czwartek, 2 lutego 2023

Wiadomości

  • 21 komentarzy
  • 6967 wyświetleń

"Wyklęci" - Dzień Pamięci

Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych

26.02.2017r.  godz. 18.00

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie.


Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W związku z  przypadającym w dniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Grajewskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzenia Namiotów Wyklętych, które będą w tym dniu rozstawione przed GCK oraz na otwarty pokaz filmu "Historia Roja" w kinie GCK o godz. 18:00.
GCK

środa, 1 lutego 2023

Oszuści nie odpuszczają

Komentarze (21)

Słyszałem taką historię jak w okolicach Czarnej Białostockiej młodzi żołnierze lwp poszli do kościoła załatwić formalności ślubne z księdzem. Wracając z kościoła przez las zostali zastrzeleni wraz ze swoimi dziewczynami. Jak się później okazało ksiądz współpracował z "wyklętymi". Było to już po wojnie. Byli to szeregowi żołnierze, którzy chcieli wziąć ślub kościelny i załatwiali formalności. Zginęli tylko dlatego, że nosili inne mundury. Opowiadała mi tę historię osoba, która powiedziała, że do dziś stoi jej widok przed oczami jak ciała tych młodych osób wieziono na furmankach. Może ktoś coś wie na temat tej historii bo jakoś tego bohaterskiego czynu nie doczytałam w książkach o walce żołnierzy wyklętych.

takich historii jak ta z okolic Czarnej Białostockiej jest bardzo wiele.Znam je między innymi z opowiadań rodziny.Dlatego nie rozumiem tego świętowania .

A inni żolnierze to sieroty ktorzy wyzwalali Grajewo.

to ze slyszales to nie znaczy ze byla to prawa

Kiedy zaczniemy świętować wygrane? Czemu tylko porażki? Bitwa pod Kluszynem i zajęcie jako jedyny kraj na świecie carskiej Moskwy -to winniśmy świętować. Z szacunkiem dla wykletych

Czy polegli w walkach z okupantem żołnierze LWP mieli inny kolor krwi?czy Grajewo oswobodzili żołnierze wyklęci? dosyć chyba już gloryfikowania żołnierzy wyklętych.
O wolną Polskę walczyli jedni i drudzy więc wszystkich należy traktować z godnością.

A ja słyszałem o "Żbik" może ktoś z starszych mieszkańców naszego miasta coś słyszał jak to przez tzw.żołnierzy wyklętych pozbawione wzroku zostało małe dziecko.Nazwisko oślepionego dziecka Gustaw Żbikowski a mieszkał po wojnie przy ul.K.Świerczewskiego.

Pójdę jak będzie msza za wszystkich poległych w wojnie żołnierzy niezależnie w jakich służyli formacjach.Dosyć dzielenia nas Polaków.Pracowałem z ludźmi którzy po okresie wojennym stali po drugiej strony barykady.Jeden z nich był z AK drugi był s-nem
ubekiem.Pierwszy był szykanowanym przez drugiego nawet i bitym.Jak popili do dali sobie po pysku a później godzili się.Mimo różnic poglądowych potrafili dogadywać się czego nie można powiedzieć o sianiu nienawiści i dzieleniu nas na lepszych i gorszych resortowo Polaków jak dzieje się obecnie.

Msza św. w intencji... a może błagalna o przebaczenie grzechów popełnionych na Bogu ducha winnych rodakach.

Byli to ludzie którzy nie zauważyli że wojna się skończyła. Wyklęci byli na pewno bo jeszcze do dzisiaj ci którzy pamiętają tamte czasy ich wyklinają.

żołnierze LWP, którzy przyszli od wschodu sroce z pod ogona nie wypadli. To wywiezieni w 40-tym roku na Syberię Polacy. Im też należy się szacunek i oddanie honoru. To nie ich wina, że wstąpili do LWP - lepsze to niż zostać na w łagrze lub na Syberii. Czas już pogodzić te zbłąkane dusze i spojrzeć ponad różnicami tym bardziej, że nie od tych żołnierzy to zależało tylko od przywódców ówczesnych mocarstw.

A może Dzień Zapomnienia i Pojednania!

obiektywny naogladales sie za duzo tvnow

Do elo a ty Kurskiego mniej oglądaj.

Wiecej zlego na naszych terenach zrobili.

Też słyszałam o bandzie Żbika (tak za moich czasów nauczycielka historii nazywała tych wyklętych),to zdarzenie miało miejsce we wsi Łękowo,warto aby ktoś zainteresował się tym tematem póki jeszcze żyją osoby ,które pamiętają tych bohaterów...

Że jeszcze tyle tej post-ubeckiej swołoczy się uchowało i nadal szczeka... /

Anternee- poszukaj we własnej rodzinie być może doszukasz się post-ubeckiej swołaczy może przestaniesz szczekać.Czytaj ze zrozumieniem,że chwała i godność należy się wszystkim żołnierzom którzy przelali krew.Pamiętaj historia lubi się powtarzać i trzeba pojednania a nie waśni.Dorośnij i wtedy zabieraj głos.

Pamiętam jak na ścianie posterunku Milicji Onywatelskiej wisiała tablica z nazwiskami milicjantów którzy zabici zostali za to,że służyli w MO i zaprowadzali porządki bronili mieszkańców Grajewa Jak i okolicznych wiosekZgineli z rąk tzw.żołnierzy wyklętych obecnie gloryfikowanych na bohaterów.Pytanie- kto miał dbać o bezpieceństo
Ludzi w tamtym okresie.Rosjanie?
Ostatni milicjant który zginął z rąk bandyty miał lat 42 i był to Franciszek Czaplinda było to w 1945 r

Franciszek Czaplinda zginął z rąk bandyty nie w 1945 lecz w 1953 r (źle wpisałem datę)

Witam, ciekawi mnie więcej informacji co to była za banda ta banda żbika oraz dlaczego okaleczyli dziecko. z tego co wiem to chyba tez zabili matke dziecka Marie.Jak ktoś ma więcej informację proszę kontakt. Gustaw Żbikowski to mój wujek.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.