sobota, 21 maja 2022

Wiadomości

Kronika 998

1 września 2016 r. około godziny 14.30 na drodze krajowej nr 61 na wysokości miejscowości Toczyłowo kierująca samochodem osobowym Fiat Panda uderzyła w tył samochodu VW Transporter. W wyniku zderzenia pojazdów 53 – letnia kobieta została ranna i po udzieleniu pomocy na miejscu zdarzenia przetransportowana do szpitala w Grajewie.

Działania 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieczach polegały na zabezpieczeniu i oznakowaniu terenu akcji, pomocy w wydobyciu i ewakuacji osoby poszkodowanej na noszach typu „deska” do zespołu ratownictwa medycznego, kierowaniu ruchem pojazdów oraz neutralizacji i sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych. Po zakończeniu działań przez służby współdziałające strażacy usunęli z drogi pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie w ruchu kołowym.

4 września br. o godz. 11.40 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Komosewo gm. Wąsosz. Do zdarzenia niezwłocznie zadysponowano zastęp Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Wąsosza. W chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej jeden pas drogi był całkowicie zablokowany a osobom poszkodowanym pomocy udzielał zespół ratownictwa medycznego.

W wyniku dokonanego rozpoznania ustalono, że kierujący samochodem osobowym Skoda Fabia uderzył w bok samochodu VW Golf, który wykonywał manewr skrętu w lewo. Wskutek zdarzenia 4 osoby w wieku od 15 do 50 lat zostały ranne i po wstępnym zaopatrzeniu medycznym na terenie akcji przetransportowane do szpitala w Grajewie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu i oznakowaniu terenu działań, neutralizacji i sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz usunięciu pozostałości powypadkowych z drogi.

5 września br. o godz. 11.13 grajewscy strażacy zostali poproszeni o użyczenie i dostarczenie do jednego z lokali mieszkalnych w Grajewie agregatu prądotwórczego. Prośba  zgłaszającego była podyktowana tym, że osoba starsza jest podłączona do respiratora i ze względu na planowaną przerwę w dostawie energii eklektycznej nie będzie zachowana ciągłość pracy urządzenia. Mając pełną świadomość, że brak zasilania spowoduje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, strażacy dostarczyli pod wskazany adres agregat prądotwórczy i podłączyli do niego respirator. Właścicielowi lokalu mieszkalnego polecono, aby w chwili wznowienia dostaw energii elektrycznej powiadomił strażaków, którzy odłączą respirator od agregatu.

9 września br. o godz. 13.08 do stanowiska kierowania wpłynęła informacja o tym, że w pobliżu budynku wielorodzinnego przy ulicy Targowej w Grajewie widziano pełzającą żmiję. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców do zdarzenia zadysponowano niezwłocznie jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej z odpowiednim wyposażeniem.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że przed wejściem do klatki schodowej budynku przebywa zaskroniec. Strażacy przy użyciu chwytaka ofiologicznego pojmali gada i umieścili w worku. W drodze powrotnej do jednostki uwolniono zaskrońca w terenie przygodnym i bezpiecznej odległości od zabudowań.             


Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota
fot. KP PSP Grajewo

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.