czwartek, 11 sierpnia 2022

Szczuczyn

  • 1 komentarzy
  • 2231 wyświetleń

Podlaskie podróże Gwiazdy z BCK w Szczuczynie

Z okazji 330. rocznicy nadania praw miejskich Szczuczynowi maskotka Gwiazda Biblioteki - Centrum Kultury w Szczuczynie wyruszyła w wyjątkową podróż po szesnastu województwach i dziewiętnastu bibliotekach, która z pewnością zapisze się nie tylko w historii naszej biblioteki i miasta, ale też wszystkich bibliotek odwiedzonych przez Gwiazdę. 


Naszej bohaterce towarzyszy "Podróżnicza kronika Gwiazdy", w której przy pomocy bibliotekarek i bibliotekarzy spisuje wyjazdowe relacje. Podróż pozwoli też jej i nam lepiej poznać inne biblioteki i pracujące
w nich zespoły.


Podróż rozpoczęła się od województwa podlaskiego. Z rodzinnego Szczuczyna Gwiazda wyruszyła do Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie Kościelnym, gdzie powitała ją dyrektor Beata Rogalska wraz z Pauliną Roszkowską. Ten niezwykle kreatywny duet biblioteczny sprawił, że Gwiazda czuła się jak w domu! Z wielkim zainteresowaniem obejrzała krypniańską bibliotekę, eksponowaną w niej wystawę zdjęć "Uchwycić nieuchwytne", będącą efektem pracy młodzieży w ramach Programu Równać Szanse. Odwiedziła Gminny Ośrodek Kultury w Krypnie Wielkim, zgłębiając historię jego działalności oraz przyjrzała się bliżej działalności zespołu Mażoretki Krypno. Wpadła też z wizytą do drużyny Krypnianki Krypno. Spotkała się również z dziećmi z grupy Jagódki i Malinki. Zwiedziła sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia (Parafia pw. Narodzenia NMP w Krypnie) oraz podziwiała malownicze krajobrazy z wieży widokowej w Górze.


Z krypniańskiej biblioteki Gwiazda pojechała do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy. W podróży towarzyszył jej bibliotekarski zespół z Krypna. Wszystkich ich powitała Małgorzata Roszkowska - dyrektor biblioteki w Łapach, która wraz ze swoimi współpracownikami przygotowała moc atrakcji z myślą o Gwiazdce. Wielkie ukłony za pomysłowość i ogromne zaangażowanie!


I tak szczuczyńska Gwiazda zwiedziła działy znajdujące się w bibliotece oraz trzy Filie Biblioteczne m.in. w Daniłowie Dużym, Płonce Kościelnej i Uhowie. Odwiedziła Plac Solidarności z tężnią solankową oraz Plac Niepodległości, nowo wybudowany plac zabaw, Dom Kultury w Łapach oraz Galerię "Pod Zegarem", a także nową infrastrukturę rekreacyjną nad rzeką Narew w Uhowie i rozciągającymi się stamtąd pięknymi widokami. Zasmakowała też w morsowaniu dzięki Uhowskim Morsom!


Biblioteki goszczące Gwiazdę mają okazję poznać niezwykłą historię Szczuczyna, w którym na przestrzeni wieków mieszały się kultury i religie oraz historię życia założyciela i właściciela Szczuczyna - podkanclerzego Stanisława Antoniego Szczuki, wybitnego męża stanu, doradcy królów polskich, jednego z głównych przywódców politycznych kraju przełomu XVII i XVIII wieku, mecenasa artystów i uczonych, bibliofila, który stworzył miejsce gdzie żyjemy, mieszkamy, uczymy się, pracujemy i rozwijamy. 


Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i zespołom bibliotecznym z Krypna i Łap za przyjęcie i gościnę oraz szereg atrakcji, które sprawiają, że ta podróż jest tak wyjątkowa!


Gwiazda opuściła już województwo podlaskie. Aktualnie gości w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich w województwie warmińsko - mazurskim, o czym więcej niebawem!


Po zakończeniu podróży zgromadzone przez Gwiazdę pamiątki, zdjęcia i nagrania oraz "Podróżnicza kronika Gwiazdy" zostaną zamknięte w kapsule czasu na dziedzińcu szczuczyńskiej biblioteki.

 

Andrzej Kosmowski
Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie

Foto / video:
Gmina Biblioteka Publiczna w Krypnie Kościelnym 
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy

 

PS. koniecznie zajrzyjcie tutaj:
https://www.facebook.com/bibliotekakrypno
https://www.facebook.com/bibliotekalapy
https://www.facebook.com/UhowskieMorsy
http://www.lapy.pl/index.php/aktualnosci/3309-gwiazda-z-biblioteki-centrum-kultury-w-szczuczynie-z-wizyta-w-lapach
https://bialystok.tvp.pl/58623549/szczuczynska-gwiazda-pomysl-na-promocje-miasta-ale-tez-wojewodztwafot-tvp3-bialystok

 

 

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Aleja Pamięci w Szczuczynie

Komentarze (1)

Wspaniały pomysł i wyrazy uznania. Bardzo piękna inicjatywa. Tylko pozazdrościć i podziękować. Życzę powodzenia. Pozdrawiam wszystkich.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.