Z kraju i ze świata

Nowy pakiet obostrzeń (Covid-19)

Nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia, zmniejszone limity osób w gastronomii, hotelach, obiektach sportowych od 15 grudnia, obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych od 1 marca – takie m.in. obostrzenia ogłosili we wtorek szefowie resortu zdrowia. 

 

 

Nauka zdalna

"Zdecydowaliśmy się, żeby te kilka dni, które poprzedzają z jednej strony ferie świąteczne – mówię tutaj o okresie od 20 do 23 grudnia – ale też okres poferyjny, kiedy mamy Święto Trzech Króli, to będą te dni, w których będziemy mieli zdalną naukę. Oczywiście tę zdalną naukę zakończymy 9 stycznia. Od 10 będzie powrót do normalnego trybu szkolnego. Niemniej intencją, jaką tutaj chcemy osiągnąć, jest wydłużenie tego okresu, kiedy nie dochodzi do transmisji, interakcji między dziećmi" – tłumaczył na konferencji prasowej szef MZ Adam Niedzielski.

Według informacji MZ żłobki i przedszkola po 20 grudnia pozostaną otwarte.

 

 

Obowiązkowe szczepienia

Jak tłumaczył Niedzielski, w ostatnim czasie zdecydowano o obowiązkowych szczepieniach dla wybranych grup pracowniczych. "Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe" – powiedział.

Według niego "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy". 

Według informacji MZ chodzi o podstawowy pakiet szczepień, a więc osoby, które do tej pory się nie zaszczepiły.

 

Testy dla pracowników

Niedzielski poinformował, że kończą się prace nad projektem ustawy zakładającej, że pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Chodzi o zmodyfikowany projekt PiS.

"Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom" - dodał minister.

"Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS, rozmawiamy z kierownictwem, z innymi interesariuszami i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną" - podkreślił.

"Będziemy przygotowywali się do tego rozwiązania, gdzie każdy pracownik będzie miał zapewniony dostęp do darmowego testu. Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz, który będzie dostępny na naszych stronach internetowych, będzie można się na taki test zapisać, wybierając opcję, że jest to test pracowniczy. Ale oczywiście wybranie tej formy testowania nie będzie powodowało kierowania na domyślną kwarantannę" – zaznaczył szef MZ. 

 

Testowanie współdomowników

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że od 15 grudnia zostaną wprowadzone obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy. "To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona" – dodał.

 

 

https://samorzad.pap.pl/

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.