Zgodnie z zapowiedzią, starałem się by ocena działań władz miasta, zawarta w zamieszczonych tekstach była konstruktywna a nie jałowa.
W tym samym duchu chcę jeszcze zwrócić uwagę na małą czytelność danych zawartych w Uchwałach Budżetowych.Uchwałę Budżetową nar. XXV/ 156/ 05 R M Grajewa z dnia 22 lutego 2005 r. by ją zrozumieć należy przeanalizować 15 (piętnaście) niezależnych załączników.
Dla przykładu –specjalnie potraktowałem szczegółowo zagadnienie finansowania przebudowy stacji wodociągowej. Aby nakłady na tą inwestycje uwidocznić trzeba przeczytać, co najmniej 4 dokumenty
Plan Rozwoju Lokalnego Miasta Grajewo na lata 2005-2006- planowane zadania inwestycyjne w okresie 2005-2006 r.
Wykaz zadań inwestycyjnych i środków na ich realizację w 2005 r.- załącznik nr 5,
Limity wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne- załącznik nr. 6
Wykaz zadań inwestycyjnych na 2005 r. współ finansowanych ze środków pomocowych- załącznik nr.7.
A dobrze również przeczytać dołączony do załącznika nr 15 dokument „Prognozowana sytuacja finansowa Urzędu Miasta Grajewo na lata 2005-2009.
To wszystko trzeba przeczytać, aby móc ocenić, w jakim stopniu dane przedsięwzięcie obciąża budżet, w jakim korzysta z kredytów i kredytu na ile % ( to też obciążenie budżetu tylko odłożone w czasie, ale i zwiększone o odsetki), w jakim stopniu korzysta z dotacji , funduszy celowych krajowych i dotacji unijnych. Podkreślam, że tak przedstawione dane finansowe są moim zdaniem trudno czytelne dla przeciętnego zjadacza chleba. A właśnie te sprawy powinny w sposób przejrzysty i jednoznaczny, być pokazane mieszkańcom, jak również lokalnym działaczom.Uważam, że finansowy plan wydatków ( najważniejszy dokument) budżetu miasta należy podsumować według jak najprostszego czytelnego klucza. Dane tak podane ułatwiłyby ocenę działań władz miasta, zamknęły usta pieniaczom i uchroniły od jałowych sporów. Poniżej proponuje taki klucz (
tu kliknij
Aleksander R .
Komentarze (0)