Wiadomości

Kronika 998


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 23.12.2013 r. – 12.01.2014 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 23 zdarzenia, w tym 7 pożarów oraz 16 miejscowych zagrożeń. Od początku 2014 roku odnotowano ogółem 12 zdarzeń, w tym 5 pożarów i 7 miejscowych zagrożeń.

 
 Zderzenie dwóch samochodów osobowych
27 grudnia 2013 r. o godzinie 17.06 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym na trasie Szczuczyn - Obrytki (fragment DK 61). W chwili przybycia na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej droga była częściowo zablokowana, a ruch odbywał się wahadłowo. Po dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że samochód osobowy Skoda Fabia zderzył się z samochodem Mercury. Samochodami podróżowały łącznie 4 osoby, które nie odniosły obrażeń i samodzielnie wydostały się z pojazdów.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji, kierowaniu ruchem drogowym, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach oraz usunięciu rozlanych płynów eksploatacyjnych i innych pozostałości stwarzających zagrożenie w ruchu. W akcji ratowniczej uczestniczył zastęp Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie.

 Pożar garażu
2 stycznia 2014 r. o godzinie 19.47 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej odebrał telefoniczne zgłoszenie, o pożarze budynku garażowego w Grajewie na ulicy Koszarowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się jeden boks w garażu murowanym krytym blachą, z którego wcześniej wyprowadzono samochód osobowy.

Strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych podali dwa prądy wody w natarciu do wnętrza garażu i przystąpili do sprawiania agregatu oddymiającego do późniejszego wykorzystania. Po ugaszeniu pożaru garaż oddymiono i przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego usunięto tlące się elementów na zewnątrz, które dogaszano. W akcji gaśniczej uczestniczyły dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej

 Zwłoki ludzkie w rzece
3 stycznia 2014 r. o godzinie 9.45 strażacy zostali wezwani do podjęcia zwłok ludzkich, które pływały w rzece Biebrza pomiędzy miejscowościami Osowiec Twierdza – Mścichy. Do akcji zadysponowano zastęp strażaków – nurków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wyposażonych w łódź.

Po przybyciu we wskazane miejsce i zwodowaniu łodzi strażacy wspólnie ze strażnikami Biebrzańskiego Parku Narodowego i policjantami popłynęli dwiema łodziami w miejsce, w którym zauważono zwłoki. Po dotarciu na miejsce strażacy podjęli zwłoki mężczyzny i dostarczyli na brzeg w celu przeprowadzenia dalszych czynności przez policjantów i prokuratora.

 Wypadek na DK 61
7 stycznia 2014 r. o godzinie 11.59 dyżurny stanowiska kierowania KP PSP odebrał zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych na DK 61 w okolicach skrzyżowania z drogą gminną do miejscowości Boczki - Świdrowo. Po dojeździe strażaków na miejsce potwierdzono fakt zaistnienia zdarzenia i jednocześnie uzyskano informację o braku osób poszkodowanych.

Po zakończeniu niezbędnych czynności wyjaśniających uszkodzone pojazdy zepchnięto na pobocze drogi i usunięto pozostałości powypadkowe. W akcji ratowniczej uczestniczył zastęp Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczkach – Świdrowo.

 Pożar w budynku Grajewskiej Izby Historycznej
9 stycznia 2014 r. o godzinie 18.50 do stanowiska kierowania KP PSP wpłynęła informacja, że z jednego pomieszczenia budynku Grajewskiej Izby Historycznej wydobywa się dym. Do akcji zadysponowano niezwłocznie 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie. Powiadomiono również inne służby i instytucje, w tym Policję, Państwowe Ratownictwo Medyczne i władze miasta. W chwili przybycia na miejsce jednostek ochrony przeciwpożarowej na miejscu zastano pracowników Grajewskiej Izby Historycznej i Ochotniczego Hufca Pracy.

W bezpośredniej rozmowie z pracownikami ustalono, że pali się jedno z pomieszczeń usytuowanych na piętrze budynku. Ze względu na silne zadymienie klatki schodowej strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do budynku i odnaleźli miejsce pożaru w pomieszczeniu należącym do Młodzieżowego Centrum Kariery. Po otwarciu drzwi wejściowych wprowadzono do pomieszczenia jeden prąd środka gaśniczego, którym stłumiono ogień i zlokalizowano pożar. Przy użyciu wentylatora oddymiono i przewietrzono klatkę schodową budynku oraz pomieszczenie, w którym powstał pożar. W dalszej kolejności wykorzystując kamerę termowizyjną dokładne przeszukano pomieszczenie, w którym nie stwierdzono obecności ludzi i ukrytych ognisk pożaru.

 
Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej  w Grajewie
kpt. Arkadiusz LichotaKomentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.