Warto przeczytać

Dotacje na instalacje fotowoltaiczne w powiecie grajewskim

Koszt energii elektrycznej i cieplnej dla domów, rolników i firm stale drożeje. Warto więc znaleźć sposób na to, by obniżyć rachunki do minimum - np. z pomocą fotowoltaiki lub pompy ciepła. Już od dłuższego czasu zastanawiasz się, czy inwestycja w fotowoltaikę lub pompę ciepła to dobry pomysł? Tym artykułem rozwiążemy wszystkie wątpliwości. 


Mimo zmiany systemu rozliczeń sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki notuje aktualnie większe zyski niż kiedykolwiek. Okazuje się, że przy nowym systemie rozliczeń właściciele mikroinstalacji PV drożej sprzedają energię, niż ją kupują. Warto pamiętać, że jeśli dodatkowo skorzystamy z dotacji na fotowoltaikę lub pompę ciepła, cała inwestycja może zwrócić się nawet w 2-3 lata. Warto wspomnieć, że nie musimy angażować własnych środków aby zrealizować inwestycję w fotowoltaikę lub pompę ciepła, ponieważ można skorzystać ze specjalnego finansowania - dla firm w postaci leasingu z 0% wkładem własnym, a dla klientów indywidualnych niskooprocentowanego kredytu.


Aktualnie dostępne formy wsparcia przy inwestycji w odnawialne źródła energii dla mieszkańców powiatu grajewskiego zostały opracowane przez ekspertów firmy Solarget z Olecka. Poniżej przedstawiamy listę programów:

  1. “Mój Prąd” program dla domów jednorodzinnych z którego osoby fizyczne mogą otrzymać do 5.000 zł.
  2. “Czyste powietrze” program dla osób fizycznych z dotacją do 50% kosztów nie więcej niż 5.000 zł.
  3. “Agroenergia” program skierowany do rolników na instalacje o mocy do 50kW z którego można otrzymać dotację od 15.000 zł do 25.000 zł
  4. “Zielona energia w gospodarstwie rolnym” program również dla gospodarstw rolnych na instalacje o mocy do 50kW (do 150 tys. zł)  z dotacją do 60% kosztów (młody rolnik) lub od 30% do 50% kosztów (przy pozostałych przypadkach).
  5. “Energia Plus” pożyczka dla przedsiębiorców do 80% kosztów inwestycji, od 0,5 mln do 300 mln zł.


Oprócz dotacji można skorzystać z dofinansowania w postaci ulg:

  1. “Ulga termomodernizacyjna” przeznaczona dla osób fizycznych, właścicieli istniejących budynków jednorodzinnych. Z ulgi mogą skorzystać osoby opodatkowane liniowo, według skali podatkowej lub ryczałtem. Maksymalny limit odliczeń to 53.000 zł na jednego właściciela.
  2. “Ulga dla rolników na fotowoltaikę” z ulgi mogą skorzystać osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne, będące płatnikami podatku rolnego. Rolnikom przysługuje możliwość odliczenia 25% kosztów inwestycji od kwoty podatku rolnego do 15 lat.
  3. “Zwrot podatku VAT” przedsiębiorstwa mogą odliczyć 23% podatku VAT od instalacji fotowoltaicznej.

 

Najlepszą metodą do sprawdzenia, czy inwestycja w fotowoltaikę, pompę ciepła, magazyn energii będzie opłacalna jest przeprowadzenie wstępnego audytu. Podczas audytu wylicza się m.in. zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz sprawdza się warunki i możliwości montażu. W naszym regionie usługę taką świadczą bezpłatnie eksperci i doradcy techniczni z Oleckiej firmy Solarget. 


Jeżeli są Państwo zainteresowani przeprowadzeniem bezpłatnego audytu wraz z analizą możliwości uzyskania dotacji zapraszamy do zapisów. Przez stronę internetową www.solarget.pl, pod numerem telefonu 600700569 lub rozmowę przy kawie w biurze Solarget przy ul. Armii Krajowej 32 w Olecku.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.