Z kraju i ze świata

  • 2 komentarzy
  • 1626 wyświetleń

Wyrok Trybunału

Niekonstytucyjność pięciu zapisów nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS orzekł Trybunał Konstytucyjny.

TK nie zakwestionował trybu uchwalenia nowelizacji, choć wskazał na naruszenia regulaminu Sejmu. Potwierdził konstytucyjność wyboru trzech sędziów z 8 października.

Pięcioosobowy skład TK jednogłośnie orzekł niekonstytucyjność zapisów: o możliwości ponownego wyboru sędziów w miejsce wybranych 8 października, a mających zastąpić tych, których kadencja wygasała 6 listopada 2015 r.; o tym że osoba wybrana na sędziego TK składa w ciągu 30 dni ślubowanie wobec prezydenta RP; o tym, że ślubowanie zaczyna kadencję sędziego; o wygaszeniu kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK oraz o możliwości dwukrotnego powołania na prezesa TK.

 

Trybunał Konstytucyjny (TK) – sąd konstytucyjny, odpowiednik organów sądownictwa konstytucyjnego istniejących w ustroju innych państw. Jego podstawowym zadaniem jest kontrolowanie zgodności norm prawnych niższego rzędu (rangi ustawowej lub podstawowej) z normami prawnymi wyższego rzędu, przede wszystkim z Konstytucją i niektórymi umowami międzynarodowymi (tzw. sąd prawa).

Trybunał Konstytucyjny jest odrębnym od sądów, samodzielnym organem konstytucyjnym państwa[]. Składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą[]. Sędzią Trybunału może zostać osoba posiadająca kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. warunek co najmniej 10-letniego stażu pracy na stanowisku sędziego lub prokuratora albo wykonywania przez co najmniej 10 lat zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza). Prezesa i Wiceprezesa Trybunału powołuje Prezydent RP spośród dwóch kandydatów przedstawionych na każde z tych stanowisk przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału.

 

 

Źródło:

Codzienny Serwis Informacyjny PAP, 

pl.wikipedia.org/

Komentarze (2)

Koalicja PO-PSL nie zastosowała się do 49 wyroków Trybunału, i co? Cisza na ten temat?

Jestem bardzo rozgoryczony tym co aktualnie wyprawia PiS. Miała być DOBRA zmiana a jest bezwzględna walka o władzę i obsadzanie stanowisk swoimi ludźmi. Byłem niezadowolony z działań PO i PSL, aferami, taśmami i itd. Dałem sie nabrać, że będzie inaczej. Naród jest potrzebny tylko przed i w czasie wyborów. Potem jest przeszkodą, bo może niezgadzać sie na aktualne działania.Gdzie jest ten kondydat na prezydenta, który mówił o budowaniu zgody narodowej, który miał stać na straży Konstytucji i być prezydentem wszystkich Polaków. Nie ma go. Jest tylko osoba , która realizyje interes polityczny. Społeczeństwo jest teraz przeszkodą, bo może niezgadzać sie na aktualne działania. PiS powinien zacząć od realizacji obietnic wyborczych, a nie od łamania prawa i konstytucji. (Prawo I Sprawiedliwość). W rzeczywistości jest Bezprawie i Niesprawiedliwość. Przecież do realizacji obietnic wyborczych: 500 na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, uzdrawienia służby zdrowie itd. nie jest potrzebny Trybunał Konstytucyjny i zmiana konstytucji. Potrzebne są dobre ustawy i większość w Parlamencie. Nikt o zdrowych zmysłach (żadna partia polityczna) nie zablokuje takich ustaw, gdyż zdecydowana większość jest za takimi zmianami i przeciwnicy zostaną zmiecieni w polityczny niebyt. Oczywiście ustwy muszą być dobre i przemyślne z zabezpieczeniem żródła finansowania.Gdyby PiS rozpoczął od takich działań wprowadzająć dobre przemyślane zmiany to za 4 lato powtórnie wygrałby wybory i z jeszcze większą liczbą posłow w Parlamencie i w Trybunale Konstytucyjnym. Mógłby wtedy z taką większością zmieniać konstytucję.Miałby także moje poparcie na takie zmiany. Trzeba najpierw pokazać,że potrafi się rządzić potem zmieniąć ład konstutucyjny w państwie.Miało być wspaniale, ale wyszło jak zwykle.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.