piątek, 22 września 2023

Powiat Grajewski

Szpital w Ukrainie otrzymał wartościowy sprzęt

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka, to czas kiedy wręczamy prezenty naszym dzieciom. Tak się składa, że 1.06.2023 r. przedstawiciele samorządów z terenu powiatu grajewskiego również przekazali prezent. Co prawda nie dzieciom, choć im pośrednio też posłuży.


Wszystko rozpoczęło się w grudniu 2022 r., gdy do Zarządu Powiatu Grajewskiego wpłynęła prośba ze Szpitala i samorządu Miasta Równe w Ukrainie. Z powodu nieustających bombardowań Ukraina mierzy się z kryzysem w sektorze energetycznym i nie może zapewnić dostaw prądu do domów i instytucji publicznych. Dlatego, aby zabezpieczyć funkcjonowanie stacji tlenowej oraz zapewnić wykonywanie zabiegów ratowniczych i leczniczych szpitala, strona ukraińska zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pomocy humanitarnej w postaci nieodpłatnego przekazania generatora prądotwórczego.


Zarząd Powiatu Grajewskiego 31.01.2023 r. podjął stosowną uchwałę w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej miastu Równe. Po przeprowadzeniu analizy rynku i wybraniu najlepszej oferty Powiat Grajewski zaprosił okoliczne gminy do wspólnej pomocy i udzielenia dotacji celowej z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Zakup agregatu prądotwórczego na potrzeby miasta Równe w Ukrainie”.  
Z przyjemnością odnotowaliśmy fakt włączenia się wszystkich samorządów z terenu powiatu grajewskiego do tej, jakże potrzebnej, akcji niesienia pomocy humanitarnej dotkniętym klęską wojny obywatelom Ukrainy. Wszystkim serdecznie dziękujemy.


Dzięki temu do Szpitala Nr 2 w Równem przekazany został agregat prądotwórczy diesel o mocy znamionowej 120 kVA (model: PDB120ET3). Przekazanie odbyło się na terenie Komendy Powiatowej PSP w Grajewie. Reprezentanci wszystkich jednostek samorządowych przekazali agregat dyrektorowi tamtejszej placówki Oleksandra Shegera i jego zastępcy Oleksandra Kovalenki. 
Panowie podziękowali, a swą wdzięczność poza słowami wyrazili prezentami wręczonymi darczyńcom. Odbył się też krótki pokaz zakupionego sprzętu. Powiat Grajewski podczas spotkania reprezentował Wicestarosta Grajewski Tomasz Cebeliński oraz Skarbnik Powiatu Grajewskiego Maria Jasińska, uczestniczyła w nim również Lidiya Shevchuk - nauczycielka z Zespołu Szkół w Niećkowie, która poza zaangażowaniem się w sprawę przekazania sprzętu, pomaga też w tłumaczeniu rozmów.


Następnie w Starostwie Powiatowym w Grajewie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli dyrektorowie ze szpitala w Równem, przedstawiciele powiatu oraz osoby zaangażowane

w realizację wyżej wspomnianej akcji, wśród nich: Ewa Jolanta i Daniel Bargłowscy z Radziłowa oraz Agnieszka i Andrzej Łajewscy, od początku agresji na Ukrainę czynnie uczestniczący w pomocy jej obywatelom, a także Bożena Sokołowska dyrektor ZS w Niećkowie. Tomasz Cebeliński w imieniu swoim oraz zebranych podziękował gościom za wizytę i życzył zdrowia, powodzenia, a przede wszystkim pokoju w kraju. W prezencie przekazał panom pamiątkowe zdjęcia z wcześniejszego spotkania.


Dziękujemy Danielowi Przestrzelskiemu, właścicielowi firmy As-Bud z Radziłowa, który użyczył sprzętu do rozładunku sporych rozmiarów agregatu prądotwórczego.


Koszt sprzętu to ponad 71 tys. zł, złożyły się na niego wszystkie samorządy powiatu w kwotach:

  • Powiat Grajewski: 14 217,00 zł
  • Miasto Grajewo: 12 000,00 zł
  • Gmina Grajewo: 9 000,00 zł
  • Gmina Rajgród: 9 000,00 zł
  • Gmina Szczuczyn: 9 000,00 zł
  • Gmina Wąsosz: 9 000,00 zł
  • Gmina Radziłów: 9 000,00 zł

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.