wtorek, 28 maja 2024

Wiadomości

Senatorowie odwiedzili SM Mlekpol w Grajewie

Spotkanie przedstawicieli władzy i podlaskiej branży mleczarskiej. SM Mlekpol ważnym punktem wizyty studyjnej senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 
Znaczenie  województwa podlaskiego dla polskiej branży mleczarskiej, trudne kwestie związane z Zielonym Ładem, wymiana handlowa z Ukrainą czy dumping stosowany przez dyskonty – to tylko niewielka część zagadnień poruszonych podczas spotkania z wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Stefanem Krajewskim, które odbyło się 11 kwietnia bieżącego roku w siedzibie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. Debata, między innymi z udziałem prezesów i przewodniczących rad nadzorczych podlaskich spółdzielni mleczarskich oraz dostawców mleka, przebiegła w ramach wyjazdowego  posiedzenia senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.


 
W wydarzeniu, poza zarządem i radą nadzorczą SM Mlekpol, uczestniczyli m.in.: prezes ARiMR wraz z dyrektor podlaskiego oddziału Agencji, przedstawiciele SM Mlekovita, Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej, OSM w Hajnówce, SM w Łapach, OSM w Piątnicy, a także prezes zarządu SOT oraz wójt gminy Grajewo.


 
W ramach wizyty odwiedzili oni grajewski zakład produkcyjny, m.in. aparatownię, nowoczesny dział UHT i masłownię. Następnie w sali konferencyjnej wydziału handlu rozmawiali na temat bieżących wyzwań, przed którymi stoją zarówno rolnicy-producenci mleka, jak i zakłady przetwórcze. 
 
Dyrektor wydziału skupu SM Mlekpol Kazimierz Czernewski w swojej prezentacji zwracał uwagę na rozwój Podlasia, który nastąpił także dzięki dynamicznemu rozwojowi mleczarstwa. 
 
– Dlaczego spotykamy się na Podlasiu? Ponieważ to właśnie tutaj działają największe spółdzielnie mleczarskie w Polsce. Na przestrzeni ostatnich 30 lat skup mleka w naszym regionie zwiększył się trzykrotnie. Zmianie uległy także profil produkcji oraz struktura upraw. Wzrost opłacalności produkcji mlecznej przełożył się na rozwój gospodarstw rolnych, poprawę warunków życia rolników oraz wyższy poziom dobrostanu zwierząt, a ponadto przyniósł unowocześnienie infrastruktury wiejskiej oraz wzrost zatrudnienia i rozwój lokalnych firm także w innych sektorach – podkreślał Kazimierz Czernewski. 
 
Podczas rozmowy z wiceministrem oraz senatorami padły pytania m.in. o monitorowanie przestrzegania przez sieci handlowe limitów sprzedaży marek własnych oraz zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych, w wyniku których cena produktów nabiałowych jest przez nie zaniżana. Niektórzy uczestnicy postulowali także potrzebę dopłat do eksportu, zawieszenia 5% VAT-u na produkty mleczarskie czy ograniczenia biurokracji i uproszczenia różnych procedur. Nie zabrakło również pytań o Zielony Ład, dopłaty czy wykorzystanie środków z KPO. 


 
– Wizyta komisji senackiej i wiceministra Krajewskiego w Mlekpolu pokazuje, iż nasza branża jest otwarta na dialog, nastawiona na wykorzystywanie naturalnego potencjału regionu Podlasia, jeśli chodzi o produkcję i przetwórstwo mleka i chce szukać rozwiązań, które pozwolą zarówno rolnikom-producentom, jak i przetwórcom na szybki i efektywny wzrost – komentował przebieg rozmów Tadeusz Mroczkowski, prezes zarządu SM Mlekpol. 
 
Po zakończeniu spotkania w siedzibie Mlekpolu delegacja senacka odwiedziła także gospodarstwo Jana Zawadzkiego, przewodniczącego rady nadzorczej SM Mlekpol oraz Mrągowo, gdzie działa jeden z największych w Europie zakładów proszkowniczych – Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich SM Mlekpol.

 

 

 

poniedziałek, 27 maja 2024

Komunikat UM w Grajewie

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.