czwartek, 30 maja 2024

Z kraju i ze świata

  • 3 komentarzy
  • 7901 wyświetleń

Wypalanie traw - niebezpieczne dla środowiska i karalne

14 marca br. ok. godz. 12.20 strażacy z regionu zmagali się z ogniem  w m. Żebry. Po dojeździe pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej na miejsce niezwłocznie przystąpiono do działań – zabezpieczono obszar zdarzenia, podano prądy  wody w celu ugaszenia pożaru i do gaszenia zarzewi oraz dokładnie przelano wodą zarówno teren objęty ogniem jak i przyległy.

 

Od wielu lat przełom zimy i wiosny to okres w którym wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Niestety za większość z nich odpowiedzialny jest człowiek. Wśród wielu osób panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego! Wielu nie zdaje sobie sprawy, że wypalanie roślinności jest niedozwolone i bardzo niebezpieczne.

 

- Ogień bardzo często wymyka się spod kontroli i przenosi  się na pobliskie lasy i zabudowania. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia, bywa że sami giną. Wypalanie traw jest szkodliwe, niebezpieczne i zabronione – podkreślają strażacy.

 

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Dym także ogranicza widoczność i stwarza zagrożenie w ruchu drogowym.

 

Za wypalanie traw grożą sankcje karne!

 

Komentarze (3)

Z wypalanej trawy to chyba mniej trucizn w atmosferze niż z płonących wysypisk śmieci. Pożary traw choćby od piorunów to po części proces naturalny trwający od wieków. Co innego gdy człowiek zaczyna poprawiać naturę.

Dziad wypalał, Łojciec wypalał, to i ja wypalam

Niech zapłaci za przyjazd Straży i mandat przy...ć...to może sie nauczy

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.