piątek, 28 stycznia 2022

Kraj

Meldunek do lamusa

Już w przyszłym roku ma zniknąć obowiązek meldunkowy. Zamiast meldunku każdy Polak, który zmieni adres zamieszkania, będzie musiał o tym tylko poinformować swój nowy urząd gminy.

Jak powiadamia "Dziennik" MSWiA kończy właśnie prace nad projektem ustawy likwidującej relikt PRL. Prace nad ustawą idą pełną parą, bo premier Donald Tusk zapowiedział, że meldunek zostanie zniesiony do końca tego roku. Skończy się więc mozolna procedura meldowania i jeszcze bardziej uciążliwa wymeldowania. Nowy system ma być jak najprostszy.


Swój nowy adres obywatel będzie rejestrował w urzędzie gminy. Może to zrobić osobiście albo przez internet, ale pod warunkiem że posiada podpis elektroniczny, który pozwala identyfikować go w sieci. Autorzy projektu wykluczyli możliwość listowną, bojąc się fałszerstw.

To na gminie będzie ciążył obowiązek poinformowania o zmianie adresu pozostałych urzędów, na przykład skarbowego, policji czy ZUS.

Teraz projekt ustawy autorstwa MSWiA ma być konsultowany przez inne resorty, a ostateczną wersję rząd ma przyjąć w grudniu i wtedy wysłać do Sejmu. Jednak nawet jeśli Sejm przyjąłby ustawę w tym roku, to nowe przepisy wejdą w życie w ciągu przyszłego.

System rejestracji w gminie swojego adresu obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej, na przykład w Holandii i Francji.

Źródło: "Dziennik"

środa, 28 grudnia 2016

Przekręt internetowy

poniedziałek, 26 września 2016

Rosną mury nienawiści

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.