wtorek, 16 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 14393 wyświetleń

Grajewo w sieci

W Grajewie powstanie jeden z ośmiu głównych węzłów sieci szerokopasmowej województwa podlaskiego. "Obszar inwestycyjny B Grajewo" zasięgiem obejmie dziewięć gmin powiatu grajewskiego (Grajewo, Radziłów, Rajgród, Szczuczyn, Wąsosz), monieckiego (Mońki, Goniądz i Jaświły) oraz kolneńskiego (Grabowo). Później nastąpi budowa ponadregionalnej sieci szerokopasmowej, składającej się z pięciu regionalnych sieci szkieletowych obejmujących województwa: podkarpackie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

- Rozpoczął się proces budowy wojewódzkiej sieci szerokopasmowej na obszarze powiatów grajewskiego i monieckiego (tzw. "obszar inwestycyjny B"), dla którego węzeł szkieletowy zlokalizowany jest w Grajewie - poinformował Zarząd Województwa Podlaskiego.

Chodzi o stworzenie takiej sieci, która umożliwi jak największej liczbie mieszkańców, przedsiębiorców i urzędów województwa podlaskiego dostęp do bardzo szybkiego Internetu, usług wideo (np. telewizji cyfrowej), usług telefonii i innych nowoczesnych usług telekomunikacyjnych. Jeden z ośmiu szkieletowych (czyli głównych) węzłów sieci województwa podlaskiego powstanie właśnie w Grajewie.

W Urzędzie Miasta Grajewo 18 kwietnia 2013 r. odbyło się spotkanie Członka Zarządu Województwa Podlaskiego Jacka Piorunka z przedstawicielami władz dwunastu samorządów (starostami, burmistrzami, wójtami): Grajewa - miasta, gminy i powiatu, Moniek - miasta i powiatu, Goniądza - miasta, Rajgrodu - miasta, Szczuczyna - miasta, Grabowa - gminy, Jaświł - gminy, Radziłowa - gminy i Wąsosza - gminy. W trakcie spotkania m.in. omówiono przebieg planowanej do realizacji sieci i lokalizację węzłów dystrybucyjnych.

Przedsięwzięcie obejmuje cztery fazy: pierwsza polega na realizacji wspomnianej wcześniej sieci szkieletowej, a także dystrybucyjnej, druga - wyborze operatora infrastruktury dla świadczenia usług tranzytowych, trzecia - na budowie sieci dostępnych przez operatorów dostępowych i czwarta - na dostarczeniu usług telekomunikacyjnych dla użytkowników końcowych (czyli osób indywidualnych, przedsiębiorców, urzędów). Sieć światłowodowa szkieletowa i dystrybucyjna wyniesie 1852 km. Planuje się 181 węzłów sieci: osiem - szkieletowych i 173 dystrybucyjnych. Dostęp do Internetu szerokopasmowego obejmie 46,12 % obszaru naszego województwa. Możliwość dostępu do Internetu uzyska 172 tys. 994 osób.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w 85%), środków krajowych budżetu państwa (w 10%) i budżetu województwa (w 5%). Oś priorytetowa II - Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego Działanie II.1. Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej Okres realizacji: do 2015 r.  - informuje Grajewo.pl

fot. Grajewo.pl

 

Projekt "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo podlaskie"


wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (7)

CZyli co to znaczy ? Bo w tym "technicznym " języku malo rozumiem...Czy gdy już nam wybuduja na te łącza itp, to np, LTE będzie u nas dostepne ?

światłowód w każdej wsi a nie tam jakieś tranzyty kombinujeta jak zwykle się na lewo nahapać

Town a co ma światłowód do LTE hehe :)
Panie mieczysławie proszę zacząc kopac !!! Podejżewa Pan ludzi o "nahapanie na lewo" prosze uzupelnic wiedzę i bedzie Pan wtedy wiedział jakie olbrzymie koszty pochłania zbudowanie sieci światłowodowej... :) pozdrawiam

Czy ktoś może wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi i co ja zwykły internauta będę z tego miał?

Mówiąc krótko dociągną kable internetowe do okolicznych wsi, co umożliwi podpięcie się pod sieć o wyższej prędkości. Normalny użytkownik w wiosce z dotychczasową radiówką kierowaną (czy jak to się nazywało), jeśli przejdzie na kabel będzie miał mniejsze opóźnienia (ping), oraz możliwość większego transferu (oczywiście po podwyższeniu umowy z operatorem).

i bd mniej pier*olenia ze wszystkim, nareszcie sie doczekalismy:)

"Okres realizacji: 2015"
Czerwiec 2016 - Wąsosz nadal czeka ;)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.