czwartek, 18 lipca 2024

Z kraju i ze świata

  • 3 komentarzy
  • 11753 wyświetleń

Zwolnienia ze składek

Zwolnienia ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe mają byc wsparciem dla branż wymienionych w najnowszej tarczy antykryzysowej 6.0. O zwolnienie z opłacania składek można wnioskować do ZUS już od 30 grudnia.

Zwolnienie ze składek za listopad

- Ponad 40 różnych branż oznaczonych wskazanymi w nowej tarczy kodami PKD uzyskały prawo do zwolnienia ze składek za listopad. Chodzi m.in. o przedsiębiorców zajmujących się handlem, gastronomią, pozaszkolnymi formami  edukacji, prowadzących obiekty kultury i sportu, a także fizjoterapeutów. Jednym z warunków, które należy spełnić, jest spadek przychodu o co najmniej 40% w listopadzie w porównaniu do sytuacji w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Właściciele firm będą mogli składać wnioski już  od 30 grudnia do końca stycznia. A do 31 grudnia br. muszą pamiętać o obowiązku dostarczenia dokumentów rozliczeniowe do ZUS - informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zwolnienie ze składek lipiec, sierpień i wrzesień

Tarcza 6.0 zwalnia też dodatkowe sektory ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75% za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem. Od 30 grudnia do 15 stycznia dokumenty w tej sprawie będą mogli składać właściciele hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. Planowana jest także nowelizacja ustawy, która wskaże termin na złożenie takiego wniosku dla wielu innych branż, które zostały ujęte w ustawie, lecz termin na złożenie wniosku przez przedsiębiorców upłynął 30 listopada. We wszystkich tych przypadkach zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone. Jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub pokryć nią kolejne składki.

Dodatkowe świadczenie postojowe

Więcej przedsiębiorców skorzysta z dodatkowego świadczenia postojowego. Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorzy turystyki i obiekty sportowe mogą otrzymać wsparcie w postaci dodatkowego postojowego nawet trzy razy. Warunkiem pierwszej wypłaty jest spadek przychodu o co najmniej 75%. Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się już 16 grudnia.

- 30 grudnia ZUS zacznie przyjmować wnioski o postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiębiorców. Są to w większości te same rodzaje działalności, które skorzystają z umorzenia listopadowych składek. Dodatkowe postojowe będzie im przysługiwało jednokrotnie. Warunkiem wypłaty jest spadek przychodu w październiku albo listopadzie o co najmniej 40% w stosunku do sytuacji w analogicznym miesiącu sprzed roku - wyjaśnia rzeczniczka.

Wnioski i lista uprawnionych

Wszystkie wnioski o postojowe i zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z tarczy antykryzysowej 6.0, konkretnych kodach PKD są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl

 

Komentarze (3)

zwolnienie ze składek nie oznacza, że ich nie trzeba zapłacić. Je trzeba będzie zapłacić lub dłużej pracować o okres niepłacenia składek - chyba, że się mylę? Niech ktoś to wyjaśni.

To ja wyjaśniam... Według pierwszej tarczy zwalniali ze składek wszystkich.... No i właśnie nie. Ja dostałem w październiku list z ZUS że zalegam za 3 miesiace😮 tak to wyglada

Zwolnienie ze składek oznacza, że nie musisz zapłacić składki za dany miesiąc, bo rząd za ciebie zapłaci i nie będzie to miało wpływu na twoją emeryturę, jeżeli nie zamknąłeś firmy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.