Wiadomości

  • 24 komentarzy
  • 14288 wyświetleń

Nowy Herb Powiatu

  Starostwo Powiatowe w Grajewie zakończyło prace nad herbem oraz flagą powiatu grajewskiego. Wraz z przygotowaniem uzasadnienia merytorycznego projektu przeprowadzano konsultacje społeczne.

  Obecne projekty zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. 28 maja br. radni powiatu grajewskiego pojęli uchwałę o wyglądzie herbu i flagi powiatu.


 *Herbem Powiatu Grajewskiego jest: tarcza późnogotycka (tzw. hiszpańska). W polu czerwonym kroczący, złoty łoś o oku czarnym. Nad łosiem w lewym górnym rogu gwiazda ośmiopromienna złota. (fot.1)

  *Flagą Powiatu Grajewskiego jest: prostokątny poziomy płat materii o proporcji długości do  szerokości 8:5 w kolorze czerwonym. Lewą część zajmuje godło z herbu powiatu grajewskiego.

   


Proponowane wcześniej projekty:
– herbu:
tarcza późnogotycka (tzw. hiszpańska) dwudzielna w pas, w polu pierwszym złotym połuniedźwiedź czarny o języku czerwonym i oku złotym i połuorzeł czerwony o oku czarnym grzbietami złączone pod wspólną koroną złotą, w polu drugim zielonym łoś złoty o oku czarnym stojący; (fot. 2)
- flagi:
płat flagi ma kształt prostokąta o proporcjach długości do szerokości 8:5, dzielonego w pas. Pas górny szerokości 1/2 płata koloru złotego, pas dolny również szerokości 1/2 płata koloru zielonego analogicznie, jak barwy planszy herbowej. W lewym górnym rogu (kantonie)  kompletny herb powiatu grajewskiego o wysokości 2/5 szerokości płata flagi.


Czy mieszkańcom powiatu przypadnie do gustu przyjęty herb?Komentarze (24)

Też nie mają na co kasy wydawać

Nareszcie. Ekspresyjny łoś i ośmiopromienna gwiazda w złotej barwie, to uzasadniona właściwość herbu powiatu grajewskiego. Trójbarwny, a nie licząc czarnych, cienkich obrysów, dwubarwny element stwarza nastrój sygnalizacyjny. Do zmysłów dochodzi intensywna czerwień i żółć, a z nią fala szybkiej informacji. Widać, że ten łoś nie boi się nawet czerwonego wilka. Coś się dzieje. No, dziać to się u nas dzieje albo dziać się jeszcze więcej będzie. Właśnie, po to żyjemy w tym powiecie, żeby coś się działo. Czasem tylko posiadam nostalgiczne chwile za powiatem o jego wcześniejszej nazwie. Podoba mi się ostrość czystych, ciepłych barw herbu i przemawiającej siły wyrazu, strony merytorycznej. Poprzedni smutny zlepek, bez dynamizmu treści i mało aktywnej barwy, przypominał bardziej kolorystyczny zestaw sąsiadów z lewa lub prawa, a nie Grajewa i powiatu. Zastosowanie popularnej, hiszpańskiej tarczy bez kartusza ozdobnego nie tworzy przeładowania, a zatem zaniku czytelności herbu. Przypuszczam, że herb ma chęć dobrze prezentować nas i siebie w przestrzeni otwartej, na uroczystościach. Jednak, są to moje subiektywne odczucia. Inni mogą mieć własne, odmienne poglądy na tę samą rzeczywistość. Kłaniam się twórcom i opiniodawcom naszej wizytówki.


dumny ten łoś :)

ale czemu gwiazda? i czemu osmioramienna?

Gdzie można przeczytać o symbolice elementów herbu?

to już nie będzie Biegu Wilka tylko Bieg Łosia

Bo w herbie Szczuczyna jest 8-ramienna gwiazda.

a bo łosie to powiat a tle gwiazda szczuczyńska

ooo teraz moznaa promować tez Szczuczyn z ta gwiazdą wreszcie cos nowego brawo

dlatego że są w grajewie 3 biedronki 1 lidl 1 tesco 2media expert i 1 jeden arhelan co daje liczbe 8... logiczne

A co z hymnem powiatu...

Dawniej za dużo było czerwieni, a teraz zdaje się gwiazd. Do kompletu należałoby jeszcze dodać oficjalny hejnał.

Czapka z głowy przed projektantem. Jeden z piękniejszych herbów polskich. Czysty i wyraźny w swoim przekazie. Oby dał świeży impuls do działania władzom powiatu. Wszak Łoś to brzmi dumnie.

Przez łosie to mamy same problemy na pobliskich drogach więc zróbcie coś żeby zostały lepiej w lesie a nasz herb z wilkiem zostawcie w spokoju . Myślę że władze powinni zająć się czymś co przyniesie większy pożytek mieszkańcom choćby tirami które coraz bardziej niszczą nasze miasto a ostatnio giną nawet ludzie !!!

porażka co to ma być ! ?

Nie rozumiem ,jak można zmienić herb?Czy ktoś pytał nas mieszkańców o zgodę?Nasz piękny dotychczasowy herb ma swoją historię,jak również legendy krązą różne.Herbu nie powinno sie zmieniać!!!

kargul, to herb powiatu, a nie Grajeea. Ty myślałeś, że to Pawlak?

Ludzie, nie rozróżniacie miasta od powiatu!!!
Herb miasta to wilk a herb powiatu to łoś. Tutaj nikt nie zmienia herbu miasta !!!!

Do V...... Masz zupełnie rację nie powinien zmieniac!!!

a czy ktokolwiek pytał mieszkańców czy chcą zostać łosiami czy wilkami. Ja się nie zgadzam. Kto to wszystko zaproponowal. Zgadzam sie teraz że nie bedzie biegu wilka tylko człapanie łosia. Żenada.

szczuczynian rodowy , jeśli STS mówi o nostalgii i starej nazwy, to coś w tym na pewno jest.W herbie powiatu jest ośmioramienna gwiazda Szczuczyna, który wcześniej był naszym powiatem niż Grajewo. I tak powinno być, nie inaczej.

Mają tempo 15 lat na herb. Tak samo jest ze wszystkim.

Mam wrażenie że chodzi tylko o wydanie jakiejś niepotrzebnej kasy na mało ważne rzeczy takie jak herb... Zamiast wydawać ją tak na pusto można by pomyśleć nad czymś ważnym takim jak naprawa od dłuższego czasu niedziałającej sygnalizacji świetlnej. A herb Grajewa to wilk więc po co zmieniać na ŁOSIA i wprowadzać zamęt ? żal.

śmiech na sali...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.