poniedziałek, 22 lipca 2024

Warto przeczytać

Odpady wielkogabarytowe, czyli spory problem. Dowiedz się, co możesz z nimi zrobić!

Odpady wielkogabarytowe stanowią grupę śmieci charakteryzujących się nietypowymi, wręcz ponadprzeciętnymi w stosunku do śmieci komunalnych, rozmiarami. Dodatkowo, w większości przypadków są one bardzo ciężkie, a także posiadają atypowe kształty. Co za tym idzie, nijak nie da się zmieścić ich do standardowych kubłów na odpady, przez co zaczęto umieszczać je w zupełnie innych kategoriach. W większości przypadków, do odpadów wielkogabarytowych zalicza się przede wszystkim wyposażenie wnętrz czy spore elementy instalacji oraz wykończenia. Mowa tu między innymi o różnego rodzaju sofach, materacach, wykładzinach czy dywanach. Odpady wielkogabarytowe powinny zostać właściwie zutylizowane – wyrzucenie ich na dzikie wysypiska czy umieszczenie w pojemnikach budowlanych grozi wysokimi karami grzywny.


Jak prawidłowo postępować z odpadami wielkogabarytowymi?


Wiemy już, jak zdecydowanie nie można postępować z wielkimi gabarytami. Najwyższy czas poznać metody dotyczące tego, jak obchodzić się z nimi w bezpieczny, a przy tym w pełni legalny sposób. Istnieje kilka możliwości odnośnie tego, jak radzić sobie z wielkimi gabarytami. Postanowiliśmy przedstawić te najpopularniejsze.

  • Zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Większość osiedli mieszkaniowych (zwłaszcza w dużych miastach) ogłasza zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Wówczas określane są miejsca, w których możliwe jest legalne pozostawianie odpadów dużych gabarytów. Tego typu przedsięwzięcia zazwyczaj trwają w określonym czasie, obejmując kilka dni. Następnie przyjeżdża specjalna firma wywozowa, która zabiera pozostawione przez mieszkańców odpady i przekazuje je do utylizacji.

 

  • PSZOK. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych istnieją w każdej polskiej gminie - w niektórych miastach jest ich więcej niż jeden! To właśnie tam można wywieźć odpady wielkogabarytowe osobiście. Wymaga to jednak posiadania własnego transportu, ponieważ pracownicy PSZOK-ów nie zajmują się odbiorem śmieci spod adresów zainteresowanych.

 

  • Prywatny wywóz odpadów wielkogabarytowych. To jedno z najprostszych wyjść, dzięki którym nie trzeba zaprzątać sobie głowy odpadami. Prywatne firmy wywozowe przyjeżdżają pod wskazany adres, wypożyczają specjalny kontener na odpady wielkogabarytowe, po czym zapewniają czas na spokojne wypełnienie pojemnika według potrzeb. Następnie specjaliści z powrotem przyjeżdżają po gabaryty, wywożąc je do utylizacji. Przykładem takiej firmy są Kontenery Wilk - zespół doświadczonych ekspertów od wywozu odpadów wielkogabarytowych, którzy na swojej stronie https://www.kontenery-wilk.pl/  przedstawiają całą swoją ofertę. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych jest odległy lub gdy nie ma możliwości wywozu gabarytów do PSZOK-u we własnym zakresie.

Postaw na legalną metodę odbioru śmieci wielkogabarytowych - wybierz odpowiednią firmę


Profesjonalne firmy wywożące gruz wielkogabarytowy dysponują przede wszystkim kontenerami różnej wielkości, gdzie z łatwością da się pomieścić wszystkie odpady wielkogabarytowe. Dzięki posiadaniu specjalistycznych urządzeń oraz rozbudowanego zaplecza technicznego, klient może mieć pewność, że wywóz odpadów przebiegnie w sposób profesjonalny, a co najważniejsze - legalny. Wielu specjalistów zaznacza, że przy realizowaniu zleceń kieruje się również dobrem otaczającego środowiska i działa z poszanowaniem przyrody. Wybierając firmę do wywozu odpadów wielkogabarytowych, warto zorientować się w kontekście lat doświadczenia, a także sprawdzić opinie osób, które zdecydowały się skorzystać z danej oferty. Warto odpowiednio zaplanować wywóz odpadów wielkogabarytowych. Doświadczeni specjaliści mogą w tym pomóc.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.