czwartek, 28 września 2023

Wiadomości

Dzień Kukurydzy na Podlasiu

 Już po raz szósty spotkamy się w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie na Dniu Kukurydzy, który w tym roku odbędzie się 2 września w godzinach 10.00 – 14.00. Współorganizatorem imprezy jest Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu. Współczesna technologia uprawy kukurydzy wymaga od rolnika stosowania nowych środków produkcji, dzięki którym można uzyskać wysokie i ekonomicznie opłacalne plony. Z tą myślą organizowany jest Podlaski Dzień Kukurydzy. Zapraszamy do Szepietowa, nie tylko rolników, ale również uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych uprawą i wykorzystaniem kukurydzy i sorga.
Obecność swoją zapowiedzieli specjaliści od uprawy kukurydzy: dr Roman Warzecha z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, prof. dr hab. Tadeusz Michalski
z Akademii Rolniczej w Poznaniu, specjaliści PODR Szepietowo i PZPK oraz producenci i dystrybutorzy maszyn. W imprezie uczestniczyć będzie również grupa doradców z Centrum Doradztwa Rolniczego na Litwie.
Na poletkach doświadczalnych w PODR w Szepietowie rośnie 87 odmian kukurydzy z 16 firm nasiennych krajowych i zagranicznych. Podczas VI Podlaskiego Dnia Kukurydzy zwiedzający będą mogli porównać poszczególne odmiany kukurydzy.Kukurydza jest bardzo ceniona przez podlaskich rolników i zainteresowanie jej uprawą ciągle wzrasta. W roku 2000 zasiano kukurydzą 12 597 ha, w 2003 roku – 36 272 ha, a w 2005 roku już 50 433 ha. W roku 2006 kukurydzę uprawiano na powierzchni ponad 55000 ha, co stanowi około 7,9% powierzchni zasiewów. Najwięcej upraw znajduje się w powiatach: wysokomazowieckim, zambrowskim, grajewskim, bielskim, białostockim i siemiatyckim.
Podlaski Dzień Kukurydzy to impreza głównie o charakterze edukacyjnym, która ma na celu zaprezentowanie najnowszych technologii produkcji i zbioru kukurydzy, a także pomoc rolnikom w rozwiązywaniu problemów, z jakimi spotykają się w trakcie uprawy.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zaprasza 2 września 2007 roku na VI Podlaski Dzień Kukurydzy.


Program VI Podlaskiego Dnia Kukurydzy
Miejsce: Pole doświadczalne PODR w Szepietowie

Godz. 10.00 Otwarcie – Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu

Godz. 10.15 – 1100 Wykład: „Dobór odmian kukurydzy do uprawy na kiszonkę i na  ziarno w warunkach województwa podlaskiego” – dr Roman Warzecha, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie

Godz. 11.00 – 1145 Wykład: „Sorgo – możliwości uprawy i wykorzystania” –prof. dr hab. Tadeusz Michalski, Akademia Rolnicza w Poznaniu

Godz. 11.45 – 1300 Prezentacje kolekcji odmian kukurydzy przez firmy nasienne. Prezentacje maszyn i innych środków do produkcji rolnej na stoiskach firmowych.

Godz. 13.00  - 14.00   Pokazy pracy maszyn stosowanych w uprawie kukurydzy

Godz. 14.00   Zakończenie i podsumowanie

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie
Jacek Kuczyński

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.