Z kraju i ze świata

  • 4 komentarzy
  • 13434 wyświetleń

14 emerytura w listopadzie

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytom i rencistom wypłaci dwa dodatkowe świadczenia. Trzynastą emeryturę otrzymają w kwietniu br., czternastą – w listopadzie br. Dodatkowe roczne świadczenia zostaną naliczone z urzędu – nie ma konieczności składania dodatkowego wniosku. 

8 marca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. W tym roku czternastka wyniesie 1250,88 zł brutto i będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie (np. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego). Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

- Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy województwa podlaskiego.

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

W kwietniu br. emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

 

Komentarze (4)

Przestańcie zabierać podatek od każdej emerytury to emerytura będzie większa, a po za tym emeryt już podatek zapłacił jak pracował.

Pawelek. Pokaz mi panstwo, gdzie emerytura jest wolna od jakiegos podatku.

Darek co nas obchodzą inne państwa patrzmy na siebie W innych krajach może nie być ale w Polsce będzie emerytura bez podatku

Darmych emerytur nie powinno byc. To przekupstwo ludzi by na nich glosowali.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.