czwartek, 30 maja 2024

Z kraju i ze świata

Trzynasta emerytura już w kwietniu

 Już w kwietniu emeryci i renciści otrzymają trzynastą emeryturę. Świadczenie będzie wynosiło "na rękę" 1217,98 zł. Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie pieniędzy. 

 

Zgodnie z ustawą trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W bieżącym roku wynosi ono 1338,44 zł brutto. W tym roku Ministerstwo Finansów nie pobierze podatku od trzynastej emerytury. Pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł.

 

Jak wynika z przepisów trzynastkę dostaną wszyscy ci, którzy na dzień 31 marca mieli przyznane prawo do emerytury, renty bądź innego długoterminowego świadczenia, które jest wypłacane przez ZUS.

 

Każdego roku jest przeprowadzana jest waloryzacja procentowa rent i emerytur. W 2022 r., od marca świadczenia będą większe o 7%. Kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej będzie wynosić 1338,44 zł, minimalna renta wynikająca z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 1003,83 zł, świadczenie przedemerytalne - 1350,70 zł zaś dodatek pielęgnacyjny 256,44 zł.

 

Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu br. Z decyzją o waloryzacji emeryci otrzymają także decyzję o przyznaniu tzw. trzynastki.

 

ZUS

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.