czwartek, 18 lipca 2024

Z kraju i ze świata

  • 3 komentarzy
  • 12417 wyświetleń

ZUS a umowa o dzieło

Przepisy Tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umowach o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Zakład będzie prowadzić ewidencję takich umów. 

Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem bądź tez zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Umowy należy wykazać w nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło) i złożyć w ciągu 7 dni od jej zawarcia. Formularz można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD. W jednym formularzu RUD można wykazać maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą.  

 

Komentarze (3)

To dopiero preludium do oskładkowania a jakże. To proste, chcą wiedzieć, jaka jest skala w trudnym okresie pandemii i czy to się będzie opłacać. Zniszczą nas wkrótce podatkami.

Coraz głębiej sięgają do kieszeni. Co dalej? Co jeszcze i kogo jeszcze?

Pomoc przedsiębiorcom - oni nas mają za idiotów.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.