niedziela, 26 czerwca 2022

Wiadomości

  • 19 komentarzy
  • 15697 wyświetleń

Ciemnoszyje coraz jaśniejsze

Wieś Ciemnoszyje położona na terenie gminy Grajewo jest jedną z większych miejscowości w gminie. Założona została na terenie królewskiej puszczy Dybła przed 1765 r. Położona jest ok. 11 km na płd. wschód od Grajewa, jedna z jej części usytuowana jest wzdłuż drogi krajowej nr 65, druga leży pomiędzy tą drogą, a linią kolejową Białystok – Grajewo. Ciemnoszyje są wsią typowo rolniczą, liczą ok. 240 mieszkańców. Rolnicy specjalizują się głównie w produkcji mleczarskiej, wielu z nich jest liderami w tym zakresie. Działa tu kilka podmiotów gospodarczych t.j. tartak, sklepy spożywczo – przemysłowe, zlewnia mleka, sprzedaż pasz i nawozów, gospodarstwo agroturystyczne, hodowla koni. Znajduje się tu remiza strażacka, w której mieści się siedziba jednostki OSP Ciemnoszyje - od 2007 r. włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.  We wsi aktywnie działa Koło Gospodyń Wiejskich oraz LZS Ciemnoszyje.

W 2008 roku zakończono kompleksowy remont remizy strażackiej oraz budowę boiska trawiastego do gry w piłkę nożną. Inwestycja została zrealizowana przez samorząd Gminy Grajewo w ramach własnych środków budżetowych. Budynek remizy rok wcześniej został wyremontowany z zewnątrz: wykonano wymianę pokrycia dachowego, nową elewację i zbudowano parking. W tym roku prace remontowe polegały na zaadaptowaniu piętra budynku na świetlicę wiejską wraz z aneksem kuchennym. Założono centralne ogrzewanie z piecem olejowym. Wyremontowano korytarze, łazienkę i toaletę. Kompleksowo wyremontowano także piwnicę budynku. Obok dotychczasowych działalności w wyremontowanych pomieszczeniach od 2009 r. mają odbywać się cykliczne zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży. Remiza strażacka stanowi miejsce integracji wielopokoleniowej mieszkańców, służy też zaspokajaniu ich potrzeb kulturalnych. Tutaj spotykają się strażacy ochotnicy, członkowie LZS Ciemnoszyje, panie z koła gospodyń, lokalni liderzy i inni. Budynek ten został wybudowany w czynie społecznym przez społeczność lokalną i przy ich znacznym udziale finansowym. Mieszkańcy nadal pomagają, dzięki własnym staraniom np. uczestniczki koła gospodyń wiejskich pozyskały komplet naczyń kuchennych na 60 osób od SM Mlekpol. Strażacy ochotnicy sami wyremontowali pomieszczenia socjalne, a gmina jedynie zakupiła niezbędne materiały budowlane. Ponadto z dobrowolnych składek mieszkańców zakupione zostały krzesła. Członkowie oraz sympatycy LZS Ciemnoszyje pomagali przy budowie boiska trawiastego. Własnym sprzętem wałowali boisko, pomagali przy pielęgnacji pierwszej trawy oraz pracowali przy budowie podmurówki na ogrodzenie boiska.

Widoczna jest współpraca władz gminy z mieszkańcami tej wsi. Dodatkowymi elementami poprawiającymi bezpieczeństwo i estetykę są wykonane przez Gminę chodniki, nowoczesne oświetlenie i postawione nowe przystanki PKS.

- Bardzo sobie cenię współpracę i zrozumienie mieszkańców w różnych sprawach dotyczących tej miejscowości. Chciałbym jednocześnie, żeby w innych mieszkańcy podobnie się zaangażowali. Wówczas można osiągnąć bardzo wiele. Moją intencją jest stworzenie w większych wsiach w gminie warunków do spędzania wolnego czasu i poprawy  życia, podobnie jak w Ciemnoszyjach – mówi wójt gminy Grajewo Stanisław Szleter.

