Z kraju i ze świata

  • 2 komentarzy
  • 12973 wyświetleń

"Natura 2000" a budowa dróg

W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów. A to znaleziono jakiegoś ślimaczka i wstrzymano budowę obwodnicy Poznania, w innym miejscu natrafiono na rybkę i opóźni się budowa wschodniej obwodnicy Warszawy. 

Polska z racji swojego położenia w centralnej części Europy jest terytorium, przez które prowadzą międzynarodowe szlaki komunikacyjne łączące wschód z zachodem i północ z południem kontynentu. Położenie to jest szansą rozwoju, ale też niesie wiele zagrożeń. Jednym z czynników wzrostu gospodarczego państw Europy środkowo-wschodniej stał się również wzrost natężenia ruchu na drogach, w tym pojazdów ciężkich. Wiele dróg w Polsce będących szlakami tranzytowymi wchodzi w tereny cenne przyrodniczo - przechodzi przez lasy i mokradła, przecina szlaki migracji zwierząt i korytarze ekologiczne. 

Jedną z metod ochrony przyrody, zapobiegającą powstawaniu tzw. efektu bariery ekologicznej i fragmentacji siedlisk jest budowa przejść dla zwierząt w miejscu przecięcia dróg z korytarzami migracji (korytarzami ekologicznymi).

Jak pogodzić sprzeczne interesy: z jednej strony zachowania w miarę nienaruszonym stanie środowiska przyrodniczego a z drugiej konieczność rozwoju i modernizacji sieci drogowej?

Komentarze (2)

Taka jest zeczywistosc. Swiat ginie. Zalewaja wszystko betonem a natura, przyroda sie nie liczy. Niedlugo drzewa bedziemy ogladac w muzeum.

To jest celowa robota zeby Grajewo nie mialo zadnych polaczen to wymyslaja jakies slimaki, bo slimaki ta sa grajewskie wladze bo nie umieja walczyc o swoje drogi tak jak inne miejscowosci to oni nie maja slimakow. Grajewianin ty sie nie martw o inne drzewa ty zobacz co zrobiono w miescie Grajewo jak wygladaja drzewa same kikuty.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.