Z kraju i ze świata

  • 1 komentarzy
  • 2516 wyświetleń

Arcybiskup i biskup ukarani

Watykan ukarał abp. Sławoja Leszka Głódzia i bp. Edwarda Janiaka

W poniedziałek Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała specjalny komunikat dotyczący arcybiskupa seniora Sławoja Leszka Głódzia. Watykan zdecydował się m.in. nałożyć nakaz zamieszkania duchownego poza terenem archidiecezji gdańskiej. 

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją" - napisano na początku oświadczenia. 

W wyniku dochodzenia Stolica Apostolska podjęła wobec arcybiskupa Głódzia następujące decyzje:

  • nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską;
  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej;
  • nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Analogiczną decyzję Stolica Apostolska podjęła analogiczną decyzję w stosunku do biskupa Edwarda Janiaka, suspendowanego biskupa kaliskiego.

Od 2019 r. emerytowany metropolita gdański jest podejrzewany o tuszowanie przestępstw seksualnych popełnianych przez księży. Głódziowi zarzuca się m.in. brak działań w sprawie zgwałcenia 17-latki przez księdza. Mężczyzna podejrzewany o dokonanie tego przestępstwa był przez lata przenoszony do innych parafii w kraju.

poniedziałek, 20 września 2021

Budowa domu do 70 mkw. bez pozwolenia

Komentarze (1)

nie karac tylko nagrodzic. ot zgrzeszyli, kazdy grzeszy, przecież kto nie ma pokus?

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.