Biały puch przykrył nasz region, drzewa otulił grubą warstwą śniegu. Piękna zimowa sceneria zachęca nas do wypraw na łono natury. Pamiętajmy, że oprócz pięknych widoków, zaśnieżony las kryje niebezpieczeństwo. A wszystko za sprawą zjawiska zwanego okiścią.
Nie każdy wie, że nagromadzenie mokrego, ciężkiego śniegu na gałęziach drzew może zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Zalegający śnieg często destabilizuje ich równowagę, doprowadzając do łamania gałęzi lub przewracania drzew w mało przewidywalnym momencie.
Zachowajmy zatem ostrożność podczas spacerów i przebywania między drzewami. O ile przy porywistym wietrze mamy świadomość zagrożenia, to przy okiści nasza czujność bywa uśpiona.
Okiść – zjawisko związane z opadem śniegu osiadającym na gałęziach drzew i krzewów; gruba warstwa ciężkiego (mokrego) śniegu powodująca często łamanie gałęzi, a nawet całych drzew (zwłaszcza o szerokich konarach). Połamane w ten sposób drzewo w leśnictwie zwane jest śniegołomem, a gdy dojdzie do wywrócenia się całego drzewa mamy do czynienia ze śniegowałem. (Wikipedia)
środa, 11 grudnia 2024
środa, 11 grudnia 2024
O kiścia mać. Nie wiedziałem, ze jest takie słowo...
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone