Bezpańskie psy
Straż Miejska kontynuowała działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców miasta poprzez wspólne działania Straży Miejskiej i Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej w trakcie wspólnych patroli z pracownikiem Schroniska wskazywali miejsca gromadzenia się bezpańskich psów. W bieżącym miesiącu odłowiono ogółem 4 bezpańskie psy z terenu miasta Grajewo i umieszczono w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt.
Picie alkoholu w miejscu publicznym
Funkcjonariusze SM podejmowali działania wobec osób spożywających napoje alkoholowe poza miejscami do tego przeznaczonymi. Chociaż zakaz spożywania alkoholu pod tak zwaną chmurką funkcjonuje w Polsce od 1982 roku to i tak wielu grajewian woli przysłowiowe piwko wypić na ulicy, choć grozi za to stuzłotowy mandat. W wielu przypadkach picie alkoholu to nie jedyny wybryk podchmielonych sprawców. Mieszkańcy telefonujący do Straży Miejskiej skarżą się na hałaśliwość i agresywność wielbicieli trunków. Interweniujący strażnicy nie pobłażają takim zachowaniom.
Prawo jednoznacznie zabrania spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach, w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu. Karalne jest również usiłowanie spożywania alkoholu. Osoby, które dopuściły się wykroczenia, polegającego na spożywaniu alkoholu w miejscach ustawowo zabronionych zgodnie z art. 43' u.w.t.p.a. zostały ukarane mandatem karnym.
Stop niesfornym kierowcom!
Nagminnie dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego przez osoby nieprawidłowo parkujące pojazdy. Samochody są zostawiane bez zachowania warunków dopuszczalności zatrzymania na chodnikach, skrzyżowaniach oraz w miejscach obowiązywania znaków drogowych: zakazu zatrzymywania i postoju. Powoduje to utrudnienia w ruchu pieszym i kołowym. Taki sposób postępowania kierujących zmusza pieszych do schodzenia na jezdnię i utrudnia widoczność dla kierujących, którzy wyjeżdżają z dróg podporządkowanych, co stwarza zagrożenie zdrowia, a nawet życia innych uczestników ruchu. Nagminność tego zjawiska powoduje, że strażnicy miejscy egzekwują przestrzeganie przepisów w tym zakresie.
Funkcjonariusze SMi kontynuowali działania polegające na pomiarze prędkości w terenie zabudowanym urządzeniem samoczynnie rejestrującym prędkość. Celem tych działań jest zminimalizowanie zjawiska brawurowej jazdy. W związku z tym prowadzone są na bieżąco czynności wyjaśniające.
Kary za nieobyczajny wybryk!
Mieszkaniec, który dopuścił się nieobyczajnego wybryku zgodnie z art. 140 KW (będącego naruszeniem ogólnie przyjętych dobrych zasad i obyczajów) został ukarany grzywną w drodze mandatu karnego.
Akcja "Nie bądźmy obojętni"
Okres zimowy to czas szczególnie niebezpieczny dla osób pozbawionych opieki oraz będących w trudnej sytuacji materialnej. Złe warunki atmosferyczne, w tym znaczne spadki temperatur, opady mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku, niezaradnych życiowo. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu.
Od listopada grajewscy strażnicy realizują działania w ramach programu prewencyjnego "Nie bądźmy obojętni". Są to zarówno działania samodzielne, jak i wspólne z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i innych instytucji. W ramach akcji funkcjonariusze odwiedzają miejsca przebywania osób, które narażone są na wyziębienie organizmu lub nawet zamarznięcie i mogą wymagać pomocy. Strażnicy kontrolują także miejsca pobytu osób nadużywających alkoholu m.in. opuszczone budynki, śmietniki, gdyż to właśnie tam gromadzą się osoby pozostające w trudnej sytuacji życiowej. Udzielają potrzebującym informacji, w jakich placówkach mogą bezpiecznie przetrwać zimę.
Straż Miejska apeluje!
Corocznie w okresie zimowym odnotowuje się przypadki zgonów wskutek wyziębienia organizmu, a także w wyniku pożarów nieodpowiednio ogrzewanych pomieszczeń i obiektów. Wobec krzywdy ludzkiej bądźmy czujni i wrażliwi na trudną sytuację osób samotnych, mieszkających obok. W ramach sąsiedzkiej pomocy udzielajmy wsparcia i pomocy ludziom chorym, osamotnionym i innym potrzebującym, którzy w związku z nadejściem zimy mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.
W przypadku ujawnienia osób pozostających w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu - NIEZWŁOCZNIE POINFORMUJ: Straż Miejską tel (86) 2730830 lub 997;112
Akcja "Znicz 2011"
W dniach 28.10.2011r do 02.11.2011r. Straż Miejska Grajewo uczestniczyła w ogólnokrajowej akcji "Znicz 2011". Funkcjonariusze, tak jak w latach ubiegłych, prowadzili działania na rzecz zapewnienia spokoju i porządku publicznego. Kontrolowali okolice i teren cmentarza, służąc pomocą mieszkańcom oraz interweniując wobec osób popełniających wykroczenia. W związku z tym, że tłumy grajewian i przyjezdnych odwiedzały groby swoich bliskich strażnicy skupili swoje działania na :
- zapewnieniu bezpieczeństwa osobom odwiedzającym groby,
- zwracaniu uwagi na nieprawidłowo parkujące pojazdy w rejonie cmentarza,
- zapobieganiu rozmieszczeniu stanowisk handlowych bez wymaganych zezwoleń oraz kontrola i legalności handlu,
- egzekwowaniu wprowadzonych ograniczeń w ruchu drogowym,
- zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym,
- reagowaniu na wszelkiego rodzaju przypadki zakłócania spokoju i porządku publicznego,
- zapobieganie aktom wandalizmu.
