Burmistrz Miasta wspólnie z Przewodniczącym Rady Miasta w dniach 23-24.III br. wzięli udział w Walnym Zgromadzeniu Związku Miast Polskich w Częstochowie, gdzie analizowane były problemy istotne dla samorządów w całym kraju. Udział wzięło ponad 200 osób z całej Polski. Grajewo jest członkiem tego stowarzyszenia od trzech lat. Skupia ono ponad 300 miast - w ostatnim roku wstąpiło ponad 30, a wystąpiły 4. Jest to rodzaj lobbingu samorządowego, gdyż z takim partnerem inaczej rozmawia zarówno rząd, jak i inne instytucje. Związek ma swoich przedstawicieli we wspólnej komisji rządu i samorządu. Analizowano szereg kwestii związanych m.in. z finansowaniem oświaty, finansowaniem samorządów terytorialnych, planowaną reformą finansów publicznych, jasnym określeniem kompetencji poszczególnych instytucji samorządowych. Mieliśmy też okazję zapoznać się z opiniami eurodeputowanego, uczestniczącego w pracach nad tworzeniem budżetem UE, o mechanizmach wg których rozdysponowane będą środki na lata 2007-2013. Poza tym odbyło się również spotkanie z wicepremierem Dornem, z parlamentarzystami i eurodeputowanymi. Po trzyletnim okresie uczestnictwa w Związku Miast Polskich jednoznacznie stwierdzam, że wejście w jego struktury było dla nas korzystne, bo występować pojedynczo jest trudniej. Mamy nie tylko wsparcie prawne, ale i udział w korporacji, która ma realny wpływ na wszelkie dokonujące się zmiany. Koszt jest niewielki, a uczestniczymy wspólnie w przedsięwzięciach, które mają sens. Kolejny Kongres miast odbędzie się w czerwcu tego roku w Poznaniu i ma być powiązany z obchodami 50 rocznicy Czerwca 56r.
Korporacje Samorządowe zwróciły się też o zmiany legislacyjne, które zmieniłyby charakter absolutorium. W/g obecnych przepisów absolutorium winno dotyczyć tylko wykonania budżetu, czyli prawidłowości wydatkowania środków budżetowych za rok miniony i udziela go Rada Miasta. W praktyce, zwłaszcza tam ,gdzie są silne podziały partyjne, co nas nie dotyczy (z wyjątkiem jednego radnego, któremu często zdarza się mieszać wątki ekonomiczne z przemyśleniami literacko - filozoficznymi), wykorzystuje się ten moment do "rozgrywek", do wykraczania poza meritum sprawy. Budżet i jego wykonanie przestaje być istotne. W związku z tym postuluje się, aby absolutorium udzielała Regionalna Izba Obrachunkowa, sprawująca nadzór nad samorządowymi finansami. Samorządowcy wypowiedzieli się też krytycznie o projekcie PiS dotyczącym ograniczenia liczby kadencji w pełnieniu funkcji prezydenta, wójta, burmistrza do dwóch, gdyż ciągłość pracy daje lepsze możliwości lepszego planowania i określania strategicznych celów (podobne stanowisko przyjął ostatnio również Związek Gmin Wiejskich). Podzielam opinię, że decyzja w tej sprawie powinna należeć do wyborców, chociaż część argumentów PiS-u rozumiem.
Jeśli chodzi o realizowane w tym roku zadania inwestycyjne, to na etapie końcowym jest już przebudowa stacji uzdatniania wody - duże przedsięwzięcie o wartości ponad 5 milionów złotych (z czego ok. 4 milionów pochodzi ze środków unijnych). Zainstalowano już nowe filtry i automatykę, a odbiór inwestycji planowany jest na koniec kwietnia. Na końcowym etapie przygotowań jest specyfikacja przetargowa dotycząca modernizacji sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, a przetarg będzie ogłoszony na przełomie kwietnia i maja. W budżecie na ten rok zabezpieczyliśmy 2,4 miliona złotych (wliczając również tzw. środki niewygasające). Realny koszt znany będzie po przetargu. Wydaliśmy dotychczas ok. 400 tys.zł i dalszych prac nie możemy już rozkładać na etapy, zadanie trzeba zakończyć do końca roku (nie do końca można jednak przewidzieć, jakie niespodzianki przyniesie przetarg). Sala widowiskowa jest miastu bardzo potrzebna, ta w "Hadesie" nie spełnia warunków. Stan budynku MDK okazał się dużo gorszy niż zakładany w momencie rozpoczęcia remontu, dobrze więc, że się rozpoczął, natomiast koszt zdecydowanie wykracza poza wstępne szacunki. Spory własnościowe z Gminą Wyznaniową Żydowską udało się rozwiązać poprzez przydział Gminie działek zastępczych na peryferiach miasta. Po rozstrzygnięciu przetargu na remont MDK podejmiemy działania związane z remontem "strażnicy" przy ul. Ełckiej, którą miasto przejęło jakiś czas temu od Skarbu Państwa (obiekt ma spełniać wiele funkcji społecznych). Staramy się o dofinansowanie ok. 580 tys.zł z funduszy ZPORR (wniosek był bardzo dobrze oceniony, ale ze względu na szczupłość środków znalazł się na trzecim miejscu listy rezerwowej, gdzie czeka na ostateczne rozstrzygnięcia), złożyliśmy też wniosek do kontraktu wojewódzkiego. Gdyby okazało się, że z zewnątrz środki nie spłyną, to zadanie trzeba będzie realizować sposobem pół-gospodarczym.
