poniedziałek, 18 listopada 2024

Kultura i rozrywka

Niećkowo. Rodzinne Warsztaty Adwentowe

Rodzinne Warsztaty Adwentowe


Wśród elementów naszego otoczenia, które zaczynają się pojawiać wraz ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, nie może zabraknąć – zwłaszcza dla najmłodszych – kalendarza adwentowego. 

Jego tradycja rozpoczęła się w XIX w. w Niemczech. W 1831 r. pastor ks. Johann Hinrich Wichern, który prowadził przytułek dla sierot w Hamburgu, postanowił umilić swoim podopiecznym oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Na drewnianym kole o średnicy 2 metrów umieścił świece. Od tej pory co wieczór spotykali się i zapalali jedną z nich, spędzając czas na wspólnej modlitwie i śpiewie. Ten pomysł, oczywiście cały czas w swoim kształcie modyfikowany, błyskawicznie się rozprzestrzenił, a pierwsze kalendarze miały charakter czysto religijny. Ich rola polegała na przypominaniu o zbliżających się Świętach oraz o doniosłości narodzin Jezusa, na łączeniu wiary z codziennym życiem.

Aktualnie kalendarze takie mają zwykle charakter świecki i komercyjny, jednak w związku ze swoją niezwykłą historią stały się dla wielu z nas częścią „magii świąt” i niebanalnym sposobem na odliczanie dni do Bożego Narodzenia.

 


16 listopada 2024 r. w Zespole Szkół w Niećkowie odbyły się „Rodzinne warsztaty adwentowe” (pierwotnie zaplanowane w zabytkowym Dworze w Niećkowie, musiały zostać przeniesione ze względu na remont części pomieszczeń Dworku). Pani Elwira Rogińska, właścicielka firmy „Dekorada” przeprowadziła szkolenie, podczas którego fachowo objaśniła jak zrobić przepiękne kalendarze adwentowe w formie pociągu, który ma swojego właściciela dowieźć przez czas adwentu do tak bardzo przez wszystkich wyczekiwanych Świąt.

Było to kolejne wydarzenie związane z rewitalizacją Dworu w Niećkowie, możliwą dzięki środkom pozyskanym w ramach grantu otrzymanego w Konkursie „Nasz Zabytek” z Fundacji Most the Most.

Dziękujemy niezawodnej Pani Elwirze Rogińskiej za wspaniałe poprowadzenie warsztatów, a wszystkim uczestnikom za przybycie i świetną atmosferę.

poniedziałek, 18 listopada 2024

Jarmark Bożonarodzeniowy (14.12)

poniedziałek, 18 listopada 2024

Grajewskie spotkania z historią

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.