Z kraju i ze świata

  • 1 komentarzy
  • 12871 wyświetleń

Arcybiskup i biskup ukarani

Watykan ukarał abp. Sławoja Leszka Głódzia i bp. Edwarda Janiaka

W poniedziałek Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała specjalny komunikat dotyczący arcybiskupa seniora Sławoja Leszka Głódzia. Watykan zdecydował się m.in. nałożyć nakaz zamieszkania duchownego poza terenem archidiecezji gdańskiej. 

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją" - napisano na początku oświadczenia. 

W wyniku dochodzenia Stolica Apostolska podjęła wobec arcybiskupa Głódzia następujące decyzje:

  • nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską;
  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej;
  • nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Analogiczną decyzję Stolica Apostolska podjęła analogiczną decyzję w stosunku do biskupa Edwarda Janiaka, suspendowanego biskupa kaliskiego.

Od 2019 r. emerytowany metropolita gdański jest podejrzewany o tuszowanie przestępstw seksualnych popełnianych przez księży. Głódziowi zarzuca się m.in. brak działań w sprawie zgwałcenia 17-latki przez księdza. Mężczyzna podejrzewany o dokonanie tego przestępstwa był przez lata przenoszony do innych parafii w kraju.

Komentarze (1)

nie karac tylko nagrodzic. ot zgrzeszyli, kazdy grzeszy, przecież kto nie ma pokus?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.