Warto przeczytać

Uwaga, przeziębiony pracownik! Dlaczego niektórzy przychodzą do pracy chorzy?

W porach zmian temperatury, z zimnej na cieplejszą i odwrotnie, więcej osób łapie przeziębienia. Nawet jeżeli sądzisz, że dbasz o swoje zdrowie, wystarczy że na przerwie obiadowej usiądzie koło ciebie podziębiony współpracownik i już istnieje ryzyko złapania bakcyla grypy. O wzajemnych zakażeniach bardzo wiele mówi się w kontekście biur typu open space, gdzie otwarta przestrzeń sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii w zawrotnym tempie. Niestety, nie wszyscy kierują się zasadą, by będąc chorym zostać w domu. Wiele osób bagatelizuje katar, drobny kaszel czy uczucie osłabienia, pojawiając się w pracy. Tymczasem jeden przeziębiony współpracownik może rozpocząć falę zarażeń w firmie, tym samym opóźniając prace całego zespołu.


Jak chronić się przed chorobami w miejscu pracy? Rozwiązania na miarę potrzeb


Mało kto lubi uczucie zatkanego nosa i inne, cięższe dolegliwości związane z chorobą. Mimo dbania o siebie poprzez wspomaganie się witaminami, czy celebrowanie zdrowego trybu życia, jeżeli pracujemy w biurze o otwartej przestrzeni, możemy stać się jedną z „ofiar” nieświadomego swojej szkodliwości współpracownika. Gdy któryś dzień z kolei widzimy naszego kolegę chorego w pracy, który za żadne skarby świata nie ma zamiaru udać się do domu, pozostaje wdrożyć działania zapobiegawcze. Są nimi:

  • unikanie kontaktu z zarażonym – w tym celu warto powiedzieć wprost, że zależy nam na własnym zdrowiu i na czas choroby wolimy ograniczyć dotychczasowy kontakt;
  • czyszczenie klawiatury i myszki – zaraz po telefonie komórkowym czy sedesie toaletowym, klawiatura i myszka to prawdziwe skupiska bakterii; czyszcząc swój sprzęt raz w tygodniu jesteśmy w stanie zminimalizować wystąpienie u nas infekcji;
  • montaż osłony z pleksi – wiele biur typu open space powraca do formy półotwartej, w której pracownicy oddzieleni są od siebie ściankami, przez które nie przedostają się bakterie; tego rodzaju zastosowanie oferuje Omega System;
  • mycie rąk po kontakcie z dokumentami – mimo załatwiania większości spraw cyfrowo, wciąż drukujemy dość sporo ważnych papierów, przekazując je z rąk do rąk; między innymi z tego powodu należy po tej czynności dokładnie umyć ręce.


Dlaczego biura typu open space spotykają się z dezaprobatą?


Nowoczesne biura typu open space są popularne, jednak z roku na rok ukazuje się coraz więcej mankamentów pracy w przestrzeni otwartej. Głównym powodem, dla którego wiele biurowców nie stosuje zasady open space, jest wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń takich jak grypa czy wirusowe zapalenie wątroby. Mając na uwadze ten fakt, przedsiębiorcy inwestują w profesjonalne systemy zabudowy, mające na celu odgrodzić od siebie pracowników, tym samym zwiększając ich komfort pracy. Nie każdy miłośnik open space jest w stanie przyzwyczaić się do odgrodzonej rzeczywistości i odwrotnie. Zagospodarowanie biura odgrywa dziś istotną rolę w procesie asymilacji pracownika. W zależności od temperamentu, niektórym może o wiele lepiej pasować własne, odgrodzone od reszty stanowisko, ponieważ daje ono prywatność. Są też tacy, którym w ogóle nie będzie się to widziało. Faktem jest, że osłony z pleksi są w stanie zminimalizować ryzyko zakażenia i dlatego warto stosować je chociaż w części pomieszczeń biurowych, gdzie liczba zachorowań osób z danego działu jest wysoka. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.