środa, 17 lipca 2024

Wiadomości

Poszkodowani przez nazizm

Zdzisław Sędziak, prezes Zarządu Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę oraz Ignacy Kalinko, skarbnik Stowarzyszenia przybyli w czwartek 13 lipca br. do Grajewa. Niestety upał sprawił, że na spotkanie nie przyszli ani członkowie Stowarzyszenia, ani mieszkańcy Grajewa. Skorzystaliśmy zatem z okazji i poprosiliśmy o przybliżenie działalności Związku.

W latach 2002-2005 r. Stowarzyszenie zajmowało się przede wszystkim udzielaniem pomocy ofiarom nazizmu. Pracownicy Stowarzyszenia sporządzali dokumentację i przekazywali wnioski o jednorazową wypłatę z funduszu niemieckiej Fundacji Federalnej „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” oraz austriackiego funduszu „Pojednanie, Pokój, Współpraca”.

Ponad 80 proc. oddziału łomżyńskiego nie posiadało oryginalnych dokumentów  niemieckich na potwierdzenie podanej we wniosku represji niemieckiej. Stowarzyszenie pomogło w poszukiwaniu dokumentów archiwalnych lub innych wiarygodnych dowodów zastępczych w zasobach archiwów krajowych i zagranicznych. W ten sposób z kwoty 500 mln. DM skorzystało w oddziale ok. 4,5 tys. poszkodowanych, które dożyły dnia 8 stycznia 1992 r. Z drugiego świadczenia  z kwoty 1,8 mld. DM skorzystało ok. 3 tys. członków.

- Naszym zadaniem było i jest nadal informowanie członków oddziału o możliwościach uzyskania pomocy, sporządzenie wniosków, czy skompletowanie dokumentacji potwierdzającej zasadność wniosku - mówi Zdzisław Sędziak, prezes Zarządu Oddziału Terenowego SPP w Łomży.

W czerwcu 2006 r. ostatecznie zakończono wszelkie wypłaty z tytułu niewolniczej i przymusowej pracy w latach 1939-1945 r. dla III Rzeszy. Aktualnie Poszkodowani mogą skorzystać jedynie z programu pomocy humanitarno – socjalnej i medycznej. Program opracowała w 2004 r. Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Program skierowany jest dla ofiar nazizmu znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W ramach tej pomocy można otrzymać przydział węgla, refundację poniesionych kosztów na leczenie, czy skorzystać z usług medycznych w Niemczech.

Obecnie w całym kraju przeprowadzane są zebrania członków Stowarzyszenia, na których władze oddziałów terenowych rozliczają się ze swojej działalności w minionej kadencji. Na spotkaniu w Grajewie mieli być wybrani delegaci na V Zjazd Delegatów oddziału, który odbędzie się 10 sierpnia br. w Łomży. Więcej szczegółów pod numerem telefonu 086 216 46 63.

e-Grajewo.pl

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.