Metamorfoza Placu Niepodległości, przebudowa części ulic: Kilińskiego, Traugutta oraz budowa reprezentacyjnego ciągu od Traugutta do Placu Niepodległości odmienią centrum Grajewa. Wszystkie zaplanowane prace, na wykonanie których ratusz ogłosił przetarg, mają wspólny cel - najstarsza część miasta będzie w końcu służyć mieszkańcom. Pomoże w tym piękna fontanna w samym sercu miasta, pierwszorzędna, liczna, wysoka i zadbana zieleń oraz nietuzinkowe ławki do relaksu, a wszystko objęte monitoringiem.
Realizacja tego przedsięwzięcia sprawi, że będzie to estetyczna, funkcjonalna i bezpieczna przestrzeń. Środki w wysokości 4 milionów złotych na inwestycję pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Duża kwota pomocy to efekt ciężkiej pracy urzędników grajewskiego ratusza z Burmistrzem Dariuszem Latarowskim na czele, owocnej współpracy z radnymi miejskimi oraz wsparcia w tych staraniach Ministra Adama Andruszkiewicza. Działania poprzedziła żmudna praca nad skompletowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej.
- Grajewo staje przed historyczną szansą przearanżowania ścisłego centrum tak, by stało się naszą wizytówką, miejscem wypoczynku mieszkańców,
spacerów i przestrzenią, która wreszcie będzie bezpieczna. Dziękuję wszystkim za wytężoną pracę i pomoc - mówi Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.
Strefa relaksu w centrum
Przetarg został ogłoszony 19 maja; prace budowlane podzielono na pięć części. Pierwszą jest ta dotycząca przebudowy Placu Niepodległości, jak widać na dołączonych wizualizacjach, centralne miejsce miasta diametralnie zmieni swoje oblicze. Uwagę zwraca tutaj zwłaszcza oryginalna fontanna.
Już w ramach tego najbliższego etapu prac zostanie wyprowadzone przyłącze, które następnie pozwoli na jej budowę w tym miejscu. Zaprojektowane stylowe miejsca do wypoczynku to połączenie trwałego i estetycznego drewna z płukanym betonem i jasnym kamieniem. Różnorodny kształt siedzisk z oparciami pozwoli komfortowo wypocząć. Co ciekawe, w ławkach będą zainstalowane ładowarki.
Prace ziemne, czyli nowe instalacje, będą niezbędne do zasilenia fontanny i budowy oświetlenia oraz monitoringu. Wymaga to wymiany części tutejszej zieleni. Zastąpią ją wysokie sadzonki drzew w postaci 14 klonów i 3 akacji. Te pierwsze będą minimum 3-metrowe, akacjowe - zgodnie z wykazem - nawet 4-metrowe. Do tego 90-metrowy żywopłot z bukszpanu i kolejne - 105-metrowy z berberysu oraz 50-metrowy z tawuły japońskiej.
Nową zieleń dopełnią 54 sztuki miodunki pstrej, 11 funkii "Patriot", 24 dąbrówki rozłogowe i krzewuszka cudowna "Foliis Purpureis” w liczbie 14 oraz trawniki. Trzeba zaznaczyć, że nowa zieleń w postaci drzew nie może znaleźć się w pasie drogowym. Tu warto także przypomnieć, że cały projekt był przedmiotem wieloletnich konsultacji społecznych. Przez pierwszą połowę marca 2018 roku działania miały szczególne natężenie, polegały między innymi na rozmowach z mieszkańcami i architektem oraz urzędnikami ratusza.
Zbierano uwagi, wnioski, sugestie
Wszyscy zainteresowani mieli do dyspozycji szczegółowy plan oraz makietę architektoniczą. Wypracowano wspólne stanowisko. Choć w procesie konsultacyjnym nie wpłynęły uwagi co do planu przearanżowania zieleni, ratusz w trosce o nią jeszcze przed początkiem robót oceni drzewostan. Niewykluczone, że część obecnie rosnących na Placu Niepodległości drzew przesadzonych zostanie w okolice
kaplicy cmentarnej przy ul. Sportowej. Te, które nie kolidują z projektem zostaną
Na Placu Niepodległości zmieni się lokalizacja istniejącego pomnika. Chodniki zostaną zbudowane z solidnej i estetycznej kostki rzędowej, podobnie część jezdna. Efekt wizualny spotęgują podświetlenia ławek, słupa ogłoszeniowego i oprawy ledowe na poziomie gruntu. Tak zwana "mała architektura" to między innymi stylowe kwietniki i stojaki na rowery.
