I. Przebieg służby i uzyskane wyniki
W okresie sprawozdawczym realizowano :
-patrole piesze dwuosobowe,
-patrole piesze jednoosobowe,
-patrole rowerowe,
-patrole samochodowe,
-patrole w godzinach popołudniowych z funkcjonariuszami KPP w Grajewie.
W 2008 roku podczas wykonywania zadań służbowych ogółem ujawniono 3738 wykroczeń, z tego zarejestrowano w postępowaniu mandatowym 1.788 osoby na łączną kwotę 277.160,000 złotych, a w 10 przypadkach po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających skierowano wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Grajewie.
Zatem łącznie zastosowano 3738 środki karno-represyjne, w czym wobec 1940 sprawców wykroczeń zastosowano pouczenie.
Doprowadzono 11 osób nietrzeźwych do miejsca zamieszkania.
W 2008 roku przyjęto około 497 zgłoszeń od mieszkańców, głównie w związku z bezpańskimi psami, nieprawidłowym parkowaniem, zanieczyszczeniami na posesjach i terenie miasta, uszkodzonych znakach drogowych, oblodzeniach.
W trakcie prowadzonych działań w okolicach szkół wielokrotnie doprowadzano uczniów zarówno będących na tzw. wagarach jak również palących papierosy.
W okresie sprawozdawczym ponadto zabezpieczano uroczystości i imprezy miejskie oraz wspomagano inne inicjatywy:
Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy – 13.01.2008r.,
Światowy Dzień Młodzieży – 15-16.03.2008r.,
Powiatowy Dzień Strażaka – 25.05.2008r.,
Procesja Bożego Ciała – 22.05.2008r.,
Jarmark Średniowieczny z okazji dnia Dziecka – 01.06.2008r.,
Impreza „Zakończenie Lata” - 14.09.2008r.,
Wyścig „Tour de Pologne” ulicami miasta- 16.09.2008r. (Straż Miejska, jako główny koordynator),
„Akcja Znicz” - 31.10.2008 – 02.11.2008r.
Bieg Sylwestrowy – 27.12.2008r.
Inne.
Realizowano na bieżąco współpracę z poszczególnymi wydziałami i jednostkami organizacyjnymi Urzędu Miasta. Na ich wnioski; Zakładu Administracji Domów Mieszkalnych, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Współdziałano również z osobą prowadzącą Schronisko dla zwierząt przy wykonywaniu jej czynności.
Strażnicy Straży Miejskiej realizowali postanowienia Uchwały XXXII/223/06 Rady Miejskiej w sprawie opłaty targowej i na jej podstawie dokonywali doraźnych kontroli uiszczanych opłat osób handlujących na terenie targowiska z czego skierowała jeden wniosek do Sądu.
W codziennej służbie zwracano szczególną uwagę na ochronę spokoju i porządku w miejscach publicznych oraz estetykę miasta, oznakowanie ulic, posesji, stan techniczny nawierzchni ulic i chodników. Wszelkie uwagi przekazywano odpowiednim służbom i wydziałom. Kontrolowano, klatki schodowe, tereny parków, miejsca przebywania osób bezdomnych w celu udzielenia im pomocy oraz miejsca narażone na powstawanie przestępstw i wykroczeń.
W okresie sprawozdawczym strażnicy na bieżąco utrzymywali stały kontakt z mieszkańcami, aby bliżej poznać ich problemy. Pełniono wspólne służby patrolowe z funkcjonariuszami KPP oraz dyżury w Komendzie Straży.
Strażnicy Straży Miejskiej w ramach prowadzonej akcji „CZYSTA POSESJA TO MOJA POSESJA” przeprowadzali systematyczne kontrole i lustracje terenów zielonych oraz posesji pod kątem przestrzegania utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Grajewo. W związku z brakiem porządku w obrębie nieruchomości lub brakiem umowy na wywóz odpadów komunalnych, przyjęto system edukacyjno-informacyjny co skutkowało wzrostem zawieranych umów o ponad 100% oraz w znacznym stopniu wpłynęło na zminimalizowanie zjawiska powstawania dzikich wysypisk śmieci.
W ramach prowadzonej akcji „CZWORONOGI” realizowano doraźne służby zarówno w godzinach porannych jak i popołudniowych w związku z nieprzestrzeganiem przez właścicieli i dzierżycieli psów wymogów i obowiązków ciążących na nich wynikających z przepisów prawa miejscowego.
Przeprowadzono akcję mającą na celu zminimalizowanie zjawiska przekraczania prędkości w ruchu drogowym na terenie naszego miasta poprzez zastosowanie urządzenia rejestrującego tzw. FOTORADARU, która przyniosła ogromne wyniki, tj. zarejestrowano ok. 2.251 wykroczeń.
Straż Miejska w Grajewie uczestniczy w ogólnopolskiej akcji na rzecz niepełnosprawnych ”Czy chciałbyś być na naszym miejscu” odnośnie zajmowania miejsc parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych przez pełnosprawnych kierowców.
