poniedziałek, 15 lipca 2024

Z kraju i ze świata

Nowe zasady dla kierowców

Od 5 grudnia br. kierowcy mogą poruszać się po drogach, bez konieczności posiadania przy sobie wydanego w kraju prawa jazdy. Zmiana wynika z wejścia w życie przepisów noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dzięki wglądowi w zasoby Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) policjanci będą mogli sprawdzić, czy kierowca ma konieczne do jazdy uprawnienia. Za sprawą dostępu do bazy danych o dowodach osobistych funkcjonariusze zobaczą także zdjęcie osoby o podanych personaliach. Będzie to pomocne podczas prób podszywania się pod innych.

Osoby, które nie będą chciały podać danych lub podadzą fałszywe, mogą się spodziewać konsekwencji prawnych. Takie zachowanie może dać podstawę do zatrzymania przez policjantów i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, w celu ustalenia danych osobowych.

Zniesienie obowiązku wożenia w kieszeni dokumentu prawa jazdy, to wyczekiwana przez kierowców zmiana w przepisach. Od 1 października 2018 r. nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC.  Dotychczas za brak dokumentu przy kontroli kierowca mógł otrzymać mandat 50 zł. 

- Cieszą mnie te zmiany. Teraz nawet, gdy zapomnę "prawka" będę jechał spokojnie, a nie w napięciu, czy mnie policja nie złapie - mówi nam kierowca Marcin Wróblewski.

Zachęcamy kierowców do sprawdzenia swoich danych w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dane można sprawdzić za pomocą ogólnodostępnej e-usługi na portalu Gov.pl "Sprawdź uprawnienia kierowcy". W przypadku rozbieżności należy je zgłosić na adres mailowy: mpj.sd@coi.gov.pl - zgodnie z informacją w karcie usługi na Gov.pl.

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to niejedna zmiana. Od soboty w aplikacji mObywatel dostępne jest też mPrawo Jazdy. Wraz z nia pojawił się też licznik punktów karnych, dzięki któremu szybko i wygodnie można sprawdzić stan swojego konta. Do tej pory można to było zrobić na dwa sposoby: na komisariacie lub dzięki e-usłudze "Sprawdź swoje punkty karne" na GOV.pl 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.