Przebudowa ul. Kilińskiego (od ul. Popiełuszki do ul. Ełckiej) - stara nawierzchnia ulicy oraz chodniki doczekają się wymiany. Jezdnia będzie zbudowana z nieregularnej kostki kamiennej. Z tego też materiału, a więc trwałego, a przy tym niezwykle estetycznego, powstaną krawężniki. Do tego dojdzie między innymi wysokiej klasy oświetlenie uliczne oraz oczywiście - wszelkie niezbędne instalacje podziemne, z kanalizacją deszczową na czele.
Przebudowa ul. Traugutta (od ul. Kilińskiego do ul. Piłsudskiego) - tutaj, podobnie jak na Kilińskiego, trotuar oraz część jezdną zaprojektowano z nieregularnej kostki kamiennej. Perspektywicznie pod ziemią dobudowana zostanie także gałąź sieci centralnego ogrzewania. Ta przestrzeń zostanie funkcjonalnie i estetycznie oświetlona stylowymi latarniami.
Budowa ciągu-pieszo jezdnego od ul. Traugutta do Placu Niepodległości
To będzie główna część reprezentacyjnego ciągu komunikacyjnego. Tutaj prace polegać będą między innymi na budowie sieci centralnego ogrzewania, kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej. Wyzwaniem, które uwolni i upiększy tutejszą przestrzeń będzie rozbiórka budynków nr 4, 5, 6, 7, 8 , 9 i 10 kolidujących z zaprojektowaną infrastrukturą techniczną. Dla komfortu grajewian wzdłuż deptaka staną między innymi ławki i stojaki rowerowe.
Nowe urządzenia energetyczne
Te prace zostaną wykonane w trybie „zaprojektuj-wybuduj”. Polegać będą na przebudowie istniejących urządzeń energetycznych w ul. Kilińskiego, ul.
Traugutta i Placu Niepodległości kolidujących z zaprojektowanym zagospodarowaniem terenu. Działania, które tutaj trzeba będzie wykonać opisuje gotowa dokumentacja projektowa oraz specyfikacja techniczna.
Na oferty przetargowe ratusz czeka do 15 czerwca. Zgodnie z procedurą, potencjalny wykonawca będzie miał 450 dni na wykonanie wszystkich prac.
Trzymamy kciuki za zainteresowanie ofertą. Realizacja tej inwestycji odmieni wizerunek centrum Grajewa. Jego rewitalizacja wraz z odnowioną przestrzenią po dawnym placu manewrowym komunikacji samochodowej w ulicy Popiełuszki oraz przebudowanym Parkiem Solidarności stanowić będą spójne i zadbane śródmieście z prawdziwego zdarzenia.
W. Mierzwiński, fot. grajewo.pl
środa, 11 grudnia 2024
środa, 11 grudnia 2024
Odnośnie stojaków rowerowych. Nie montujcie tych "wyrwikółek", błagam! To relikt przeszłości. Popatrzcie jakie są stojaki przy Lidlu czy Biedronce. Są praktyczne i pewnie tańsze.
Że tak z głupia zapytam: te wieloletnie konsultacje społeczne, to kto z was o nich słyszał?
Plan Piłsudskiego po zmianach niestety na minus. Kolejne morze betonu zamiast zieleni w postaci drzew dających cień w upały.
