czwartek, 28 października 2021

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 14577 wyświetleń

Śmierć przychodzi znienacka

Śmierć przychodzi znienacka
Wycie syren straży pożarnej z Grajewa rozdarło spokojne popołudnie w Prostkach. Strażacki wóz bojowy zmierzał wprost do drzewa, w które uderzył czerwony Volkswagen. W środku uwięziony był nieprzytomny mężczyzna.

Śmiertelne ofiary bezmyślności
Po chwili okazało się to symulacją przygotowaną dla widzów i ku przestrodze. Oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z województw podlaskiego i warmińsko - mazurskiego we współpracy z Państwową Strażą Pożarną z Grajewa i Ełku oraz Urzędem Gminy Prostki zorganizowały piknik edukacyjny pod hasłem "Weekend bez wypadku”, poświęcony bezpieczeństwu na drogach. W pokazach wzięły też udział: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Białegostoku oraz ełcki oddział Inspekcji Transportu Drogowego i Ochotnicza Straż Pożarna z Prostek.
- Piknik organizowany jest w ramach ogólnopolskiego "Narodowego Eksperymentu bezpieczeństwa”, 25 i 26 czerwca takie pokazy odbyły się w całym kraju – mówi Bożena Bagan, wójt Gminy Prostki. – Zawsze w okresie wakacyjnym wzrasta ilość wypadków drogowych.
Niestety mimo przestróg na drogach nadal giną ludzie. Podają to wiadomości we wszystkich mediach. Wizualne uczestnictwo w takim wydarzeniu pozwoli i pieszym i kierowcom pomyśleć o tym, że mogą takiego wypadku uniknąć.

Widziałam do czego potrzebny jest pas
Straż dała pokaz udzielania pomocy ofiarom wypadku samochodowego. Specjalnie przygotowane auto pozwoliło strażakom na prezentację ratownictwa.
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa  ma tu zaprezentować pokaz ratowania ofiary wypadku samochodu po uderzeniu – mówi bryg. Andrzej Jabłoński, zastępca komendanta grajewskiej straży. – Uwalniamy ofiarę z samochodu rozcinając karoserię specjalistycznym sprzętem. Dajemy też pokaz gaszenia płynów łatwopalnych. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem strażaków.

Symulator zderzeń Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego pozwala widzom przekonać się, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy.
- Dotychczas często lekceważyłam zapinanie pasów podczas jazdy – mówi jedna z kobiet schodząc z symulatora uderzeń - Teraz na sobie poczułam skutki uderzeń samochodu, bolesne mimo niedużej prędkości symulatorowego wózka. Teraz zawsze zapnę pas wyruszając autem w drogę.

Ełcka straż z kolei pokazała ludziom prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy. Wielu po raz pierwszy na manekinie zastosowało sztuczne oddychanie i masaż serca.
Dzieci w licznych konkursach wygrają atrakcyjne nagrody. Policjanci z Ełku chętnie pomagali dzieciom pokonać przeszkody na rowerowym torze, które pozwalały im wypróbować umiejętność jazdy rowerem. Dzieci mogły też sprawdzić swoją znajomość przepisów ruchu drogowego. Pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego pokazali swoje wyposażenie. Szczególnie podobały się wagi drogowe do ważenia samochodów. W rywalizacji na ilość osób i ich wagę zwyciężyły kobiety wynikiem 350 kg. Mężczyzn zmieściło się na wadze tylko na 200 kg.

Janek Kalbarczyk
 


czwartek, 28 października 2021

Ograniczenie wizyt w KP PSP w Grajewie

Komentarze (3)

Mi to wygląda na fiata a nie vw

CHYBA FIAT PANDA?????DO VW MU DALEKO..

gddkia niech sie wezmie za jakosc drog bo nik pokazal im co jest gluwna przyczyna wypadkow w polsce predkosc nie zabija tylko roznica predkosci

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.