W 2007 roku tut. Prokuratura pracowała w niezmienionym składzie osobowym oraz niezmienionej podległości służbowej w stosunku do lat poprzednich.
W zakresie prowadzonych postępowań przygotowawczych zauważalny jest nieznaczny spadek spraw z 1926 w 2000r, do 1838 spraw w 2007r., przy czym znaczniejszy jest spadek stwierdzonych przestępstw, o których z pewnością mówi informacja Komendanta Powiatowego Policji w Grajewie z rozbiciem na poszczególne kategorie przestępstw. Dlatego też nie będę w tym miejscu przytaczać tych danych.
Ogółem w 2007 roku załatwiliśmy 1841 spraw, co daje nam 2 miejsce w okręgu łomżyńskim pod względem ich ilości spośród nich: - 647 spraw załatwiliśmy odmową wszczęcia postępowania przygotowawczego,
728 spraw aktem oskarżenia i wnioskiem o warunkowe umorzenie co daje jedną z najwyższych efektywności postępowań w apelacji białostockiej na poziomie 61 °/o.
Stosując nowe rozwiązania prawne przy kierowaniu aktów oskarżenia do Sadu, mając na uwadze ograniczenie kosztów społecznych postępowań jurysdykcyjnych i przyspieszenie instytucji dobrowolnego poddania się karze przez oskarżonego zastosowaliśmy wobec 444 oskarżonych, zaś sprawy 63 oskarżonych Sąd rozpoznał w tzw. 24 godzinnym trybie przyśpieszonym .
Celem zapewnienia prawidłowości przebiegu postępowań przygotowawczych w ich trakcie Sąd na wniosek tut. Prokuratury zastosował - 16 tymczasowych aresztowań wobec sprawców najgroźniejszych przestępstw.
Inne środki zapobiegawcze stosowali samodzielnie prokuratorzy stosując w 2007 roku 100 takich środków, w tym:
- 58 poręczeń majątkowych,
- 25 dozorów policji,
- 17 zakazów opuszczania kraju, przy czym wobec 9 podejrzanych połączonych z zatrzymaniem paszportu.
Nadto na poczet grożących kar grzywny, obowiązku naprawienia szkody i innych środków karnych wydaliśmy 165 postanowień o zabezpieczeniach majątkowych na kwotę 159 150 złotych. W stosunku do 43 oskarżonych prokurator wytoczył na rzecz 27 pokrzywdzonych powództwa adhezyjne tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Końcowe rozstrzygnięcia postępowań przygotowawczych wielokrotnie uzależniane były od ugodowego porozumienia stron w toku postępowania mediacyjnego, które to postępowanie przed mediatorem uruchomiliśmy w 2007 roku w 37 sprawach.
O pracy prokuratury decydują szybkość i efekt końcowy w jakim zakończy się w Sądzie sprawa tam skierowana z aktem oskarżenia i wnioskiem o warunkowe umorzenie.
Na koniec 2007 roku tut. Prokuratura nie odnotowała żadnej starej sprawy, to znaczy takiej, której termin procesowy przekraczał by 3 miesiące.
Na 819 oskarżonych osądzonych w 2007 roku z oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Grajewie tylko l oskarżony został uniewinniony w I instancji, a także Sąd zwrócił do uzupełnienia prokuratorowi tylko l sprawę w całym 2007 roku.
Sprawy załatwione w inny niż aktem oskarżenia sposób, podlegały ocenie stron, które mogły na decyzje prokuratora składać zażalenia. I tak zażalenia składano:
- 7 zażaleń na postanowienie o umorzeniu postępowania,
- 13 na odmowę wszczęcia postępowania. Sąd nie uwzględnił żadnego z tych zażaleń uznając decyzje prokuratora za trafną.
Kończone wyrokami sprawy prokuratorskie w Sądzie podległy ocenie Prokuratora Rejonowego, który uznał je za niesłuszne wobec 24 oskarżonych wywodząc apelację w tych sprawach. Sąd odwoławczy rozpoznając 13 apelacji prokuratorskich przyznał rację skarżącemu uwzględniając je wobec 11 oskarżonych. Zatem skuteczność apelacji naszych była najwyższa w okręgu łomżyńskim wynosząc 84,6 %.
Poza naszą działalnością pozostają sprawy nieletnich, aczkolwiek w 2007r. wstępnie zajmowaliśmy się 64 takimi sprawami przekazując je następnie Sądowi Rodzinnemu wg właściwości. Także w działalności pozakarnej przeprowadziliśmy w 2007 roku 427 spraw z zakresu prawa administracyjnego i 16 z zakresu prawa cywilnego.
Propagowaliśmy przepisy prawne i antykorupcyjne na spotkaniach w szkołach i środowiskach prawniczych. Kontakty ze środkami masowego przekazu nie ograniczały się tylko do udzielania informacji, ale też do wyrażania zgody na opublikowanie wizerunku i danych sprawców o charakterze chuligańskim.
Grajewo 23.01.2008r.
Komentarze (0)