Tyle betonu podniesie temperaturę tych terenów przy upale co najmniej o kilka stopni zawsze. Nie mówiąc już o przeważających nad betonem walorach estetycznych zieleni
Pięknie
😁a gdzie ci którzy leżakują na ławkach
Łomża rozbiera kostkę na Starym Rynku i przywraca zieleń, a u nas będzie beton. Wydać miliony złotych i zniszczyć zieleń. Za 10 lat pójdą po rozum do głowy i to wszystko rozbiorą i będą sadzi drzewa i siać trawę.
postawcie fotowoltaniczne-drzewko nad taka lawka . Popatrzcie sobie w internecie. Niech beda w tych lawkach porty usb ktore zasilane z "drzewka" beda mogly podladowac telefon
Będzie pięknie czego się czepiacie? Przecież zieleń też będzie drzewa , krzewy i kwiaty. Zamiast się cieszyć że nasze miasto będzie ładne to tylko narzekacie na wszystko co by nie było zrobione
Co wy wszyscy o tych terenach zielonych za malo?!!!....jest park solidarnosci zajmuje 1/3 miasta wystarczy ....Potrzebne jest nowoczesne centrum szklo i aluminium jak w calej europie .Niech Grajewo ma w koncu cos extra a nie byc ciagle zadupiem podlasia
Znowu beton, beton, beton.
Konsultacje społeczne - gdzie i kiedy one były?
Zlitujcie nad ludźmi, zostawcie choć te drzewa w spokoju. Tyle ich już wycięto w naszym mieście. Spójrzcie na widokówki naszego masta sprzed lat. Choć stare, ale jak pięknie ono wyglądało (choćby ulica Wojska Polskiego).
Proszę, póki czas, zatrzymajcie to, zmieńcie. Dajcie ludziom cień, żeby mogli wypocząć.
Kilkanaście drzew 3-metrowych. Co to da?
Bukszpan i berberys przypuszczam, że na wysokość najwyżej pół metra. Podobnie krzewuszka.
Miodunka (ok. 15-20 cm), funkia (30- 40 cm.), dąbrówka rozłogowa (10 cm). Te ostatnie przecież to byliny.
Ale jak szumnie to brzmi - "rzucić nazwą". Czy to da cień i wypoczynek w nagrzanym betonie. I to będzie strefa relaksu :) Kto tam będzie siedział i wypoczywał?
A nie lepiej wyburzyć te stare budynki?
mieszkaniec - masz rację, coraz więcej betonu, coraz mniej zieleni a za to wszyscy płacimy. Za ocieplenie klimatu, za limity CO2, za te paskudne widoki (beton i asfalt) i zatrute niedotlenione miasta. /
Niestety żeby było miło i bezpiecznie to okoliczne "elity" musiałyby zmienić miejsce zamieszkania :/
a podobno wiadukt nad torami mają robić w centrum. i jak to się ma do upiększania wizerunku miasta?
Oczywiście wszystko zabetonować, zlikwidować trawniki, a woda po większych opadach niech płynie Ełcka. Masakra.
Wiadukt nad torami to chyba najlepsza rzecz która tam może mieć miejsce przecież.Bez korków będzie. A i przy okazji droga zostanie odremontowana . To jak najbardziej na plus, jeszcze jesli to sięzbiegnie mniej więcej z tą reitalizacją centrum to spoko. w małej odległości czasowej będą budowane dwie inwestycje
Ano właśnie co z tym bezkolizyjnym przejazdem na Piłsudskiego ? podobno kilka budynków mają wyburzyć
Gdzie są ścieżki rowerowe ? Budujecie ciagle nowe drogi przebudowy ale zero ścieżek rowerowych w mieście. Patrzcie na Ełk, a nawet Mońki. To jest nowoczesne podejście. Rozwojowe, przyszłościowe, przyciągające mieszkańców. /
Rozumiem, że dość wysokie koszty zostały już poniesione na wykonanie planów. Póki jednak nie rozpoczęto prac w ternie, można to jeszcze zatrzymać. Zdaję sobie sprawę z tego, że w takiej sytuacji pojawiłaby się fala hejtu za niegospodarność. Już to widzę, bo tak łatwo przychodzi nam krytykowanie innych. Każdy popełnia błędy, nie popełnia błędu tylko ten, kto nic nie robi. Każdemu też trudno jest się przyznać do błędu, ale tkwienie w nim jest jeszcze gorsze.
Popatrzmy na inne miasta, które już zmieniają beton na zieleń, na drzewa. Bądźmy mądrzejsi przed szkodą. Przecież nasze miasto może być równie piękne, jak i przyjazne dla człowieka. Trzeba tylko chcieć i podjąć wyzwanie.
