- Na jakim etapie jest obecnie inwestycja adaptacji budynku po byłym Gimnazjum Nr 3 w Grajewie, w którym zamieszkać ma 30 rodzin ? Jak wygląda sytuacja z odbytym w marcu przetargiem ? Ile kosztuje cała inwestycja i kiedy rozpoczną się pierwsze prace remontowe?
J.D.: W chwili obecnej trwa postępowanie przetargowe. Przetarg poprzedni został unieważniony, ponieważ nie wpłynęła ani jedna ważna oferta. Ustawa Prawo zamówień publicznych, która obowiązuje również TBS, określa dokładnie wymagania, które postawić należy przed przyszłymi wykonawcami, a które przyszli wykonawcy bezwarunkowo muszą spełnić.
Najważniejszą inwestycją w roku bieżącym jest przebudowa budynku po byłym Gimnazjum nr 3 w Grajewie. Inwestycja ta nie pociągnie za sobą specjalnych nakładów finansowych. Wymagany przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy (KFM) wkład własny w wysokości 30 proc. nakładów pokryje prawie w całości koszt przekazanego dla TBS budynku oraz działki budowlanej. Całkowity koszt inwestycji określony zostanie po rozstrzygnięciu przetargu na roboty budowlane.
Mimo, że przebudowy należą do inwestycji szczególnie trudnych, są formą dla Miasta dość atrakcyjną, gdyż pociągają za sobą minimalne nakłady finansowe. Oferta budownictwa społecznego skierowana została, w zamyśle ustawodawcy, do tych, których nie stać na wybudowanie lub wykupienie własnego mieszkania. Praktycznie do ludzi młodych. Powinna również spowodować zmniejszenie migracji z małych miejscowości. Nie potrafię powiedzieć czy powstanie TBS migrację ograniczyło, ale średnia wieku lokatorów to około 30 lat. Mieszkania w zasobach TBS, które przeznaczone są wyłącznie na wynajem przygotowane są "pod klucz". Właścicielem wszystkich udziałów w TBS jest Gmina Miejska Grajewo, budynki są więc pośrednio własnością Miasta.
- Czy TBS Grajewo rozliczył się już z inwestycji budowy bloku przy ul. Ekologicnej?
J.D.: Inwestycja poprzednia (przebudowa budynku szpitala zakaźnego) nie została zakończona
w terminie z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy. Kosztowo rozliczona została w roku ubiegłym, natomiast ze względów formalnych przeciąga się rozliczenie TBS z KFM. Poważnym utrudnieniem jest ograniczony kontakt z byłym Wykonawcą (EKOBUD).
- Czy w najbliższym czasie TBS Grajewo planuje kolejną inwestycję mieszkaniową?
j.D.: Jako kolejną, TBS planuje inwestycję na Osiedlu Południe. Realny termin rozpoczęcia to rok 2008. Budynek, na który jest już przygotowana dokumentacja techniczna, zawierać będzie 32 mieszkania.
- Ile osób aktualnie znajduje się na liście oczekujących na mieszkanie w TBS?
J.D.: Na liście oczekujących, nie zrealizowanych wniosków, znajduje się około 600 osób.
- Jak jest wysokość czynszu ? Jak się go nalicza ? Jak rozliczane jest ogrzewanie?
J.D.: Najemca, podpisując umowę najmu wyraża zgodę na rozliczenie czynszu według warunków zaproponowanych przez TBS. Jedyną opłatą stałą jest tzw. czynsz regulowany. Wynosi on obecnie 5,40 zł za 1 mkw powierzchni użytkowej. Kwota ta przeznaczona jest na działalność statutową TBS, w której zawiera się również spłata kredytów ze środków KFM. Pozostałe opłaty są to rozliczane na koniec każdego miesiąca dostawy mediów oraz wywóz śmieci.
Do opłat tych nie są doliczane żadne marże. Ciepło rozliczane jest na podstawie comiesięcznych odczytów indywidualnych liczników pobranej energii cieplnej. Liczniki elektroniczne oraz wymienniki ciepła montowane są oddzielnie dla każdego mieszkania.
Stąd w TBS nie ma oddzielnie liczonego zużycia ciepłej wody. Płaci się za podgrzanie dostarczonej do mieszkania wody zimnej. Zaletą największą tego sposobu rozliczania ciepła jest to, że płaci się za faktyczne zużycie. Przykładowo: w razie awarii urządzenia podgrzewającego, kiedy woda nie jest podgrzewana lub ogrzana w stopniu niewystarczającym, lokator płaci tylko za zużycie wody zimnej lub podgrzanie jej np. do 30 stopni.
Komentarze (0)