Komentarze (19)

gratuluję mobilizacji i chęci, i super, że wieś Ciemnoszyje jest otwarte na róże inwestycje .. .

unas tak bylo i tak bedzie tu wszyscy sa zgrani:))

Niećkowo niech wezmie przykład jak można się rozwinąć żeby nie szkoła to ciężko by było pozdrawiam

ważne, że coś się robi

Jestem tam częstym gościem, Super wieś (miasteczko) =]

No cóż jak się oblubi jedną wioskę to można chwalić bez końca, a jeszcze jest wiele innych wsi w których też są remizy i nie ma komu za nie zająć się i cokolwiek zrobić.I też można byłoby chwalić się no cóż.)
j

nasza wioska jest zgrana, piękna, ładna i kochana

Ciemnoszyje the best

Bo wieś Ciemnoszyje to jedna rodzina każdy każdemu pomoże

W Ciemnoszyjach życie płynie jak w sielance ,jak w malinie.Kto łaciate nasze pije niech nam długo,długo żyje.Hej ,hej Ciemnoszyje kto przybędzie niech nam długo żyje,hej ,hej w Ciemnoszyjach dobrzy ludzie są!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Można polemizować oj.Są dobrzy ludzie czemu nie ale to wyjątki bo reszta to dobra ale tylko w oczy.Jest kilku którzy wiodą prym we wsi i tak naprawdę to nie liczą się ze zdaniem innych.Przykład Sylwester chyba więcej było osób znajomych niż ze wsi bo nie wszyscy ze wsi pasowali do świty ciemnoszyjskiej.

do kaja
remont remizy byl inicjatywa mieszkancow, a wiekszosc prac wykonali strazacy (podobnie rzecz sie ma z boiskiem). najlatwiej jest powiedziec ze sie nic nie robi i cos skrytykowac, a jakze trudno samemu podjac inicjatywe!!! jezeli chcesz takze pochwalic sie wyremontowana remiza to wez sie do roboty!!!

Szukamy koleżanki - mieszkała w Ciemnoszyjach nazywała się Halina Starzyńska może ktoś nam podpowiedzieć gdzie jest teraz? Agata i Wiesia.
Prosimy o wiadomośc
kutek2@onet.eu

W tej wiosce jak w każdej, mieszkają różni ludzie,są tacy z których należy brać przykład, są zorganizowani i są też obojętni na to co się dzieje we wsi. Jest jednak grupka takich ludzi na których zawsze można liczyć. Potrafią sobie pomagać w biedzie.Często wychodzą z własną inicjatywą, za co nie którzy ich ganią.Mimo wszystko są dumni że ich wioska jest coraz piękniejsza, oraz z tego że młodzi ludzie chcą na niej pozostać, a nie uciekają do miast lub za granicę. Myślę że tak pozostanie,a mieszańców wioski będzie dużo więcej bo wioska cały czas się rozwija, a ludzie w niej mieszkający są gościnni i przyjażni dla wszystkich.Często mam okazję bywać u wielu z nich, i zawsze miałem o nich dobre zdanie,myślę że tak pozostanie.

Ciemnoszyje stają sie popularne a Kacprowo do tej pory jeszcze nic nie ma ...

W Ciemnoszyjach się urodziłam i spędziłam swoje młode lata i odkąd sięgam pamięcią ludzie we wsi zawsze sobie pomagali.Często odwiedzam swoją rodzinną wieś do której często wracam myślami.Aga

jadę tam w najbliższą sobotę,szukam rodziny mojego dziadka Józefa Kozikowskiego,nie znam nikogo ,jadę na cmentarz,popytam też ludzi,a gdzie jest parafia?

Ciemnoszyje the best .Jedna DUŻA rodzina .Każdy sobie POMAGA.

niewiem ale ciemnoszyje zle mi sie kojarzo

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.