Wszystko pięknie,a budynek na Kulińskiego5 balkony sypią się ,tynki odpadają, a o reszcie szkoda mówić
Porażka i nic więcej, na tym betonie w letnie dni to nawet pies z kulawą nogą się nie pojawi./
Grajewo musi popełnić błędy innych miast, wyciąć wszystko co zielone aby zrobić miejsce dla betonu i kostki. Zarobią producenci betonu, kostki brukowej i sprzedawcy piasku. Za parę lat zmieni się moda, przeważy inne lobby i będziemy znów naśladować innych.
Proszę zauważyć, że każdy rwie się do kawałka zieleni itd... jaki bum był na działki na ogrodach H.Sawickiej, aż miło a tu też może być pięknie, dużo zieleni i kwiatów, nam potrzeba tlenu a nie betonu ! Beton to placu targowy m i wystarczy , przed każdym dużym sklepem tylko beton i parking .... zero strefy relaxu , usiąść wypij cole , zjeść loda itd... tylko bieg .... kosz zakupy i znów w betony .... domy z betonu , może jak piszą wyżej. .. zostać przy tej zieleni
To "wołanie o zieleń" raczej nie dotrze do włodarzy. Nie są otwarci na dialog, rozmowy, współpracę. A może jednak mylę się. Może wykażą się mądrością i otwartością na dialog.
ciekawe jak w Ełku, Mońkach i w innych miejscowościach rozwiązano kwestę przejazdów kolejowych w terenie zabudowanym w ramach railbaltica? Grajewo jest dość specyficznym przypadkiem, że przejazd kolejowy jest praktycznie w ścisłym centrum miasta, także budowa wiaduktu nad koleją będzie drugą główną budowlą w mieście zaraz po kościele Trójcy Przenajświętszej :)
Proponuje lawki niepodlegosciowe, ktore beda spiewac piesni patriotyczne o zolnierzach wykletych i ich "bohaterskich " czynach. /
też jestem za pozostawieniem zieleni, nie rozumiem dlaczego tyle betonu, jaki relaks, nie wiem czemu usuwa się drzewa roślinność - to w śród zieleni jest relaks a nie na betonie, przy głównej zakorkowanej ulicy...
Proszę o przemyślenie, stawiam na kwiaty drzewa, krzewy...
Może palety jak w Warszawie ?
No i dobrze a na srodku damy jezioro w zieleni -w ramach poprawek urbanistycznych .
Kupa śmiechu drzewostan w Grajewie to juz nawet nie jest śmieszne , przyciąć to co jest przycięte i tak do uschniecia a wiatr niech dmucha słońca pazy i tlenu coraz mniej taki że ciemnogród.
Jak do przedstawionej rewitalizacji ma się planowany wiadukt nad torami obejmujący całą ulicę Piłsudskiego, a przy okazji planuje się wyburzyć budynek Poczty i budynek sąsiedni. We wszystkich miastach wyprowadza się ruch poza miasto ( chociażby Szczuczyn, Bargłów ) a w Grajewie forsuje się budowę wiaduktu w ścisłym centrum miasta. Komu na tym zależy. Konserwator zabytków w Łomży wydał negatywną opinię o tym projekcie, ale nadal forsuje się projekt budowy wiaduktu. Badania geologiczne gruntu pod planowaną inwestycję są już prowadzone.
Ten projekt to porażka! Kto go robił? Student pierwszego roku? Ani to ładne, ani dobre, a ta fontanna... to chyba kółko z UFO odpadło.
Jaka to rewitalizacja gdzie w tym wszystkim nasadzenia i trawniki ??????najłatwiej wszystko pokryć granitem i asfaltem a ten ciąg rowerowo pieszy to po co?????z jaką ścieżka rowerowa to się będzie łączyć i o jakich konsultacjach społecznych tu mowa???? A tak naprawdę to się strasznie ślimaczą z tymi chodnikami i obrzeżami j
W latach 60-tych konczylem LO. Na Kirszbauma bywalem u kolegow z klasy. Czekalem 60 lat na remont tej ulicy. Nie jest zle,juz myslalem,ze nie doczekam!!!