OSP w Grajewie we współpracy z Urzędem Miasta i przy pomocy GCK, zorganizowała „IV Piknik Strażacki”. To wydarzenie ma już swoją tradycję.
Po raz kolejny odbył się piknik rodzinny połączony z mnóstwem atrakcji. W trakcie imprezy uczestnicy mogli zapoznać się z pracą strażaków, ze sprzętem i samochodami ratowniczymi oraz z podstawowymi zasadami ochrony przeciwpożarowej.
Rys historyczny OSP w Grajewie
Ochotnicza Straż Pożarna w Grajewie powstała w 1900 roku. Inicjatorami założenia straży byli ludzie o głębokim poczuciu obowiązków społecznych i narodowych: Tadeusz Przerębel-urzędnik komory celnej, Adam Jagodziński późniejszy sędzia pokoju, Władysław Skarżyński – ówczesny sędzia pokoju, ksiądz Józef Lendo- kanonik katedralny, proboszcz parafii grajewskiej i Zygmunt Witkowski – urzędnik komory celnej. Na stanowisko Naczelnika straży powołano Tadeusza Przerębla, funkcję Prezesa pełnił Władysław Skarżyński.
Wybuch I wojny światowej zahamował działalność jednostki. W roku 1915 straż pożarna praktycznie przestała istnieć. Niemieckie władze okupacyjne zniszczyły sztandar straży.
Z chwilą odzyskania niepodległości strażactwo ochotnicze znalazło lepsze warunki do prowadzenia swojej działalności. Wielu członków straży uzyskało votum zaufania społeczeństwa za swoją działalność społeczną i patriotyczną i zostało powołanych na honorowe zaszczytne stanowiska we władzach samorządowych poszczególnych miejscowości. Między innymi w Grajewie powołano na Prezesa OSP Wacława Perlitza, pełniącego jednocześnie stanowisko burmistrza miasta Grajewa.
Wybuch II Wojny Światowej nie przerwał działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Wielu członków OSP włożyło mundury wojskowe. Część z nich zawierucha wojenna rzuciła poza granice Polski, gdzie na różnych frontach, w różnych oddziałach walczyli z okupantem o wolność naszą i waszą. Wielu strażaków-żołnierzy zginęło w obozach jenieckich i koncentracyjnych, część znalazła się na emigracji, inni pozostali na cmentarzach bitewnych świadcząc o męstwie i bohaterstwie polskiego żołnierza.
Przez cały czas okupacji członkowie straży ukrywali co cenniejszy sprzęt, sztandary i inne pamiątki, zdając sobie sprawę, że grożą im za to najsurowsze represje, z utratą życia włącznie.
Już w styczniu 1945 r. na wyzwolonych spod wieloletniej niewoli terenach, straż pożarna wznawia swoją działalność.
fot. e-Grajewo.pl
wtorek, 14 stycznia 2025
wtorek, 14 stycznia 2025
Większość ludzi pracuje do 14:00 w sobotę
Chyba ty,.....
Do Tom , napisałam że większość a nie wszyscy . Więc się nie bulwersuj. A Ty to pewnie jesteś bezrobotny na utrzymaniu państwa i czekasz na imprezy każdego rodzaju byleby za darmo . Mimo wszystko życzę dobrej zabawy , pozdrawiam .
Czy Grajewiacy są "zadowoleni" z czegokolwiek?
Do której jest piknik strażacki?
Beata jak byś nie była w temacie to wolne soboty wprowadzono jeszcze w XX wieku.