Gminy nie wypełniają ustawowych obowiązków dotyczących kontroli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków
Nowelizacja Ustawy Prawo wodne i niektórych innych ustaw, która weszła w życie 9 sierpnia 2022 roku, wprowadziła nowe obowiązki kontrolne i sprawozdawcze dla gmin. Obejmują one m.in. kontrolę, czy właściciele posesji, na której znajduje się zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków mają podpisaną umowę z firmą asenizacyjną na odbiór nieczystości ciekłych i czy opróżnianie zbiorników odbywa się regularnie. W przypadku braku umowy bądź też braku potwierdzeń wywozu nieczystości, gminy mają do dyspozycji szereg instrumentów prawnych takich jak np. wywóz zastępczy. Gminy zobowiązane są do kontroli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków minimum raz na dwa lata. Pierwszy cykl kontroli powinien zakończyć się do 9 sierpnia 2024 rok.
Jak wynika z raportu „Stan przeprowadzania kontroli opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków”, w całym 2023 roku skontrolowanych zostało zaledwie 25% posesji podlegających kontroli. Aż 1/4 gmin nie przygotowała planu kontroli, który znacznie ułatwiłby i przyspieszył pracę w tym zakresie. Aż 11% przebadanych gmin nie przeprowadziło żadnej kontroli, a czas na ich zakończenie minie 9 sierpnia 2024 roku. Za niedopełnienie tego obowiązku samorządom grożą wysokie kary finansowe.
środa, 11 grudnia 2024
środa, 11 grudnia 2024
Zielony ład idzie jak walec. Głosujcie mądrze w czerwcu, bo będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Lepszy zielony ład niż wąchanie smrodu.
A sprawdzaluscie na działkach jak to wygląda
Ach ! Te niedobre przepisy... własnego g**** już do rzeki nie można wylewać. A somsiad przecież dużą beczkę ma. Co za złe czasy. Unia panie, unia... zła. Dopłaty powinne une nam dać, gównowe, od hektara.
A co to ma wspólnego z zielonym ładem? Chyba dobrze byłoby oddawać ścieki z szamba do oczyszczalni, a nie wylewać na pola np. u zaprzyjaźnionych gospodarzy. Acha, zapomniałem - na tym nie będzie zależało chytrym właścicielom posesji i szamb!
Mają nie szczelne szamba, wszystko idzie w ziemię potem w wody gruntowe itp.zatruwaja Planete i ciesz się że zaoszczędzili parę groszy, śmiejee się cwaniak że sąsiad zrobił szczelne szambo lub podłączył się do kanalizacji jak miał i taką możliwosc , a ja nie musiałem.
Co za głupie myślenie, krotkowzriczne.
Najlepiej żeby Państwo za wszystko płaćilo
Ale ceny wywozu poszybowały .
Ludzie srają ponad 2000lat w ziemię. A teraz trzeba kontrolować gdzie, bo z tego jest kasa.
Hmmm...uuu...
Aż dziw, że ustawodawca i unia nie położył jeszcze łaty podatkowej czy przepisowej na grillu, przecież to zużywa niedopuszczalne paliwo, emituje co2, spaliny, nie jest zbytnio 'zielone' i cholera wie co jeszcze.
Ludzie przez tysiące lat nie mieli łazienek i szamb i planeta nie zginęła.
Całkowicie zgadzam się z ; Markiem ,Janem, Autochtonem , Jankiem. Ciekawe co powiedzieliby Janek M .i Xyz gdyby niedaleko ich bloku lub posesji ktoś wylał szambo na własne pole.
XYZ- szambo to nie tylko g.. no, ale również różnego rodzaju środki chemiczne, które idąc do ziemi powodują jej skażenie a także wody, której używasz do różnych celów. Nie wiem, czy smakowałyby ci warzywa z pola, na które wylano szambo. Na szczęście czasy podcierania się wiechciem słomy lub liściem łopianu dawno minęły.
Im ceny wywozu szamba większe tym więcej unikania i dzikie wycieki. Wystarczy zimą przejść się po wioskach i widać "rdzawe" stróżki cieknące w kierunku rzek, jezior czy rowów melioracyjnych.
do Hanki a ty rozumiesz co to zielony ład?
Niech urzędnicy zobaczą gdzie wyworzą smród z oczyszczalni i za to wezmą się?
Do tych co tęsknią za brakiem regulacji ścieków. Nie sadzę , że było tak super jak ścieki płynęły rynsztokiem główną ulicą. Nie sądzę , że choroby i plaga gryzoni były takie super. A hasła , że ludzie od wielu lat załatwiali się do ziemi, no cóż nikt Wam nie broni, wystaw lico i rób to publicznie zgodnie ze swoimi poglądami a nie po cichu w nocy.