Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 10564 wyświetleń

Trasa Via Carpatia

Trasa Via Carpatia, ma przebiegać m.in. przez Białystok

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie planuje zmiany przebiegu trasy z południa na północ Polski, tzw. Via Carpatia; ma ona przebiegać m.in. przez Białystok - poinformował zespół prasowy tego resortu.

To odpowiedź na obawy m.in. władz Białegostoku oparte o medialne informacje, że trasa miałaby stolicę województwa podlaskiego omijać.

 

Via Carpatia (również Via Carpathia) – planowana europejska międzynarodowa trasa relacji "północ-południe", łącząca Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji.

Droga przebiegać ma przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję, stanowiąc szlak transportowy prowadzący wzdłuż granicy wschodniej UE, z Europy Środkowej do Azji, krzyżujący się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji i łączący się przez porty Morza Czarnego ze szlakiem TRACECA (Europa – Kaukaz – Azja)[1]. Trasa na całej długości ma mieć parametry autostrady bądź drogi ekspresowej.
 

Komentarze (3)

Jeszcze na Via Baltica nie wbito łopaty w ziemię a już mydłi się oczy jakąś Via Carpatią. Co mogą tą drogą przewozić Rumuni i Bułgarzy do portu w Kłajpedzie lub odwrotnie? Po jaką cholerę budować drogę z portu który będzie konkurował z portami w Gdańsku i Gdyni. Przez Białoruś i Ukrainę jest chyba alternatywna droga znacznie bliższa. Wygląda to na chwyt propagandowy obecnej władzy - marzenia.

Julka masz racje

Na pewno jest to droga problematyczna bo odciąga od polskich portów w tym planowanego do rozbudowy w Elblągu, niemniej konieczne jest skomunikowanie wzdłuż wschodu Polski , można jednak zrobic to w inny sposób z Lublina do Siedlec dalej do Zambrowa i połączenie z Via BALTICĄ w ten sposób transport skierowany zostanie do Polskich portów Polska wschodnia będzie miała os komunikacyjna a kraje ościenne połączenie pomiędzy sobą

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.