wtorek, 28 marca 2023

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 10934 wyświetleń

Bądź aktywny, bądź niezależny

       
 
      W Szczuczynie w dniu 27.11.2013 roku w restauracji „Biesiadna” odbyło się kolejne, już trzecie, podsumowanie wyników w ramach realizacji projektu „Bądź aktywny, bądź niezależny”.

      Realizacja pierwszego programu aktywizacji zawodowej przez OPS w Szczuczynie, odbyła się wcześniej, a drugiego w roku 2012. 
      Pierwszego marca 2013 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczuczynie ogłosił trzeci nabór kandydatów do uczestnictwa w bezpłatnych szkoleniach, w atrakcyjnych specjalnościach zawodowych.   
Jak zwykle realizację szkoleń poprzedził udział uczestników w grupowych oraz indywidualnych spotkaniach z psychologiem i doradcą zawodowym.
      Celem kursów zawodowych prowadzonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej jest integracja społeczna osób od 15 do 65 lat, które mimo starań osobistych odbiegają od norm społecznie uwarunkowanych na terenie Gminy Szczuczyn. Szkolenia są uwarunkowane, zatem przewidziane dla osób będących w wieku aktywności zawodowej, aktualnie bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) w Grajewie i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.

      W roku 2012 uczestniczyło 25 osób w kursach: komputerowy, prawo jazdy kat. B, pielęgnacji zieleni oraz opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych.
      W tegorocznych kursach, w których jedna osoba mogła ukończyć nawet trzy kierunki, uczestniczyło 32 osoby w tym 14 kobiet i 18 mężczyzn.
O 100% wzrosła w roku 2013 liczba realizowanych kursów w zawodach:
 
1. Prawo jazdy kategorii C, 5 osób
2. Prawo jazdy kategorii B, 7 osób
3. Pracownik remontowo-budowlany, 6 osób
4. Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych, 6 osób
5. Obsługa kasy fiskalnej, 10 osób
6. Obsługa wózka widłowego, 11 osób
7. Stylizacja paznokci, 5 osób
8. Fryzjer, 5 osób.
 
      Do realizacji każdego celu są potrzebne środki finansowe. Również ten projekt mógł się dokonać przez wsparcie go środkami z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Program zakłada, że na wskroś humanitarnym i bezcennym jest priorytet stawiany na człowieka, czyli „Kapitał Ludzki”.

 Całkowity koszt projektu w 2013 roku wyniósł 160 000 zł, w którego skład wchodzą:

* 136 000 zł – środki europejskie,
*     7 200 zł – dotacja z budżetu krajowego,
*   16 800 zł – wkład własny Miasta i Gminy Szczuczyn.
      Do pozyskania tych funduszy, potrzebne jest nie tylko uporczywe zabieganie, ale i profesjonalizm.
Projekt realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczuczynie wspierali:
- Dorota Cecylia Łaguna - kierownik OPS, jako koordynator projektu,
- Beata Niedźwiecka Reut - główna księgowa,
- Zofia Janiszewska - asystent koordynatora,
- Hanna Niebrzydowska - pracownik socjalny,
- Artur Muczyński - pracownik socjalny (d/s realizacji projektu).

         W związku z tym, że celem realizowanego programu jest m. in. integracja społeczna, to w jej zakresie zespół opracowujący i wprowadzający w życie projekt, zorganizował dla chętnych kursantów wycieczkę krajoznawczą. 

FRAGMENTY Z PRZEBIEGU KONFERENCJI

      Kierownik OPS w Szczuczynie Pani Dorota Łaguna z pełną szczerością powitała kursantów i zaproszonych gości. Wyraziła zadowolenie z celu i przebiegu szkoleń. Po krótkim wstępie do uroczystości wydania świadectw ukończenia, przekazała głos burmistrzowi Arturowi Kuczyńskiemu.
 
       Burmistrz Szczuczyna wyraził uznanie dla osób kończących tegoroczne kursy, a m. in. powiedział: „…niech pozyskane zawody po ukończeniu kursów odrodzą wasze życie i ukierunkują cel waszej pracy. Świadectwa, certyfikaty, które za chwilę otrzymacie niech ułatwią wam podjęcie wymarzonej pracy. To, co poznaliście, nikt już wam nie odbierze, a zawody zdobyte niech staną się dla was zaszczytem. 
W Ośrodku Pomocy Społecznej, który jest integralną częścią Urzędu Miasta i Gminy w naszym mieście, po to pracowników mamy, żeby nie tylko ograniczali swoją pracę wynikającą z ustawy, ale do tego, co więcej mogą zrobić, co jeszcze mogą do nas ściągnąć. I za to warto czuć do nich wdzięczność, bowiem często przekraczają zakres swoich zadań, aby osiągnąć społecznie użyteczny cel m. in. taki, jakim wy dziś się cieszycie.
       Pozwólcie Państwo, że z okazji Dnia Pracownika Socjalnego podziękuję im za trud skromnym, ale pięknym kwiatem róży.”
      Następnie, Burmistrz wręczył certyfikaty, zaświadczenia ukończenia kursu.                 

      Podążając za znaczeniem hasła „Bądź aktywny, bądź niezależny” burmistrz Artur Kuczyński powiedział „…dziś czasy są bardzo trudne, choć można by określić je jeszcze ostrzej. Dlatego usiłujcie wziąć się w garść i stanąć do pracy na równi z innymi i tego wam wszystkim szczerze życzę.” 
   
 
              Tekst i foto: Stanisław Orłowski
 
*Projekt 2012: http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,Bd_aktywny_bd_niezaleny_,18769.html

Komentarze (3)

i czego się uczyć 4lata wystarczy za darmo zrobić kurs a na koniec za darmo jeszcze balanga i jeszcze jaka tego w szkole niema

Panie "mislociel" słowa nie ma piszemy rozdzielnie. Może jednak szkoła nie zaszkodziłaby?

myśliciel praktyk, jeżeli komentator jest niemową, to dobrze napisał to słowo. Jeśli niema, to ściema, a jeśli mislociel, to na niego szkoła rzuciła cień. Ja ciebie, myśliciel praktyk, nie widziałam na kursie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.