piątek, 7 października 2022

Wiadomości

Kronika 999

W okresie od 01 do 15 grudnia  zespoły „S” oraz „P”,  Państwowego Ratownictwa Medycznego WSPR Łomża filia w Grajewie udzieliły pomocy w 112 przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu. Od początku roku karetki przejechały ok. 88000 km, ilość wyjazdów przekroczyła 3600.
 

Odnotowano:
44  wyjazdy do stanów chorobowych  z realnym bezpośrednim zagrożeniem życia.
W tym:
11 utrata przytomności (drgawki, śpiączka cukrzycowa, nagłe zatrzymanie krążenia itp.)
20 poważniejszych przypadków zaburzeń pracy układu krążenia, ostre bóle w klatce  piersiowej,  udary, itp. (w tym 3 zawały) 
 7 silna duszność, obrzęk płuc itp.
 4 silne krwotoki
 1 upadek z wysokości
 1 przecięcie tętnicy ramieniowej
Wzywano karetki także:
   6  do omdleń i zasłabnięć
   4  do zaostrzenia przebiegu choroby nowotworowej
   8  do osób w stanie upojenia alkoholowego  leżących w miejscach publicznych
   3   do porodów i stanów zagrożenia ciąży
   6  do osób psychicznie chorych

 10  do różnego rodzaju urazów (złamania, zranienia, wypadki w pracy, szkole, itp.)
 W tym m. in.:                  
         1 do urazów spowodowanych nadużyciem alkoholu
         2 do osób pobitych
         4 do złamań, zwichnięć itp
         1  zranienie się
         1  oparzenie się
         1  wypadek w pracy
3 osoby zostały poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych
03.12. – Wąsosz, potrącona piesza (uraz głowy)                     
09.12. -  Białaszewo, upadek na rowerze (uraz głowy)
15.12. -  ul. Wojska Polskiego, potrącony pieszy (uraz podudzia)

Ponadto:
21  wyjazdów do różnego rodzaju zachorowań nie zawsze kwalifikujących się do interwencji Ratownictwa Medycznego (wezwania typu: biegunka, ból brzucha, ból głowy, bóle w krzyżu, temperatura, osłabienie, brak apetytu, obrzęk nóg, lub „wszystko boli” itp.,  typowe przypadki do leczenia ambulatoryjnego POZ a nie do wzywania ratowników)

7  przekazano do innych stacji (Mońki, Ełk, Augustów, Kolno w zależności od miejsca wezwania) lub do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej
2  wezwania odwołano

W omawianym okresie lekarze Ratownictwa Medycznego stwierdzili 1 zgon nagły.
 
Informujemy, że Pogotowie Ratunkowe udziela wyłącznie pomocy wyjazdowej ( tel. 999, wypadki i stany zagrożenia życia). Wybierając europejski numer alarmowy 112 łączymy się z Państwową Strażą Pożarną, lub Policją. Świadczenia ambulatoryjne udzielane są przez Szpitalny Oddział Ratunkowy na parterze budynku Szpitala Ogólnego.

Ambulatorium Stacjonarne: Szpital Ogólny w Grajewie ul. Konstytucji 3-Maja 34, tel. 0-86 2723271 (Szpitalny Oddział Ratunkowy).
Lekarska pomoc wyjazdowa do zachorowań nie zagrażających życiu: (świadczona przez Szpital Ogólny w Grajewie), tel: 601 200 611 (tel. bezpośrednio do dyżurującego lekarza)

UWAGA! Wzywając zespół ratunkowy do zachorowań nie wymagających szybkiej interwencji (przeziębienia , biegunki itp., czyli przypadki kwalifikujące się do leczenia przez lekarza rodzinnego w przychodni lub w ramach wizyt domowych), narażamy na niebezpieczeństwo ludzi których życie może być realnie zagrożone, dla których w tym momencie zabraknie karetki. Zadaniem jednostek ratownictwa medycznego jest udzielanie pomocy w przypadkach zdarzeń nagłych takich jak wszelkiego rodzaju wypadki, urazy, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia (utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, zatrucia, krwotoki itp.). 
W naszej jednostce stosujemy zasadę wyjazdu do każdego wezwania, jednak liczymy na zdrowy rozsądek osób wzywających. -   Zbigniew Perkowski WSPR w Łomży

piątek, 7 października 2022

Akcja "Sprzątanie Jeziora Toczyłowo" (9.10)

piątek, 7 października 2022

Wierzbowo. Jesienny Piknik Rodzinny (15.10)

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.