Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 4972 wyświetleń

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 2024 roku obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zebraliśmy się, by uczcić jedno z największych i najważniejszych świąt Polaków. Konstytucja, będąca dziełem najwybitniejszych umysłów doby oświecenia, którym leżało na sercu dobro naszej ojczyzny, miała i ma dla nas ogromne znaczenie. Stanowi symbol, świętość narodową, a jej ideały są przekazywane kolejnym pokoleniom. 

 

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 10:00 zbiórką uczestników przed Urzędem Miasta Grajewo, skąd wyruszono do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie. Msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny przez proboszcza parafii ks. Dziekana Dariusza Łapińskiego zakończyła się odczytaniem aktu oddania Kościoła i Ojczyzny pod opiekę Matki Bożej.

Po mszy świętej delegacje złożyły wiązanki pod Krzyżem Solidarności, znajdującym się na terenie kościoła. Następnie uformowano kolumnę, która wyruszyła pod Urząd Miasta. W międzyczasie złożono również kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Niepodległości. 

 

Równo o 12:00 zawyły syreny, po których, przy dźwiękach Hymnu Polski, wciągnięto biało-czerwoną flagę na maszt. 

Kolejnym etapem uroczystości było odczytanie przez kpt. Sebastiana Erbetowskiego z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej apelu pamięci oraz oddanie salwy honorowej przez jej żołnierzy. 

Końcowym punktem programu było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Niepodległości znajdującym się pod Urzędem. 

 

Delegacja Powiatu Grajewskiego złożyła także kwiaty pod tablicą upamiętniającą 80. rocznicę ostatniej deportacji ludności ziemi grajewskiej na Sybir.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, duchowni przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i ich jednostek organizacyjnych, służby mundurowe, żołnierze, harcerze, poczty sztandarowe, przedsiębiorcy, młodzież oraz mieszkańcy. Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uświetniła Miejska Orkiestra Dęta OSP w Grajewie pod batutą Ryszarda Jasionowskiego. 

Powiat Grajewski reprezentował Starosta Grajewski Waldemar Remfeld wraz z radnymi.

Fotogaleria dostępna na profilu facebook’a Powiatu Grajewskiego.

 

piątek, 13 grudnia 2024

Obwieszczenie Starosty Grajewskiego

piątek, 13 grudnia 2024

X sesja Rady Powiatu Grajewskiego

Komentarze (17)

Piękna uroczystość, trzeba ją pielęgnować by nie poszła w zapomnienie

Co za ironia losu, kosciol byl wowczas przeciwny i walczyl przeciwko uchwaleniu Konstytucji 3-Maja, a dzisiaj swietuje to, co wowczas potepial !

Kościół tracił pewne przywileje nie bardzo się z tym chciał pogodzić.

Jak zwykle gdzie kasa tam I kosciol

Choop w przeciwieństwie do ciebie kościół potrafi wyciągać wnioski i popierać co dobre

Bo dostojnicy kościelni zawsze dbają przede wszystkim o własne interesy, a to niejednokrotnie nie przeszkadzało im wchodzić w komitywę z rożnego rodzaju zdrajcami i okupantami. Gdy kompan dobierał im się do tyłka, a co gorsza do kuferka wówczas manili ludzi hasłami o patriotyzmie, powstaniu, walce i ect.

A gdzie delegacja nowej władzy państwowej,?

Do Xxx. O jaką nową władzę chodzi? Przecież nowe władze samorządowe były obecne, zarówno Starosta jak i Burmistrz.

Niektórzy nie zniżają się ponad poziom władzy zwierzchniej

zxs, zastanowiles sie chociaz przez chwile nad swoja infantylnoscia? Czy piszesz te bezmyslne farmazony , tylko dlatego, ze nie masz zadnej wiedzy historycznej ! Jakie wnioski wyciagnal kosciol z powyzszego wydarzenia historycznego , posluz sie jakims konkretnym przykladem opartym na faktach ! Naczym polega welug ciebie popieranie przez kosciol, tego co dobre ?Wedlug mojej opinii, kosciol pelni role pasozytnicza w naszym kraju- nie czyniac nic (ani nie wnoszac nic)pozytecznego dla panstwa polskiego ! Jesli chcesz konkretnych przykladow, to chetnie je wyszczegolnie !Jednym z glownych jest np. grabienie majatku panstwowego i bezprawne zawlaszczanie jego!
Mam jedna prosbe , zebys sobie odpuscil idiotyczne uwagi w postaci mrzonek pod moim adresem, na ktore nie jestes w stanie przedstawic zadnych dowodow,poniewaz sa one wylacznym tworem twojej bujnej wyobarazni !

Tak konstytucja a dwa lata później sąsiedzi dokonali ll rozbioru Polski a później lll i 123 lata Polski nie było na mapie Europy, ale konstytucja była uchwalona

Choop, masz rację, ogólnie rzecz ujmując to szlachta i kościół byli winni rozbiorom. Nie chcieli płacić podatków i król nie miał kasy na armię.

Kaśka,w owych czasach mielismy wspanialego krola,ktory poszedl w tango z caryca tzw. Katarzyna wielka(niemieckiego pochodzenia), ktora nienawidzila swiadomie Polakow- ale z kosciolem kat. potrafila sie porozumiec !

Kosciol popiera co jest dobre dla niego. Dlatego 3 Majowa upadla przez Prwawicowo-Koscielne sily. Tak jak przez 8 lat prwicowo-koscielnej rzadow byla lamana obecna Konstytucja. A teraz ironia losu te same sily obchadza obalenie 3 majowej ktora lamali obecnie.

Choop, ale skoro wybrali króla, to potem czemu byli przeciwko jego działaniom. Mieliśmy wtedy (upraszczając) dużo zdrajców:
- króla - w oczach narodu - bo miał erotyczną przeszłość z carycą,
- rozwydrzoną szlachtę, która nie chciała płacić podatków dla króla "zdrajcy", sami byli zdrajcami bo w ten sposób Polskę pozostawiali bezbronną,
- kościół bo też nie współpracował dla obronności kraju, był przeciwko konstytucji III mają bo zrównywała trzy istniejące religie,
......., a dobro kraju było na drugim planie.

Kaśka, na kompletna ruine naszego kraju zlozylo sie wiele czynnikow. Wowczas bylismy (podobnie jak dzis) skoceni ze soba i ze wszystkimi. Na
destabilizacje i ostateczna niewole i kompletna ruine naszej ojczyzny, mialo wiele wydarzen historycznych ; potop szwedzki, targowica, bunt kozacki, upadek Unii Obojga Narodow ,zdrada kosciola i szlachty... oraz ekstremalne podzialy w spoleczenstwie, wywolane panujaca- tragiczna sytuacja w kraju !

Choop, a wszystko zaczynało się od króli: potop szwedzki - to wojna rodzinna pomiędzy Wazami, Stanisław August Poniatowski - król mądry, ale bez poparcia. A ojczyzna cierpiała i naród poniósł konsekwencje. Zamiast St. Augusta Pon. królem mógł zostać Zamojski - też mądry człowiek - ale powiesił dwóch bandytów (szlachciców) i stracił poparcie u szlachty. Mogło nie być rozbiorów.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.