środa, 21 lutego 2024

Kultura i rozrywka

  • 15 komentarzy
  • 10343 wyświetleń

"Zabić lęk" -premiera w MDK

W sali widowiskowej w Grajewie 29 maja amatorska grupa teatralna „SACRUM” działająca przy MDK zaprezentowała spektakl pt. „Zabić lęk”. Przedstawienie oparte na motywach sztuki Wiliama Mastrosimone przygotowała z gimnazjalistkami instruktorka Joanna Chorosińska. Przesłanie niesione przez aktorów to sprzeciw przeciwko przemocy w szkołach, aktów agresji. Kilka miesięcy pracy zaowocowały sztuką, którą w skupieniu oglądała widownia. Gra świateł i dobrana muzyka robiły wrażenie.

Po serii straszliwych tragedii w amerykańskich szkołach w latach 1998-2000 (uzbrojeni uczniowie strzelali i zabijali swoich kolegów i nauczycieli) amerykański dramaturg William Mastrosimone napisał wstrząsającą sztukę teatralną "Bang Bang You're Dead" ("Pif paf jesteś trup"). Opisuje ona losy nastolatka, który w więziennej celi rozmawia z duchami 5 swoich przyjaciół, których wcześniej zastrzelił. Sztuka zrobiła furorę w amerykańskich collegach, grana przez tysiące szkolnych teatrów. Nakręcony później film pod tym samym tytułem uzyskał nagrodę EMMY za najlepszy film telewizji amerykańskiej w roku 2003.

Grupa „Sacrum” rozpoczęła swoja działalność w listopadzie 2006r. Tworzą ją uczniowie PG nr 1 i nr 3 w Grajewie. W kręgu zainteresowań grupy znajdują się przede wszystkim problemy nurtujące młodych ludzi, poszukujących swego miejsca w życiu. , właściwych relacji ze światem dorosłych, opartych na wzajemnym szacunku i tolerancji. Odzwierciedleniem tych zainteresowań jest właśnie przedstawienie „Zabić lęk”.

- Zaczynaliśmy w składzie 25-osobowym, kilka osób nie dotrwało. Chociaż było ciężko, postanowiłyśmy, że doprowadzimy, to co zaczęłyśmy do końca i tak się stało (w przedstawieniu brały udział same dziewczęta). Scenariusz trzeba było dostosować do potrzeb i możliwości zespołu. Muzykę pomagała dobierać młodzież, a gra świateł udała się dzięki pomocy techników z MDK. – mówiła Joanna Chorosińska

e-Grajewo.pl

Komentarze (15)

TO było boskie!! Byłem i podziwiałem :)

Hmm a czy to było jakoś rozreklamowane:|bo ja nic takiego nie słyszałam, a szkoda bo bym poszła...

Kate była najlepsza!!!!!

tak no pewnie ze byłlo po calym mieście i szkołach powywieszane były plakaty.....spektakl byl genijaly to dzięki wspaniałej muzyce światłu ale przedewszystkim dzięki doskonałym aktorkom...*;*;*;

powinny to obejrzeć wszystkie szkoły !!!

katie była super

....Bylo boooskoo.....cudownie ....wszystkie swietnie zagraly.....bardzo sie ciesze:):):)

hm.. szkoda, ze ja nic o tym nie wiedzialam..

Dziękujemy wszystkim widzom za przybycie i ciepłe słowa.

Będą jeszcze jakieś występy

Super przedstawienie :)) A Najlepiej to zagraly Monika i Inga :)) Po prostu swietnie :)) Buziaki dla Dziewczyn :):)

No pewnie, że jeszcze coś wystawimy.

Było Bosko. Rola tych duchów był booombowa. Siostrzyczki Były booskie

bardzo ciekawe przedstawienie :)) myśle, że jak na młody wiek aktorów to było naprawdę znakomicie zagrane :) Gratuluje ! :)) same pozytywne wrażenia ! :) i brawa wielke dla jedynego chłopaka !!!!! :))))

Dziękujemy za wszystkie opinie ale przedstawienia napewno będa kolejne 15 listopada ZAPRASZAMY SERDECZNIE

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.