Alkoholowe "ułatwienia" przyjęte na sesji
Najbardziej interesującymi grajewian sprawami ostatniej, XVII sesji Rady Miasta Grajewo, okazały się uchwały dotyczące drenażu portfeli mieszkańców. Duże zdziwienie ich budzi też fakt skrócenia odległości punktów sprzedaży alkoholu od placówek oświatowych, kulturotwórczych, kościołów itp. Alkoholowe „ułatwienia” rada przyjęła przytłaczającą większością głosów.
- Czyżby w radzie znów zasiadali właściciele sklepów ze stoiskami alkoholowymi – zastanawia się około pięćdziesięcioletni pan Andrzej Jankowski zapytany na ulicy. – Może oni zapomnieli o aferze sprzed kilku lat, gdy w sklepie jednej z radnych strażnicy przyłapali ekspedientkę, która bez skrupułów sprzedawała alkohol nieletnim.
16 głosami uczniom bliżej na piwo
- Przy 16 głosach za, 3 sprzeciwu i 1 wstrzymującym zadecydowaliśmy o zmniejszeniu odległości ze 100 do 50 metrów, w jakiej mogą być usytuowane punkty sprzedaży alkoholu od szkół, przedszkoli, kościołów i cmentarzy, dworców oraz obiektów sportowych i placówek kultury – pisze na swojej stronie internetowej radny Adam Jankowski z Platformy Obywatelskiej - Za przyjęciem nowej regulacji posłużył przykład Białegostoku, a zdaniem radnych największym zagrożeniem jest funkcjonowanie met z alkoholem. Ponadto sprzedawcom, którzy nie przestrzegają zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim grozi odebranie zezwolenia oraz sankcje karne.
Tymczasem grajewscy rajcy postanowili ułatwić dostęp do alkoholu, szczególnie młodzieży. Czyżby interes sklepikarzy wziął górę nad zdrowym rozsądkiem i troską o obywateli miasta? Podobno największym zagrożeniem są tzw. ”mety”.
- Przecież młodzież po kątach nie pije Royalu kupionego na mecie, lecz piwo i inne alkohole właśnie w sklepach nabyte – dodaje pan Andrzej. – Teraz ma im być bliżej do sklepów? Pewnie, żeby zdążyli na przerwie i nie spóźniali się wracając z browarna na lekcje. Chciałbym wiedzieć, czy radnej, w której sklepie nieletnim sprzedawany był alkohol odebrano zezwolenie na jego sprzedaż i ukarano sprzedawcę?
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi „Uznając życie obywateli w trzeźwości za niezbędny warunek moralnego i materialnego dobra Narodu, wyraźnie stanowi
Art. 1. 1. Organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego są obowiązane do podejmowania działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania tych napojów, działania na rzecz trzeźwości w miejscu pracy, przeciwdziałania powstawaniu i usuwania następstw nadużywania alkoholu, a także wspierania działalności w tym zakresie organizacji społecznych i zakładów pracy” – czytamy w ustawie.
Odrobina radości
Optymizmem napawa fakt, ze radni zdecydowali się nie sięgać głębiej do kieszeni mieszkańców. Pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie przedłużenia czasu obowiązywania taryf cen i stawek opłat za wodę i ścieki. Oznacza to, że w okresie od marca do końca sierpnia br. za metr sześcienny mieszkańcy zapłacą według dotychczasowych taryf. Mogą cieszyć się też osoby, które będą składały wnioski w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Nowy przepis w ustawie pozwala gminom ustalać wysokość bonifikaty przy takim przekształceniu. Według projektu uchwały osobom fizycznym będzie udzielana bonifikata w wysokości 80 procent obowiązującej ceny. Nabywcom nieruchomości te 80 procent zostanie w kieszeni, na ewentualne chociażby remonty.
Janek Kalbarczyk