Do końca maja zostanie zakończona modernizacja stadionu miejskiego, prowadzona z dużym zaangażowaniem przez PEC Sp. z o.o. w Grajewie. Kłopoty poprzedniego wykonawcy przeciągnęły tę inwestycję o rok, co denerwuje, ale trzeba pamiętać, że podjęte w minionym roku działania uratowały pół miliona złotych dotacji ze środków Totalizatora Sportowego, którą uzyskaliśmy dzięki przychylności Zarządu Województwa i poparciu naszych radnych wojewódzkich dwa lata temu. Do połowy czerwca zakończona będzie budowa stołówki przy Zespole Szkół Miejskich Nr 1 (dofinansowanie 300 tys. zł. pozyskaliśmy z kontraktu wojewódzkiego; poszukujemy obecnie środków zewnętrznych na wyposażenie). W trakcie jest termomodernizacja Gimnazjum Nr 2 oraz przetarg na przebudowę budynku po Gimnazjum Nr 3 (prowadzi go TBS Sp. z o.o. - przy pozytywnych rozstrzygnięciach zasób miejski powiększy się o 30 mieszkań o metrażu 40-50m2).
Pojawiająca się cyklicznie, sztandarowa przed wyborami, sprawa basenu, w realiach Grajewa, które ma w mojej ocenie najwięcej w naszym województwie potrzeb infrastrukturalnych, których wielkość Wieloletni Plan Inwestycyjny szacuje na ok. 100 milionów złotych (główna przyczyna to dynamiczny rozwój naszego miasta od połowy lat 70-tych, gdy po budowie Zakładu Płyt Wiórowych liczba mieszkańców wzrosła z 13 do 23 tys., a nie nadążyła za tym budowa dróg, sieci etc.) jest dyskusyjna. Przy największym wysiłku, zaangażowaniu środków kredytowych, środków ZPORR, w tym roku nieco ponad 20% budżetu przeznaczamy na inwestycje. Jak dużo jeszcze pracy trzeba, aby zaspokoić te podstawowe potrzeby. Basen to takie przedsięwzięcie, do którego należy rokrocznie dopłacać duże kwoty. Jest on w mieście potrzebny, ma nawet swoje umiejscowienie, mamy opracowaną koncepcję, przyglądamy się nowym rozwiązaniom, które powstają w okolicy (np. w Wysokiem Mazowieckiem). Basen jest realny, jeżeli będzie to projekt, który uzyska dofinansowanie unijne. To dofinansowanie w okresie planistycznym na 2007-2013 ma być na poziomie 85% i taki wniosek będziemy chcieli kierować, ale nie jako pierwszy w naszych priorytetach. Bo priorytety to porządkowanie gospodarki odpadami, duże projekty infrastrukturalne na Os. Przekopka i M.Konopnickiej (gdzie posiadamy pełną dokumentację), drogi (w najbliższym czasie ogłaszamy przetargi m.in. na Magazynową, Wyspiańskiego i kilka innych, ale jakie są potrzeby widać gołym okiem), sala gimnastyczna przy Szkole nr 4 i Gimnazjum Nr 3. Basen i sala gimnastyczna są zgłoszone do wojewódzkiego programu modernizacji bazy sportowej. Jeżeli znajdziemy się w programie - to będzie dobrze. Rozwój bazy sportowej w naszym mieście próbujemy wiązać z jednym z najważniejszych priorytetów w strategii rozwoju województwa podlaskiego, jakim jest rozwój turystyki.
Duże szanse rozwojowe dla naszego miasta wiążę z utworzeniem w ubiegłym roku Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której powstanie nowy zakład Pfleiderera za ok. 80 milionów euro. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystąpiła do opracowania dokumentacji obwodnicy Grajewa. Biuro Planowania Rozwoju Warszawy S.A. wygrało przetarg i przeszło do konkretnych działań - dokumentacja środowiskowa ma powstać do końca września. Ponieważ grozi nam powrót TIR-ów na trasę 61, to obwodnica jest czymś niesłychanie ważnym dla miasta. Tym bardziej, że rozwój Pfleiderera, Mlekpolu i innych zakładów spowoduje wzrost natężenia ruchu.
BURMISTRZ - Krzysztof Waszkiewicz
Komentarze (0)