środa, 26 stycznia 2022

Warto przeczytać

  • 2 komentarzy
  • 574 wyświetleń

Oszczędzanie na emeryturę - jaki sposób wybrać?

Powszechnie wiadomo, że emerytury większości z nas nie będą należeć do przesadnie wysokich. Ponieważ “przezorny zawsze ubezpieczony”, już teraz warto myśleć o swojej przyszłości, gdy zakończymy aktywność zawodową i przejdziemy na emeryturę. W jaki sposób najlepiej zaoszczędzić pieniądze na emeryturę?


PPK - odkładanie z pomocą pracodawcy i państwa

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) w założeniu powstały po to, aby pracownicy regularnie odkładali swój wypracowany kapitał, który stanowi ich osobiste środki i zostaje im wypłacany, gdy skończą 60 lat. Pracodawcy współpracują (na mocy ustawy) z instytucjami finansowymi, które prowadzą PPK dla ich pracowników. Do PPK pieniądze w sumie bazowej wpłacają zarówno pracodawcy jak i pracownicy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik wpłacał więcej niż suma bazowa. Uczestnictwo w PPK nie jest obowiązkowe. Do kapitału zgromadzonego w PPK swoje dokłada także Skarb Państwa. System pozwala więc na poczynienie pewnych oszczędności z myślą o emeryturze. Drobna część naszego wynagrodzenia trafia do “skarbonki”, którą rozbić możemy wraz ze spełnieniem warunków ich wypłaty. Środki te z założenia mają nam służyć od momentu, gdy przestajemy być aktywni zawodowo. PPK stanowi rodzaj “wspomaganego oszczędzania” - możemy się zdecydować na ten sposób gromadzenia kapitału na emeryturę, jeśli godzimy się na pewne potrącenia z naszego wynagrodzenia.


IKE i IKZE - dodatkowe zabezpieczenie emerytalne

Zgodnie z prawem możemy skorzystać jednocześnie z obu form oszczędzania na emeryturę - IKE i IKZE. Celem obu form jest doprowadzenie do dysponowania większym kapitałem w czasie emerytury. Oba rozwiązania pozostawiają nam duży zakres dowolności w wyborze konta emerytalnego, a także kwot, które to konto będą zasilać. IKE i IKZE możemy powierzyć bankowi, ZUS-owi, funduszom emerytalnym lub inwestycyjnym. Do dyspozycji jest konto oszczędnościowe i państwowe obligacje. Te sposoby oszczędzania niosą ze sobą pewne ryzyko, ponieważ wybór np. takiej instytucji finansowej jak dom maklerski, musi uwzględniać pewne wahania ekonomiczne w dłuższej perspektywie czasowej. Ale w tym systemie możliwe jest pobieranie kredytów ze zgromadzonych środków. Dla IKE I IKZE nie możemy przekroczyć limitu wpłat w skali roku - ten limit jest ponad dwukrotnie wyższy w IKE. IKZE ma tę zaletę, że wpłaty możemy odliczyć od podatku. Jeżeli chodzi o wypłatę środków, to warunki łatwiej jest spełnić w IKE. Jeszcze jedna różnica: w IKE możliwa jest częściowa wypłata środków, w IKZE tylko całościowa. Obie formy oszczędzania na emeryturę możemy wykorzystywać równocześnie.


Gwarantowana emerytura + - zaplanuj swoją emeryturę już dziś

Arcyciekawą ofertę dla przyszłych emerytów można znaleźć także w Towarzystwie Ubezpieczeń MetLife, które należy do najbardziej zaufanych w kraju i zagranicą - ten doskonały pomysł został nazwany Emerytura + (podajemy bezpośredni link do oficjalnej strony MetLife: https://www.metlife.pl/emerytura/gwarantowana_emerytura/).

Program Emerytura + pozostaje najkorzystniejszą propozycją szczególnie dla osób, które prowadzą własną działalności gospodarczą, albo których dochody są dość wysokie. W zwykłej konfiguracji Emerytura +, po uruchomieniu jej wypłacania, może wynieść nawet 12 000 złotych. To z pewnością najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy opłacają niskie składki w ZUS - wtedy dożywotnio wypłacana Emerytura + jest najbardziej korzystna, lecz także osoby o pewnej sumie dochodów, które pracują na etatach, będą zmuszone uznać przewagę Emerytury + nad innymi programami oszczędzania na emeryturę. W związku z tym programem MetLife zapewnia także cały pakiet usług, których próżno szukać gdzie indziej.


Podsumowanie

Możemy więc zrobić wiele, aby nasze emerytury były wyższe. Najważniejsze jest, aby zacząć jak najszybciej, wtedy zgromadzony kapitał w efekcie może nawet znacznie podnieść wysokość emerytury. Rozwiązanie wybieramy oczywiście względem swojej sytuacji, spodziewanego poziomu życia na emeryturze, środków, jakimi dysponujemy oraz ryzyka, jakie chcemy podjąć. Jednakże wszystkie opisane powyżej sposoby oszczędzania na emeryturę okazują się skuteczne.

 

Komentarze (2)

Jest wiele czynników decydujących o tym co dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem. Wszystko zalezy tak naprawdę od tego kogo na jaką formę oszczedzania stać. Z drugiej strony prawda jest też taka, że aktualnie oszczedzanie przez lokaty czy obligacje mija się z celem...zyski są marne. Dlatego wiele osób decyduje się jedynie na PPK. Szczególnie że jest to opcja, która sama na siebie zarabia niewielkim kosztem samego uczestnika, bo to raptem 2% od pensji

Jeszcze nie tak dawno temu; pracujcie jak najdłużej, jak najdłużej, to będzie wysoka emerytura. Od ponad roku jest o tym cisza i cisza już będzie. Tzw. ład to wszystko ustawił. Emerytury o 2022 roku będą niższe jak były. Co to wszystko dało. Tak samo można- z całą pewnością- powiedzieć o tym temacie i wielu innych. Państwo nic nie gwarantuje!!!!!!!!! Trzeba wrócić do SSS "Swój Stary Sposób"

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.