środa, 12 czerwca 2024

Z kraju i ze świata

Uwaga seniorzy! Próby oszustwa na "czternastkę"

Uwaga seniorzy! Miejcie się na baczności! Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotowuje próby oszustwa na "czternastkę". Ostrzeżmy swoich bliskich.

W ostatnich dniach do ZUS-u wpłynęły zgłoszenia o kolejnych próbach oszukania seniorów. Tym razem osoby starsze otrzymują telefony, w których oszuści proponują im pomoc w wypełnianiu wniosków o czternaste emerytury. W ten sposób chcą wyłudzić dane osobowe.

 

- Oszustka zadzwoniła do emerytki i zaproponowała pomoc przy wypełnianiu wniosku o dodatkową czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić ją do podania danych osobowych. Seniorka odmówiła przekazania danych, tłumacząc się, że sprawami urzędowymi zajmuje się córka, która w tej chwili jest w pracy – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Urząd przypomina wszystkim, a szczególnie osobom starszym, że pracownicy ZUS nie kontaktują się z nikim telefonicznie w sprawie czternastej emerytury. W związku z tym nie oferują też telefonicznie pomocy w wypełnianiu wniosków o przyznanie takiego świadczenia. W ogóle nie ma potrzeby składania jakichkolwiek dokumentów, bowiem ZUS wypłaca dodatkowe pieniądze wraz z listopadowym świadczeniem.

 

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

 

Tzw. "czternasta" będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo m.in. do emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Dodatkowych funduszy nie dostaną osoby, które będą miały zawieszone prawo do tych świadczeń. Warto też mieć na uwadze pełną kwotę dostaną osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.