W okresie sprawozdawczym jak i w ciągu całego roku systematycznie docierano do osób bezdomnych, wszystkie osoby bezdomne na bieżąco zostały pouczone o możliwości uzyskania pomocy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie.
II. Współpraca z KPP w Grajewie i innymi służbami
W okresie 2008 roku na bieżąco współpracowano z Komendą Powiatową Policji poprzez pełnienie wspólnych służb w godzinach popołudniowo – wieczornych oraz w trakcie zabezpieczania imprez i uroczystości.
Udzielano KPP informacji w formie notatek z czynności wobec:
osób nieletnich ujętych na tzw „wagarach”- każdorazowo doprowadzano do szkół,
osób nieletnich ujętych na paleniu papierosów,
Na początku każdego miesiąca na podstawie znowelizowanej Ustawy Prawo o ruchu drogowym Komendant KPP w Grajewie otrzymuje informacje o dyslokacji pracy fotoradaru, czego celem jest wyeliminowanie pokrywania się działań.
Strażnicy współdziałali z KPP we wspólnych działaniach, przedsięwzięciach:
* BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY,
*PATROL SZKOLNY,
*akcja PARKOWANIE,
* przy przy przeprowadzaniu szkoleń na kartę rowerową,
* obchody święta 9PSK,
* mecze,
* akcja „GRANICA” (kontrola kaskadowa prędkości).
Współpraca pomiędzy Komendą Powiatową Policji i innymi służbami, a Strażą Miejską w Grajewie układa się bardzo dobrze i z dużym pożytkiem dla bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Grajewo.
III. Stan etatowy
Straż Miejska w ciągu 2008 roku nie zwiększyła stanu etatowego . Nikt nie został zwolniony dyscyplinarnie.
Skład jednostki:
Formejster Wojciech – Komendant, posiada wykształcenie wyższe, szkolenie podstawowe, oraz przeszkolenie do kontroli ruchu drogowego.
Witosław Jerzy – Straszy Strażnik, posiada wykształcenie średnie, szkolenie podstawowe, oraz przeszkolenie do kontroli ruchu drogowego.
Grodzik Artur – Strażnik, posiada wykształcenie wyższe, szkolenie podstawowe, oraz przeszkolenie do kontroli ruchu drogowego.
Waszkiewicz Robert – Młodszy Strażnik, posiada wykształcenie średnie, szkolenie podstawowe, oraz przeszkolenie do kontroli ruchu drogowego.
V. Sposób i formy realizacji doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Grajewie
Strażnicy Miejscy uczestniczyli w wielu szkoleniach mających na celu zwiększenie ich umiejętności jak i zapoznanie się z zagrożeniami w których mogą brać udział, m. in. odnośnie narkomanii, odnośnie dewastowanych urządzeń sterowania ruchem kolejowym, zasilania energetycznego oraz elementów nawierzchni kolejowej, a także odnośnie roli i zadań oskarżyciela publicznego. Ponadto przeprowadzano szkolenia wewnętrzne.
IV. Podsumowanie i wnioski
Straż Miejska poprzez swoje dotychczasowe działania w znacznym stopniu wpłynęła na poziom bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta co przekłada się na coraz większy stopień zgłoszeń bezpośrednio do strażnika jak i telefonicznych. Jak wynika z wcześniej wymienionych działań akcyjnych w znaczny sposób poprawiono przestrzeganie obowiązków ciążących na mieszkańcach w dziedzinie przestrzegania przepisów o utrzymaniu czystości i porządku na terenie naszego miasta o czym świadczy zmniejszenie ilości miejsc dzikich składowisk śmieci, ilość zawartych umów na wywóz nieczystości oraz ilość „czipowanych” psów. Przeprowadzane cyklicznie akcje przy użyciu urządzenia do rejestracji wykroczeń w ruchu drogowym tzw. FOTORADAR w znacznym stopniu wpłynęły na bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta. Mieszkańcy do dnia dzisiejszego zgłaszają miejsca pracy fotoradaru w trosce o siebie i swoich bliskich.
Jak wynika z ilości ujawnianych wykroczeń i zdarzeń zakup auta, pozwolił na szybsze dotarcie na miejsce zgłoszenia, na częstszą kontrolę i nadzór miejsc zagrożonych na powstawanie dzikich składowisk śmieci jak i również pracę urządzenia samoczynnie rejestrującego przekroczenia prędkości. Dalsze spotkania edukacyjne-informacyjne w szkołach skutkują większą wiedzą wśród dzieci i młodzieży o zagrożeniach jak i ogólnej wiedzy odnośnie ochrony środowiska w naszym mieście.
Dla uzyskania lepszych efektów wprowadzono instytucję, tzw. rewirowego, polegającą na objęciu przez strażnika jednego rewiru miasta i „sprawowanie nad nim opieki”, tj. między innymi wykonywanie kontroli posesji.
Formejster Wojciech – Komendant
Komentarze (0)