Z kraju i ze świata

Zostawcie Polskę dla obywateli!

- Zostawcie Polskę dla obywateli! 9 lutego br. w Ciechanowcu – zaapelował do rządzących wójt Mielnika podczas XX Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Plany rządu dotyczące ograniczenia kadencyjności wójtów, burmistrzów zdominowały debatę. Reprezentanci gmin ( w tym powiatu grajewskiego) zaprotestowali przeciwko planowanym w ordynacji wyborczej zmianom, zmierzającym do zniszczenia polskiej samorządności.

- Z niepokojem patrzymy na zapowiedzi zmian dotyczących nie tylko samorządu, ale i funkcjonowania pewnych obszarów państwa w kontekście demokratycznym. Mam nadzieję, że zanim dojdzie do ich wprowadzenia, to będziemy mieli możliwość dyskusji. Jak dotąd bowiem wiele wprowadzanych zmian wprowadzanych jest szybko i bez konsultacji społecznych. Szkoda tego potencjału, wieloletniego doświadczenia – mówił Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Obecny na zgromadzeniu przedstawiciel rządu, wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski uznał te protesty za przedwczesne, nie ma jeszcze konkretnych projektów dotyczących zmian w samorządach. Tymczasem już od kilku tygodni trwa w Polsce ostry spór na temat zaproponowanego przez PiS ograniczenia wybieralności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dwóch kadencji.

W kolejnej części samorządowcy dyskutowali też o planowanej reformie oświaty, najbliższych konkursach ze środków PROW RPO, EFS, wykorzystaniu regionalnego potencjału taboru przewozowego, internecie szerokopasmowym, wojewódzkich planach inwestycyjnych (na podst. wrotapodlasia.pl)

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.