Akcja "Piesi"
Straż Miejska wspólnie z Sekcją Ruchu Drogowego KPP w Grajewie przeprowadziła jednodniową akcję pod kryptonimem "Piesi". Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych. Wspólny patrol egzekwował przepisy ruchu drogowego dotyczące:
- zachowania się kierujących wobec pieszych,
- poruszania się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, przechodzenia pieszych w miejscach niedozwolonych,
- właściwego przekraczania jezdni przez rowerzystów i motorowerzystów.
W ramach wspólnych działań funkcjonariusze skontrolowali miejsca i odcinki dróg najbardziej zagrożone wypadkami z udziałem pieszych.
Ujęto poszukiwanego
W miesiącu listopadzie funkcjonariusz Straży Miejskiej zauważył na jednym z grajewskich osiedli osobę nieletnią, poszukiwaną przez Policję w związku ze zgłoszeniem jej zaginięcia. Sprawę do dalszego prowadzenia przekazano funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Grajewie.
Nietypowe zgłoszenie
Kolejny wąż zakłócił spokój i zaniepokoił mieszkańców Grajewa. Tym razem również był to zaskroniec. Ponieważ ukrył się pod ogrodzeniem jednej z nieruchomości, dlatego mieszkańcy nie mogli stwierdzić jednoznacznie z jakim gatunkiem węża mają do czynienia. O pomoc poproszona została więc Straż Miejska. Strażnicy szybko i sprawnie poradzili sobie ze złapaniem zaskrońca, który następnie został przewieziony do Gabinetu Weterynaryjnego.
Kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych
W bieżącym miesiącu funkcjonariusze SM przeprowadzili wspólnie z Miejską Komisją. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 8 kontroli podmiotów gospodarczych zajmujących się sprzedażą napojów alkoholowych. Sprzedawca ma prawo i obowiązek sprawdzenia dokumentu tożsamości, jeśli nie ma pewności czy kupujący jest pełnoletni. W przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje sankcje:
- administracyjną, polegającą na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu,
- karną.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości we wszystkich placówkach handlujących alkoholem powinny być wywieszki informacyjne umieszczone na stoisku z alkoholem w miejscu widocznym dla kupujących:
- Alkohol szkodzi zdrowiu,
- Alkoholu osobom nieletnim poniżej 18 roku życia i nietrzeźwym nie sprzedajemy.
Zwracamy się z prośba do dorosłych, będących świadkami sprzedaży alkoholu nastolatkom, o zwracanie uwagi sprzedającemu, zawiadomienie Straży Miejskiej tel. 86 273 08 30 lub Policji tel. 997 lub 112. Ograniczając osobom nieletnim dostępność do alkoholu, chronimy nie tylko tych młodych ludzi, ale w znaczący sposób wpływamy na poprawę bezpieczeństwa publicznego.
Kontrole - Targowica Miejska
Straż Miejska ostrzega przed złodziejami, którzy wyspecjalizowali się w kradzieżach kieszonkowych. Przestępcy ci wykorzystują fakt nagromadzenia się dużej ilości osób w jednym miejscu i dokonują kradzieży portfeli, dokumentów i innych wartościowych przedmiotów.
Zwracajmy zatem szczególną uwagę, kiedy znajdujemy się w tego typu miejscach.
W związku z tym Straż Miejska wystawia co piątek patrole w rejonie Targowicy. Są to zarówno patrole samodzielne, jak i wspólne z Policją. Mają one na celu zapobieganie wykroczeniom i przestępstwom, a także zapewnienie poczucia bezpieczeństwa osobom kupującym.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej kontrolują prawidłowości inkasowania opłat targowych.
Akcja charytatywna "Nakrętka"
Straż Miejska bierze udział w akcji charytatywnej zbierania plastikowych nakrętek na rzecz Piotrka Jaśkowskiego. Pomoc funkcjonariuszy polega przede wszystkim na odbiorze i dostarczeniu nakrętek do miejsca, gdzie są segregowane, ważone i pakowane przez wolontariuszy. Cel tej akcji jest niezwykle szczytny. Zbierając plastikowe nakrętki nie tylko pomagamy człowiekowi, ale również chronimy nasze środowisko naturalne, ułatwiając przy tym proces recyklingu plastików.
Straż Miejska informuje, że "Nakrętkowy dzień" przypadać będzie w każdy ostatni, powszedni dzień miesiąca. Tego dnia Straż Miejska wspólnie z wolontariuszką i inicjatorką akcji Panią Marią Jesionowską odwiedzać będzie szkoły i przedszkola na terenie Grajewa. Podczas wizyt zabierane będą zgromadzone przez szkołę nakrętki. "Nakrętkowy dzień" ma między innymi usprawnić zbiórkę i zmobilizować do niej tych, którzy jeszcze nie biorą w niej udziału.
W listopadzie funkcjonariusze Straży Miejskiej wzięli udział w zabezpieczeniu uroczystości i zdarzeń takich jak:
● obchody 11-Listopada - Święta Odzyskania Niepodległości,
● zabezpieczenie kolizji drogowej,
● zabezpieczenie wypadku drogowego.
Podczas wykonywania zadań służbowych wobec 140 osób funkcjonariusze Straży Miejskiej zastosowali środek oddziaływania wychowawczego.
Ponadto Straż Miejska w listopadzie wykonała:
● 7 wspólnych służb z funkcjonariuszami Policji,
● 21 konwojów kasjera na potrzeby Urzędu Miasta Grajewo.
Straż Miejska Grajewo
Komentarze (0)