czwartek, 28 listopada 2024

Warto przeczytać

Wodociągowanie gminy Szczuczyn

– rozmowa z Burmistrzem Miasta Panem Waldemarem Szczesnym

V.S.: Jakie miejscowości obejmie program wodociągowania gminy Szczuczyn?

Burmistrz
- Program obejmie wodociągowanie z ujęcia wodnego w Niedźwiadnej, modernizację stacji ujęcia wodnego w Niedźwiadnej, bo trzeba te stacje rozbudować ze względu na ilość poboru wody i budowę nitki Obrytki - Koniecki Roztoszewo - Koniecki Małe - Sokoły - Jambrzyki - Dołęgi i Kurki. To jest pierwszy i drugi etap wodociągowania tamtego ujęcia. Aby zaopatrzyć w wodę „stronę zachodnią”, jak my to nazywamy, trzeba wykonać prawie 36 km nitki magistrali wodociągowej. To są założenia na rok 2005. Jest złożony wniosek do ZPORR-u, czekamy na wyniki, gdyż w tej chwili jest na etapie analizy ekspertów. Wiąże się to albo ze spowolnieniem procesu wodociągowania pozostałej części gminy albo z jego przyspieszeniem, jeśli pozyskamy środki pozabudżetowe.

V.S.: Ile pieniędzy pochłonie ta inwestycja?
Burmistrz
- Kosztorys wodociągowania „zachodniej strony” gminy to 3 mln 200 tys. zł. Przy naszym budżecie jest to bardzo poważny wydatek. Musimy poszukiwać środków finansowych pozabudżetowych. Niezależnie od tego na dzień dzisiejszy praktycznie zamykamy etap dokumentacyjny pozostałej części gminy. To jest jeszcze „strona wschodnia”, czyli miejscowości Danowo, Bzury, Niedźwiedzkie, Milewo, Nieckowo, Zofijówka, Adamowo oraz w Szczuczynie ulica Graniczna, Szczuki, Sportowa, Majewskiego i kolonie pozostawione w miejscowości Świdry Awissa. Taka jest skala potrzeb, a przede wszystkim dla terenów wiejskich jest to pewnego rodzaju wymóg stawiany im przez Mlekpol: dobra woda i wtedy produkcja mleczna. Nie da się ukryć, że występuje już deficyt wody w pokładach wodonośnych. W niektórych miejscowościach rolnicy, czy w ogóle mieszkańcy mają problemy ze znalezieniem cieków wodnych, z których mogliby zaopatrywać swoje gospodarstwa domowe, a w inny sposób gospodarzyć się naprawdę nie da. Nie wyobrażam sobie prowadzenia gospodarki hodowlanej, gdzie woda dowożona jest spoza gospodarstwa. Jeśli mamy XXI wiek to przynajmniej te podstawy zabezpieczenia infrastruktury muszą być zachowane.

V.S.: Ile na dzień dzisiejszy mamy ujęć wodnych na terenie naszej gminy?
Burmistrz
- Mamy trzy ujęcia wodne w Niedźwiadnej, Wólce i w Szczuczynie. Ze względu na skalę eksploatacji, powiedzmy wydolności pomp czy hydroforni, hydrofornie te w momencie zwiększania zapotrzebowania na wodę z tych ujęć trzeba będzie modernizować, żeby spełniały wymogi pod względem ilościowym ale i jakościowym wody. W tym momencie za jakość wody odpowiada osoba nadzorująca, dzierżawiąca lub obsługująca dane ujęcie wody. Cieszy mnie to, że udało się nam zakończyć etap dokumentacyjny. Przy czym mieliśmy tu akurat największe problemy z ujęciem wody w Niedźwiadnej. Niezależnie od jakichkolwiek uwarunkowań pierwszy i drugi etap wodociągowania z ujęcia wody w Niedźwiadnej zostanie zakończony w 2005 roku.

V.S. Dziękuję za rozmowę.
e-Grajewo.pl
2004

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.