Z kraju i ze świata

Kalkulator do obliczenia składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

 

W ramach programu Polski Ład wprowadzone zostało zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

 

- Kalkulator, który już jest dostępny dla przedsiębiorców, pomoże ustalić podstawę wymiaru, a także  obliczyć kwotę składki zdrowotnej należnej za dany miesiąc. Jego obsługa jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych, takich jak okres rozliczeniowy, formę opodatkowania oraz  kwotę dochodu lub przychodu – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Kalkulator jest udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach Płatnik i ePłatnik.

 

Kalkulator

 

*Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych składkę za styczeń płaci od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami  z zysku, w czwartym kwartale 2021 r. czyli na dotychczasowych zasadach.

Aby wyliczyć składkę za styczeń korzystając z kalkulatora wybiera z listy miesiąc – styczeń, jako formę opodatkowania - zasady ogólne i naciska klawisz - oblicz. Nie wypełnia pola dochód!

Dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych została bowiem wprowadzona nowa instytucja – „rok składkowy”, który trwa od lutego do stycznia kolejnego roku.

Kwota składki za styczeń dla rozliczających się z podatku na zasadach ogólnych to 419,92 zł.
 
 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.