Z kraju i ze świata

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie tragedii na Pisie

Prokuratura Rejonowa w Piszu umorzyła sprawę tragicznego wypadku na rzece Pisie w Piszu. 10 sierpnia 2021 r.  jacht z sześcioma osobami na pokładzie zahaczył masztem o czynną linię energetyczną. Dwaj porażeni prądem żeglarze wpadli do wody, na pomoc ruszył im 14-letni Ernest. Chłopiec utonął. To była jedna z największych tragedii na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

 

Postępowanie w tej sprawie wyjaśniało dwa wątki - pierwszy dotyczył naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym poprzez wpłynięcie łodzią z podniesionym masztem na rzekę Pisę, w miejsce, w którym należy położyć maszt. Na skutek wpłynięcia z postawionym masztem doszło do uderzenia nim o czynną linię energetyczną. Skutkowało to nagłym wyładowaniem elektrycznym i porażeniem prądem dwóch osób, które wpadły do wody. Prokuratura ustaliła, że załoga jachtu zdała sobie sprawę z tego, że nie zmieści się pod linią energetyczną i próbowała zatrzymać jacht przed linią. Nie udało im się to. W ocenie prokuratury wyłączną winę za niezłożenie masztu ponosi sternik jachtu, który zginął.

 

Na skutek porażenia prądem do wody wpadło dwóch mężczyzn z jachtu. Na pomoc skoczył im idący z kolegami nadbrzeżem rzeki 14-letni Ernest Banach. Ratując żeglarzy, chłopiec utonął. — Postępowanie w tym kierunku toczyło się pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci chłopca. Umorzenie także nastąpiło z powodu śmierci sprawcy.

 

Z ustaleń prokuratury w Piszu wynika, że oprócz Ernesta na pomoc porażonym prądem mężczyznom skoczyła do wody także kobieta, która była na jachcie. Jej nic się nie stało. Porażony prądem żeglarz, którego stan po wypadku był bardzo poważny, przeżył i obecnie jest pokrzywdzonym w sprawie. Zarówno jemu, jak i rodzicom zmarłego Ernesta przysługuje możliwość zaskarżenia decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania dotyczącego tego tragicznego wypadku.

 

14-letni Ernest Banach pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę medalem "Za ofiarność i odwagę", a Rada Miasta Pisza nadała mu tytuł zasłużonego mieszkańca miasta.

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.