Z kraju i ze świata

  • 11 komentarzy
  • 16481 wyświetleń

Rośnie liczba cudzoziemców

W województwie podlaskim zwiększyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Na koniec marca tego roku wynosiła ponad 16,7 tys., co oznacza wzrost o 25 proc. względem lutego 2020 r. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców jest przeszło 766 tys.

Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała duży wpływ na ilość cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Choć w drugim kwartale ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek obywateli z zagranicznym paszportem, to już w drugiej połowie roku liczba obcokrajowców ponownie wzrosła. Na koniec grudnia 2020 roku ilość cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS wynosiła ponad 725 tys., w tym w województwie podlaskim 15,3 tys. 

W marcu tego roku liczba legalnie pracujących obcokrajowców wynosiła 766 tys. i  wzrosła w stosunku do lutego 2020 r. o 96 tys. Największy wzrost nastąpił  w przypadku obywateli Ukrainy, bo o 71 tys. 

- W naszym regionie, również przybyło najwięcej Ukraińców. Ich stan zwiększył się o ponad 1,6 tys. osób. Jednak w dalszym ciągu najliczniejszą narodowością pracującą w województwie podlaskim są Białorusini. Obecnie ich liczba sięga blisko 7,5 tys. – informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Tradycyjnie wśród obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń największą grupę stanowili obywatele Ukrainy - ok. 74 proc. Trochę inaczej układają się proporcje w naszym województwie . 44 proc. stanowią Białorusini, zaś 40 proc. Ukraińcy. 

- Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.- mówi rzeczniczka.

 

Komentarze (11)

Dla nas polakow tu nie ma pracy. Czego tu przyjezdzac ? Zabieraja nam miejsca pracy.

Chcialbym wiedziec jakie prawa maja Polacy, jakie ubezpieczenia maja, jakie umowy o prace kto sie o nas martwi o Polakow ??????.

Grajewianin a jak Polacy wyjeżdżają za granicę to na pewno nie zabierają innym pracy !!!! Ale u nas zagraniczni zabierają hehe

ja najbardziej martwię się, że cudzoziemcy nie tylko będą zabierać pracę Polakom, ale też dojdzie do grabieży ziemi.

do adresata ja: jeśli Polska zapewni mi taki socjal, na którym będę przesiadywać całymi dniami w barze jak np. Anglicy, cudzoziemcy nie będą mi przeszkadzać.

Do "ja". Racja. Też mnie to dziwi. Naród tak jak nasz dotknięty wieloletnią emigracją, powinien najlepiej rozumieć, że migracja ekonomiczna to zwykle konieczność, a nie rodzaj wakacji. Jednak empatii zero. Ciekawe jak byście się czuli, gdyby ktoś tak traktował waszych krewnych na zachodzie.

Grajewianin, czyżby? Zgłoś się do plantatora i zapytaj o pracę np na czas zbiorów. Ciekawe czy będzie się tobie chciało pracować za daną stawkę. Sama jeździłam na prace sezonowe do Niemiec i nie uważam, że komuś zabrałam pracę

W chwili obecnej cudzoziemców a w szczególności z za wschodniej granicy musimy wręcz po rękach całować. Powodów jest kilka, ale podam jeden ale dokładny. Taki przybysz nie dostanie emerytury ponieważ nie ma umowy dwustronnej pomiędzy krajami. Więc wszystkie składki pozostaną w ZUS. Jak również różnego rodzaju podatki

Że w Grajewie są to doskonale widać i słychać w pobliżu starej komendy MO na Nowickiego.

HA ha ha a jak szukają do pracy na budowach do zbierania owoców, w gospodarstwach rolnych to nie ma chętnych polaków a teraz larum wielkie!!!! Jak polacy nie chcą pracować to muszą szukać pracodawcy za wschodniej granicy.

Do Ja. Masz racje. My za granica nie zabieramy innym pracy bo za granica jest jej pelno.

Izabela zawsze jak socjal polski nie pasuje można zmienić kraj na Anglię. Nikt nikogo na silę nie trzyma. Tam też będziesz narzekać!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.